Jak daleko sázet mrkev?

Jak zasadit mrkev

Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů. Zemina v záhonu by měla být dobře prokypřená a hlavně prohnojená, protože během vegetace už mrkve nehnojíme.
Archiv

Kdy a jak zasadit mrkev

Vhodný čas k vysévání je březen až duben, řádky by měly být od sebe vzdálené třicet až čtyřicet centimetrů. Po vzejití vyjednoťte rostliny tak, aby mezi nimi zůstal prostor čtyři až sedm centimetrů podle druhu zeleniny. Většinou platí, že čím déle necháváte kořen na záhonu, tím více místa potřebuje.
Archiv

Kdy nejpozdeji sazet mrkev

Doporučujeme vysévat až těsně před příchodem mrazů, v listopadu nebo i v prosinci, tak aby již semena letos nevyklíčila. Semena vzejdou až v příštím roce na jaře v době, kdy bychom mohli půdu jen stěží připravit pro jarní výsevy. Lepší vzejití, využití jarní vláhy a ranější sklizeň, to jsou profity z podzimního výsevu.

Jak se starat o mrkev

Zálivka závisí na stáří mrkve. Z počátku zaléváme pravidelně, abychom udrželi půdu vlhkou a rostlinka mohla vzejít a dobře zakořenit. Až má nať výšku okolo deseti centimetrů, se zálivkou musíme již opatrně. Zaléváme sice velkou dávkou, ale jen v době, kdy je opravdu déle trvající sucho.
Archiv

Proč praská mrkev v zemi

Mrkev má popraskané kořeny

Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.

Proč nevzešla mrkev

Jinak také všeobecně platí, že mrkev i petržel vzcházejí dost špatně, nevyrovnaně, do vzejití je třeba udržovat záhon vlhký. …jen ještě dovětek. Tu hloubku výsevu maximálně, ale opravdu maximálně 1 cm. Zas aby se vám semínka při dešti nevyplavila.

Kde zasadit mrkev

Pro pěstování mrkve je velmi důležitá dobře prokypřená a kompostem prohnojená půda, může být i částečně písčitá, ideálně na slunečném stanovišti. Kamenité či příliš mokré půdy nejsou vhodné, protože mrkev se pak větví a nevytváří silný kořen. Mrkev je citlivá na chlévský hnůj, má pak tendenci praskat.

Kdy se vytahuje mrkev

Měsíc říjen je hlavním obdobím sklizně kořenové zeleniny, především pak mrkve, celeru a petržele kořenové. Pro sklizeň si vybereme suchý slunný den. Nejvhodnějším nářadím jsou rycí vidle. I při největší opatrnost se některé kořeny poškodí a ty je třeba pečlivě vytřídit..

Co pěstovat po mrkví

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí
okurka hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór
paprika mrkev, kedluben, okurku, rajče

Jak uložit mrkev na zimu

Hodí se ale i substrát, perlit, rašelina, případně piliny či hobliny – materiály, které dobře drží vlhkost. Ta je pro správné uchování zeleniny důležitá, podobně jako vhodná teplota. Ideální teplota pro skladování mrkve, petržele, celeru a červené řepy je kolem 2 až 5 °C. Vlhkost vzduchu by měla být kolem 70 až 80 %.

Jak Vakuovat mrkev

K vakuování můžete využít buď speciální sáčky, nebo nádoby, ze kterých pomocí vakuovačky odsajete vzduch. Díky nepřítomnosti vzduchu, který způsobuje oxidaci plodů, si vakuované ovoce i zelenina zachovají nejen svůj vzhled, vůni a chuť, ale i většinu živin.

Jak správně Vakuovat

2. Snadné vakuování potravin vodouVložte jídlo do sáčku a rovnoměrně rozprostřete.Ze sáčku vytlačte vzduch a zapněte téměř celý zip. Sáček držte v blízkosti mezery v zipu.Ponořte sáček do vody a vytlačte vzduchové bubliny. Poté sáček zapněte úplně.Ručníkem osušte naplněný sáček a uložte ke skladování.

Co vše se dá Vakuovat

Jak již bylo řečeno, vakuovat lze skoro vše, tedy maso, ryby, zvěřina, ovoce, zelenina, uvařená a chlazená jídla, polévky, pečená i vařená masa, moučníky, rýži, mouku, těstoviny, různé směsi, koření, mletou kávu, sušené ovoce, keksy a ořechy. Vakuovat můžete i špenát a zelené listové saláty.

Jak dlouho vydrží Vakuovana zelenina

Ovoce a zelenina budou čerstvé po 7 až 14 dní. V mrazáku si vakuované potraviny uchovají čerstvost až 3 roky.

Jak Vakuovat rajčata

Připravte si rajčata, která důkladně omyjte a ještě důkladněji osušte. Vyskládejte je do igelitových sáčků jen po pár kusech, aby ležela hezky vedle sebe a nepřekrývala se navzájem. Do sáčku vložte brčko, co nejtěsněji zatočte vstup do sáčku a vysajte z něj veškerý vzduch. Poté balení pevně uzavřete a zauzlujte.

Jak Vakuovat zeleninu

Ovoce a zelenina – vakuovat můžete celou nebo krájenou čerstvou zeleninu nebo ovoce. Můžete je ale také velmi rychle blanšírovat – stačí je ponořit do horké vody na 3 minuty, a poté prudce zchladit v ledové vodě, osušit a zavakuovat. Chutě budou výraznější, ovoce křehčí a lépe skladovatelné.