Jak daleko od sebe vysazovat ovocné stromy?

Jak daleko sadit stromy od sebe

Štíhlá vřetena se sází ve sponu 3×0,8-1,5m, Vřetenovité zákrsky ve sponu asi 4×1,8-2,5m. Čtvrtkmeny se sází 6-8m od sebe, polokmeny a vysokokmeny 8-10m.

Jak daleko od sebe sázet sloupovité ovocné stromy

Sloupovité stromy je možné sázet na vzdálenost 50–60 cm od sebe.

Jak daleko od sebe sázet třešně

Třešně a višněČtvrtkmen: vysazujeme ve sponu 5–7 m x 4–6 m.Nízké tvary: vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m.Pásová výsadba: vzdálenost mezi řadami 4–6 m, vzdálenost v řadách 2–5 m. Je nezbytné použít slabě rostoucí podnože.

Jak hluboko sázet ovocné stromy

V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet švestky

Pokud chceme zasadit více stromků, je doporučena vzdálenost mezi jednotlivými vřeteny slivoní asi 1,5 – 1,8 metru průměrně. Pokud máme podnož Myrobalánu nebo St. Julienu, tedy podnože většího vzrůstu, sázíme 4,5×2,5 metru (vzdálenost mezi řadami × vzdálenost mezi stromky v řadě).

Kam umistit ovocne stromy

To nejdůležitější pro ovocné rostliny je umístění na slunném místě. Jedině s dostatkem slunce mohou plody dozrát a zesládnout. Pokud máte mimořádně stinnou zahradu, měli byste sáhnout po vysokých kmenech, které díky vysokému vzrůstu mohou dosáhnout na dostatek světla.

Jak stříhat sloupovou meruňku

V prvních dvou letech zakraťte postranní výhony. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku. V případě staršího stromku už letní řez není zapotřebí.

Jak stříhat Sloupové jabloně

– Prvním rokem po výsadbě vyštipujte květní pupeny – ať se stromek nevysiluje. Není potřeba, aby hned první sezonu jabloň plodila. – Letorosty, které vyrůstají z hlavního kmínku a míří nahoru, odstřihněte. Tím dodržíte opravdu sloupcový tvar.

Jak hluboko sázet třešně

Technika výsadby není nijak složitá. Do středu vyhloubené jámy zatlučte dostatečně pevný opěrný kolík, vložte stromek tak hluboko, jak byl pěstován ve školce, asi pět centimetrů nad místo, kde kmínek přechází v kořeny. Nezapomeňte, že místo štěpování vždy zůstává nad úrovní terénu.

Jak daleko od sebe sázet broskve

Půda by měla být sušší, humózní, vápenatá a živná, s pH 6,5-8, středně těžká až písčito-hlinitá. Broskvoně lze pěstovat i ve vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), zde je ale opravdu nutný správný výběr stanoviště. Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5×3-4m.

Jak hluboko sázet švestky

Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Jakou švestku do zahrady

Doporučuje se volit tolerantní odrůdu, protože švestku, která by byla rezistentní vůči šarce, se dosud nepodařilo vyšlechtit. Přibývá však odrůd tolerantních – ty sice mohou být napadeny, ale neodumírají a ani příznaky nejsou tak nápadné.

Jak dlouho roste ovocný strom

Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Kdy přesazovat ovocné stromy

Přesázejte podle stáří stromku

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let.

Kdy omladit meruňku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.

Jak omladit starou meruňku

Meruňka špatně snáší hluboké zmlazení do starého dřeva a to zejména v období vegetačního klidu. Proto starší stromy s menšími přírůstky nebo stromy neplodící (po letech s vysokými úrodami) zmlazujeme po sklizni řezem větví do 2–4letého dřeva, případně i hlouběji.

Jak stříhat vlky na jabloni

Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Kdy provádět řez jabloní

Jabloně a hrušně můžeme prořezávat v zimě a předjaří

Jádroviny jsou méně náchylné k napadení houbovými chorobami, proto je můžeme prořezávat i v průběhu zimy. Nejvhodnější dobou je čas, kdy se zimní odpočinek blíží ke konci, tedy únor a březen. Zároveň je třeba vybrat bezmrazé dny.

Jak omladit broskev

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Jak hluboko zasadit broskev

Na správném zasazení velmi závisí pozdější vývoj i plodnost stromku. Hluboké zasazení je jednou z příčin špatné plodnosti. Proto má být stromek zasazen tak, aby svým kořenovým krčkem přesahoval asi o 5-6 cm povrch okolní půdy.

Proč mi Švestka neplodí

Nesprávný řez švestky

Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Kdy se sadí švestky

Pro sázení švestek jsou nejvhodnější podzimní měsíce od září do listopadu anebo jaro v době od března do konce dubna. Kontejnerované stromky se mohou sázet i během léta, ale pak je třeba je pravidelně, avšak s mírou zalévat, a proto odborníci letní termíny výsadby spíš nedoporučují.

Kam zasadit jabloň

Vybíráme slunná a teplá stanoviště, nejlépe orientovaná na jižní stranu, s půdou dostatečně bohatou na živiny, lehkou, dobře propustnou, vlhkou, ale nepřemokřenou. Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je si předem připravit místo výsadby.

Jak ošetřit ovocné stromy před zimou

Ovocné stromy bychom měli již od poloviny října, ještě předtím, než listí úplně všechno opadá, přestříkat roztokem s močovinou. Močovina je preventivní opatření před strupovitostí. Později, když je listí už všechno opadané, je vhodné strom ošetřit přípravkem Kocide 2000 s obsahem mědi.

Jak správně přesadit strom

Nejprve odkopeme zem na jedné straně a vykopanou mezeru vyplníme kvalitním substrátem. O rok později obryjeme zbytek balu a opět dosypeme substrát. Nezapomínáme určitě na zálivku a na oporu, kterou strom s porušenou stabilitou ocení při větrném počasí. Po celém obvodu odkopaný strom můžeme, nejlépe na podzim, přesadit.