Jak dlouho se vaří kdoule?

Jak voní kdoule

Kdoule mívá malé chloupky a tvar podobný jablku či hrušce. Říká se jim také „Venušino jablko“. Kdoule jsou žluté a nádherně voní po vanilce nebo po citrusech. Syrové plody jsou tvrdé a sladkokyselé, sluší jim proto tepelná úprava.

Jak chutná kdoule

Na ořezávání stromu opatrně, protože kdoule rostou právě na koncích výhonů. Plody pronikavě voní po citrusech, na pohled připomínají jablka či hrušky. Jejich dužina je žlutá, šťavnatá a aromatická. Syrové plody nejsou příliš dobré, stromy ale rodí pravidelně a hojně, proto by byla škoda jejich plody nevyužít.

Jak zpracovat Kdouloně

5-6 kdoulí oloupejte, zbavte jádřince a nakrájejte na plátky či kostky. Vařte doměkka v 1 l vody spolu se šťávou z 1 citrónu a 15 polévkovými lžícemi hnědého cukru. Dochuťte hřebíčkem a skořicí a zavařte do sklenic, případně nechte vychladit a hned konzumujte.

Co se dělá z kdoule

Kdoule jsou velmi tvrdé a syrové se nekonzumují. Připravuje se z nich želé, marmelády, kompoty, likér, přidávají se do jablečných protlaků a také se pečou v troubě s máslem, cukrem a skořicí. Naše babičky je dávaly do skříní k ovonění prádla.
Archiv

Jak se pozná zralá kdoule

Jedná se o plod keře nebo stromu kdouloně. Plody jsou malvice kulovitého až podlouhlého tvaru s žlutou pronikavou vůní. Tvarem se velmi podobají jablkům nebo hruškám. Slupka kdoulí může mít výrazné žebrováníms plstnatou slupkou, která po otěru zůstane lesklá a někdy mastná.

Jak vypadá zralá kdoule

Plody (kdoule) jsou kulovité až podlouhlé malvice žluté barvy podobné jablkům, avšak velmi tvrdé a silně, příjemně aromatické, za syrova nepoživatelné. Voní po citrusech. Kvete růžovými květy. Kdouloň je samosprašná.

Kdy stříhat kdoulí

Kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba) je třeba řezat brzy na jaře, ovšem jen v podobě odstranění suchých, poškozených a slabých výhonků nebo těch, nasměrovaných dovnitř keře a vykazující známky nemocí nebo škůdců. Zmlazující řez pak lze provádět jen jednou za několik let.

Kdy se sbírají kdoule

Rostlina kdouloň obecná pochází z jižní Asie, ale roste také například v jižnějších částech České republiky. Její plody se sklízí v říjnu a v listopadu.

Kdy se sklízí Kdoulovec

Plody kdoulovce jsou mnohem menší, asi 5 cm velké kulaté malvice podobné jablkům. Silně voní, proto se mohou vkládat do skříně sprádlem, které krásně provoní. Sklízejí se až po přemrznutí, a dokonce jsou i jedlé, ale většinou se pouze přidávají do marmelád kjinému ovoci, protože jsou velmi kyselé až trpké.

Jak řezat kdouloň

Řez kdouloně

V prvních letech po výsadbě kdouloně se provádí výchovný řez pro zapěstování dostatečně pevných kosterních větví. Později stačí korunu pouze prosvětlovat a udržovat ji v takovém stavu, který je žádoucí. Výhony se většinou nezkracují, jelikož kdouloň nejvíce kvete a plodí právě na jejich koncích.

Kdy se stříhá Kdoulovec

Kdoulovec japonský

Červené květy kdoulovce japonského (Chaenomeles japonica) se objevují v době, kdy rozkvétá zlatice. Řez po odkvětu provádíme pouze mírný. Odstraníme spíše větvičky, které zahušťují střed keře, případně poškozené a slabé. Větve s květy ponecháme, abychom se na podzim mohli těšit z dekorativních plodů.

Jak rychle roste kdoulovec

Velmi hezky voní a plody lze používat na provonění šatníků. Rostlina rychle roste, kvete již v druhém roce a jako solitéra nebo skupinová rostlina je ozdobou zahrad. Taktéž lze použít jako živý plot a bonsaj této rostliny je velmi efektní. Rostlina nemá nějaké speciální nároky na pěstování ani na půdu.

Jak pečovat o kdoulovec

Kdoulovce můžete pěstovat na slunci, vpolostínu, a dokonce i ve stínu, tam ale musíte počítat smenším množstvím květů. Dobře snášejí letní sucha i mrazivé teploty vzimě. Daří se jim vnížinách až ve středních polohách, a měly by být chráněny před silnými větry.

Jak vypadá kdoulovec

Jak vypadá kdoulovec Kdoulovce jsou trnité, opadavé keře, jejichž listy jsou nápadně lesklé, podlouhle vejčité a na okrajích pilovité či vroubkované. Květy mají v závislosti na konkrétní odrůdě různé barvy, od lososové přes červenou a vínovou až po bílou.