Jak dlouho roste řepa?

Kdy set červenou řepu

Semena červené řepy vyséváme od poloviny dubna do konce května. Když chceme sklízet malé bulvičky, vysejeme semínka později. Červenou řepu můžeme také vysévat v týdenních intervalech, abychom ji mohli sklízet průběžně. Osivo vyséváme do řádků vzdálených 30 až 40 cm od sebe a do hloubky 2–4 cm.
Archiv

Kdy sázet řepa

Řepa je citlivá na chlad, vysévá se tedy přibližně od poloviny dubna do poloviny července, v chladných oblastech raději až v květnu po zmrzlých mužích. Rozestup mezi řádky by měl být 25–40 cm, mezi jednotlivými rostlinami v řádku je pak třeba rozestup 5–15 cm. Hloubka setí je 2–3 cm.

Kdy se Sklizi řepa

S výsevem se začíná zpravidla během druhé poloviny dubna a v květnu, sklízet pak můžeme po 60 až 140 dnech v závislosti na konkrétním kultivaru. Teoreticky je možné sklízet ji později, a to až do příchodu prvních mrazů, ale není to moc ideální.

Kdy zasít krmnou řepu

Potřebuje dostatek draslíku v půdě a zejména stopové prvky, hlavně bór. Řepu sejeme zhruba od dubna do července, podle toho, jestli chceme sklízet velké bulvy nebo malé, tzv. baby řepy. Můžeme ji pěstovat jako jedinou kulturu i jako následnou, po rané zelenině, raných bramborách, po zlikvidovaných jahodách.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet červenou řepu

Semena vyséváme v řádcích vzdálených 30 až 40 cm od sebe. Rostlinky protrháváme na vzdálenost 8, nejvýše 10 cm. Jen tak se vyvinou stejnoměrně veliké bulvy. Během vegetace porost řepy přihnojujeme plným hnojivem, uzrálým kompostem nebo rostlinnými výluhy.

Čím se hnojí řepa

Základem hnojení krmné řepy jsou statková hnojiva: chlévský hnůj na podzim, močůvka vyvážená na strniště nebo kejda navážená na rozřezanou slámu. Kejdu nelze aplikovat před setím, neboť se silně snižuje vzcházivost osiva. Řepa využívá i zelené hnojení zaorané na podzim s menší dávkou hnoje.

Jak roste řepa

Vegetační doba trvá od 60 až do 120 dnů, dle odrůdy. Pozdější výsev je žádoucí, pokud chceme vypěstovat menší lahůdkové bulvičky, určené k nakládání vcelku, nebo i k přímé konzumaci za syrova. Červená řepa nemá zvláštní nároky na půdu, nesnáší jen půdy kyselé a štěrkovité.

Jak dlouho vydrží řepa

Ideální teplota pro uskladnění je 0°C a vysoká vlhkost vzduchu 95%. Při správné teplotě a vlhkosti vydrží zhruba 3 až 5 měsíců. Nejlepší je sklep, ovšem i lednice je vhodným místem pro uskladnění červené řepy.

Jak dlouho roste cervena řepa

Červenou řepu vyséváme od poloviny dubna do konce května. Vegetační doba trvá od 60 až do 120 dnů, dle odrůdy.

Jak daleko od sebe sázet řepu

Jak se pěstuje řepa v zahradě

Připravte si půdu na sázení a semínka řepy umístěte přibližně 1 centimetr do země. Jednotlivé řádky, ve kterých jste červenou řepu vysadili, by měly být od sebe vzdáleny alespoň 30 centimetrů. Půdu s vysazenou řepou zalévejte pravidelně.

Jak se Jednoti řepa

Tím, že se mrkev seje přímo na záhon a nedá se sít přesně na rozestup, který potřebuje v dospělé velikosti, je jí třeba v průběhu růstu jednotit. Mezi výsevem a sklizní se jednotí 2x. Poprvé, když má na výšku mezi 5 – 7 cm a potom ještě jednou asi za měsíc na finální rozestupy.

Jak hluboko sázet řepu

Vždy do hloubky 1 – 2 cm, následně zeminu opatrně přihrneme a poté zalijeme. 15 – 20 g osiva vyjde na 10 m2. Jakmile rostlinky vyrostou (doba klíčení je zhruba 10 dní), protrháme je a necháme ty s tmavšími lístky. To je potřeba kvůli tomu, aby měla červená řepa dostatek prostoru pro růst stejně velkých bulv.

Jak hluboko zasadit řepu

Vždy do hloubky 1 – 2 cm, následně zeminu opatrně přihrneme a poté zalijeme. 15 – 20 g osiva vyjde na 10 m2. Jakmile rostlinky vyrostou (doba klíčení je zhruba 10 dní), protrháme je a necháme ty s tmavšími lístky. To je potřeba kvůli tomu, aby měla červená řepa dostatek prostoru pro růst stejně velkých bulv.

Co dělat s červenou řepou

Červenou řepu lze připravit i formou salátů, ve kterých se skvěle doplňuje s chutí sýrů. Řepu uvaříme doměkka, nastrouháme a promícháme s jogurtem, česnekem a solí. Na talíři posypeme nakrájenými vlašskými ořechy, Nivou a bylinkami. Podáváme s čerstvým pečivem.

Jak dlouho péct Předvařenou řepu

Každou řepu do alobalu zabalíme samostatně. Před uzavřením přidáme trochu oleje, poté důkladně zabalíme. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 200–220 °C po dobu 1–2 hodiny – v závislosti na velikosti řepy.

Jak se sazi Krmna řepa

Semena krmné řepy se vysévají v průběhu dubna, v době, kdy je půda prohřátá na 5 – 6 °C, do hloubky 3 – 4 cm, řádky jsou od sebe vzdálené 45 cm. Vzdálenost sazenic záleží na druhu pěstování.

Kdy Jednotit řepu

Jak a kdy jednocení provádět

Jednocení je potřeba provádět dostatečně brzy, aby rostliny mohly dále růst, ale zase už by se měly dobře trhat. Například u mrkve, kterou jste vyseli v březnu, nastává ten vhodný čas většinou na konci dubna. Jednocení je lépe provádět po dešti, než když je půda zcela vyschlá.

Jak casto Zalevat červenou řepu

Řepa je jednoletá plodina, která je na pěstování nenáročná.

Nemá ale ráda kyselou a štěrkovitou půdu. Můžeme ji pěstovat v hlinité, písčité nebo humózní půdě. Nepotřebuje extra závlahu (pokud zrovna není sucho). Nemá ani nároky na světlo nebo stín.

Co se dá udělat z řepy

Též má blahodárný vliv na krevní oběh a krvetvorbu.Gratinovaná červená řepa.Pomazánka z lučiny a červené řepy.Salát z červené řepy s Nivou a ořechy.Carpaccio z pečené červené řepy.Klasický ruský borščPalačinky z červené řepy.Čokoládový dort s červenou řepou.

Jak dlouho péct řepu v troubě

Na strávníka počítáme jednu větší řepu nebo odpovídající počet menších. Každou řepu do alobalu zabalíme samostatně. Před uzavřením přidáme trochu oleje, poté důkladně zabalíme. Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme při teplotě 200–220 °C po dobu 1–2 hodiny – v závislosti na velikosti řepy.

Jak rychle uvařit řepu

Řepu stačí před vařením jen umýt a zbavit zbytků listů. Neloupejte ji ani z ní nevykrajujte ošklivé části, během vaření by vám z bulvy pak zbytečně vytekla všechna šťáva. Očištěnou zeleninu vložte do studené vody, osolte ji špetkou soli na tři prsty a nechte vařit do změknutí.

Jak Vyjednotit červenou řepu

Červenou řepu je třeba tzv. vyjednotit. To se ale týká většiny druhů zeleniny s malými semeny, která se vysévají přímo do záhonu. Protrháváme sazeničky, které jsou blíže než 10 cm, abychom měli jistotu, že se vyvinou rovnoměrně velké a nesrostlé bulvy.

Jak dlouho se vaří řepa na páře

Příprava příkrmu z červené řepy

Důkladně omytou řepu nakrájíme na malé kousky. Vaříme v páře asi půl hodiny, dokud kousky nejsou úplně měkké. Řepu rozmixujeme do hladké kaše. Pokud je potřeba, přidáme kojeneckou vodu či mateřské mléko, aby se příkrm lépe mixoval.

Jak často jíst červenou řepu

Je ceněn pro své protinádorové a nádory tlumící účinky. Je to také silný antioxidant, který se dobře vstřebává ze střeva. Šťáva z červené řepy je tak skvělým způsobem, jak posílit imunitu. Jako prevence rakoviny by se potom měla červená řepa jíst (nebo šťáva z červené řepy pít) alespoň jednou týdně.

Jak dlouho se peče řepa na platky

Bulvy pokrájejte na měsíčky a dejte na plech. Přidejte neoloupané stroužky česneku, vše důkladně zakápněte olivovým olejem, zalijte balzamikem, osolte a opepřete. Přidejte tymián, zakryjte alobalem a dejte do trouby předehřáté na 200°C. Řepa se bude péct asi 30 minut, záleží na velikosti jednotlivých kousků.