Jak dlouho se suší šípky?

Jak se suší šípky

Pro sušení šípkových plodů se nabízí několik řešení. To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.
Archiv

Jak se suší šípky v sušičce

Postup: Sušení v sušičce: Nejdříve šípky důkladně omyjeme a zbavíme stopek a kališních lístků Šípky sušíme v sušičce celé nebo nakrájené při teplotě kolem 70 °C a to do úplného ztvrdnutí.
Archiv

Jak sušit šípky v troubě

Celé šípky rozprostřeme na pečicí papír na plech a při teplotě kolem 60 °C je sušíme v troubě s mírně otevřenými dvířky.
Archiv

Jak dlouho vydrží sušené šípky

Sušené šípky vydrží až rok

Syrové jsou sice k jídlu také, ale příliš dlouho nevydrží, pokud z nich neuvaříte například marmeládu nebo likér. Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.

Jak poznat zralý šípek

Sbírejte jenom zralé plody, které poznáte podle ostře červené barvy a pevné, lesklé slupky. Na dotek by šípky měly být stále tvrdé, přezrálé nebo nahnědlé plody nesbírejte. I jeden špatný kus by mohl zničit celou sklizeň. Při sběru dávejte pozor na velké množství trnů, které jsou poseté na větvičkách.

Kdy jsou zralé šípky

Šípky určitě sbírejte v době, kdy jsou úplně zralé, ale ještě nepřešly prvními mrazíky, tedy zhruba od konce září do poloviny října. Jejich barva by měla být oranžová až sytě červená a na dotek musí být tvrdé – ty měkčí raději nesbíráme.

Jak poznat zralé šípky

Jak poznat zralé plody

Poznáte to tak, že budou mít krásně ostře červenou barvu, ale na dotek budou ještě stále tvrdé. Po rozpůlení byste měli vidět vrstvu červenooranžové dužiny a uvnitř žlutá semínka s jemnými, ale pichlavými chloupky. Změklé nebo nahnědlé plody nesbírejte.

Kdy sbírat šípky na sušení

Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.

Jak poznat Susene šípky

Dobře usušené plody poznáte podle oranžové až tmavě hnědé barvy, nakysle sladké chuti a ovocné vůně. Při doteku se velmi snadno drolí. Šípky nesmí být vlhké nebo vláčné, jinak mohou zplesnivět. Usušené šípky dejte do uzavíratelné sklenice.

Jak uchovat šípky

Tradiční cesta uchování zdraví z šípků je jejich sušení. Standardně se suší celé plody zbavené černého bubáku a stopky, rychleji však budou usušené očištěné poloviny. Můžete je pozvolna sušit na vzduchu, když je rozprostřete v jedné vrstvě na plech a umístíte do dobře větrané místnosti na několik týdnů.

Kdy se trhají šípky

Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.

Jak rozdrtit šípky

Šípky nadrtím. Po zkušenostech používám mixér, je to nejčistší práce a stačí pár pulsů, někdo je drtí v hmoždíři, dá se použít i palička na maso nebo váleček na nudle (před tím si dejte celé šípky do nějakého sáčku) Vodu ohřeju na 60 °C, na víc ji neohřívejte (zase byste zbytečně ničili vitamín)

Co s cerstvymi šípky

Šípkový čaj z čerstvých šípků není nutné vařit – lepší je nechat oloupané šípky (zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než se rozhodnete čaj pít. Snažte se ale nepřekročit teplotu 70°C a před konzumací nechejte čaj ještě pár minut odstát.

Co s měkkými šípky

Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.

Jak využít šípky

Využití v kuchyni

Šípky se nejlépe nakládají či zpracovávají do marmelád, sirupů, likérů, limonád, sorbetů. Hodí se do omáček ke zvěřině a jinému tmavému masu – Kančí kýta na šípkové omáčce. Ozvláštní Vánoční cukroví – Šípkové nepečené cukroví.

Jak zpracovat šípky

Nejlepší způsob zpracování šípků je jejich usušení v sušičce, která díky umělému teplu šípky usuší nejšetrněji i nejrychleji. Teplotu sušení nastavte maximálně na 40 °C. Pokud nemáte sušičku, zkuste tradiční metody našich babiček. Využijte slunečného dne a očištěné šípky dejte na plech vyložený pečicím papírem.