Jak daleko od sebe sázet bobkovišeň?

Jak zasadit živý plot z Bobkovišně

Sázíme-li bobkovišeň jako živý plot, sázíme je 60 – 90 cm od sebe. Nejprve celý pás určený pro budoucí živý plot očistěte od plevelů a trávy. Vykopeme jámu nejlépe čtvercového tvaru zhruba dvojnásobné šířky kořenového balu. Dno vykopané díry hluboko nakypříme, vykopanou zeminu obohatíme substrátem nebo kompostem.

Jak se Sadi bobkovišeň

Bobkovišeň sázení

Prostokořenné druhy nebo s kořenovým balem se sázejí obyčejně brzy na jaře v březnu až dubnu nebo říjnu až listopadu. Sadí se do předem připravených jam jako solitérní druhy samostatně nebo do skupin. Často se však vysazuje jako živý plot s rozestupy od 0,50 – 0,80 cm.
Archiv

Co kombinovat s Bobkovisni

Živý plot z bobkovišní je příliš hustý nebo naopak řídký

Efektní plot získáme, budeme-li kombinovat například bobkovišeň lékařskou (Prunus laurocerasus)s bobkovišní portugalskou, jinak také portugalským vavřínem (Prunus lusitanica), popř. i jinými keři (hlohyně, cesmína). Můžeme keře střídat pravidelně nebo nahodile.
Archiv

Jak stříhat živý plot z Bobkovišně

Uprostřed jara, nejlépe před začátkem rašení, bobkovišeň seřízneme a prosvětlíme odstraněním tenkých větviček, které keř příliš zahušťují. Na keři nenecháváme výhony, které vyčnívají z celkové symetrie, dále výhony slabé a ty, které se kříží. Po takovémto ošetření bobkovišně nezapomeneme také na výživu a mulčování.

Kdy se Zastřihává bobkovišeň

Poprvé se bobkovišeň řeže v březnu, podruhé v září.

Oba řezy jsou pro krásu živého plotu z bobkovišně důležité.

Jak moc je jedovatá bobkovišeň

Keř je jedovatý celý, dokonce i při jeho stříhání byste měli používat ochranné rukavice. Nebezpečná je bobkovišeň zvláště pro děti, které mohou zlákat její plody – drobné červené až černé kuličky. Na druhé straně tyto plody nepředstavují žádné riziko pro ptáky, jimž se v chladných měsících stanou vyhledávanou potravou.

Kam zasadit bobkovišeň

Mají rády slunné či mírně přistíněné stanoviště a vysazujeme je do dobře propustné, mírně kyselé a vlhčí (ovšem nikdy přemokřené) půdy. Půda nesmí být vápenitá. Na příliš vápenitých půdách se bobkovišním nedaří a jejich listy žloutnou (chloróza).

Co je jedovaté na Bobkovisni

Ptáci se jimi v zimě rádi krmí, pro člověka jsou ale jedovaté. Listy jsou hořké a po rozemnutí voní po hořkých mandlích. Obsahují silice a glykosid isoamygdalin (prulaurasin), který při fermentaci postupně uvolňuje jedovatý kyanovodík. Otrava bobkovišní byla popsána až v roce 1728.

Čím se hnojí bobkovišeň

Jestliže si nevíte rady, čím hnojit bobkovišně, na začátku vegetačního období se doporučuje použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku, zatímco na podzim jsou lepší hnojiva s vyšším podílem draslíku. Aby měly listy bobkovišně správnou barvu a vyhnuly se chloróze, vyzkoušet můžete také hořkou sůl.

Jak se mnozi bobkovišeň

Bobkovišně lze množit řízkováním. Řízky se odebírají ke konci letních prázdnin. Musí být cca 10 cm dlouhé a ponecháme jim pouze 2-3 listy. Řízky nejprve namočíme do růstového stimulátoru, poté vysadíme do mobilních nádob a na zahradu je umístíme až na jaře.

Kdy a jak stříhat bobkovišeň

Poprvé se bobkovišeň řeže v březnu, podruhé v září.

Oba řezy jsou pro krásu živého plotu z bobkovišně důležité.

Jak tvarovat bobkovišeň

Lehký sestřih pro bobkovišeň… Bobkovišeň roste rychle a vytváří hustý stálezelený plot. – Nestříhejte jej nůžkami ani nůžkami na živý plot, neboť přestřižené lesklé listy zkazí jeho vzhled. Místo toho použijte zahradnické nůžky a jednotlivé větve ostříhejte na požadovanou délku postupně.