Jak dlouho se suší švestky
Nejdříve dejte švestky sušit do trouby na pět hodin při teplotě asi 50 °C. Pak sušení na dalších pět hodin přerušte, přičemž švestky ponechte v troubě zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na přibližně 70 °C a sušte dalších 12 hodin.
Archiv
Jak uchovat švestky
Plody ze stromu trhejte i se stopkami za suchého počasí a nechte je několik dnů na suchém místě dýchat a odpařovat. Potom do velké sklenice vrstvěte plody, které zasypete pšeničnou moukou. Pozor, jednotlivé plody se nesmí navzájem dotýkat. Naplněnou nádobu uzavřete a uložte na chladném místě.
Archiv
Kdy trhat švestky
Švestky dozrávají od začátku července do září. Plody nechejte na stromech zrát co možná nejdéle, protože jinak špatně dozrávají, a hlavně nemají tu správnou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké.
Jak nejlépe zmrazit švestky
První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované).
Archiv
Jak poznat usušené švestky
Jak poznat správně usušenou švestku
Správně usušenou švestku poznáte podle toho, že plody budou pružné a když je zmáčknete, tak z nich nepoteče šťáva. Usušené švestky skladujte nejlépe ve skleněné dobře uzavíratelné sklenici, nebo je můžete zamrazit.
Co se sušenými švestkami
Využití sušených švestekSušené švestky v anglické slaniněMléčný bochánek se sušenými švestkami.Játra s jablky a sušenými švestkami.Omáčka ze sušených švestek a povidel.Králík na sušených švestkách.Polévka ze sušených švestek.Vepřová panenka plněná sušenými švestkami.
Co s přebytkem švestek
V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.
Jak na řez staré švestky
U starších stromků vystříhejte větve, které rostou směrem dovnitř a zahušťují korunu. Takové větvičky přijdou pryč všechny, aby se do koruny dostaly sluneční paprsky. Výjimku tvoří malé, krátké větvičky, které už budou nasazovat na květy. Tyto plodonoše nechte růst, bude z nich úroda i uvnitř koruny.
Kdy a jak stříhat švestky
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Co udělat z mražených švestek
Pokud v ní máte dostatek prostoru, vypeckované mražené švestky přijdou v zimě vhod, a to nejen na koláče, knedlíky a omáčky. Rozmražené je můžete rozmixovat a přidat do smoothie nebo jogurtu, přičemž obsah vitamínů a dalších prospěšných látek zůstane zcela zachován.
Jak konzervovat švestky
Švestky lze je zavařit i bez cukru. V tomto případě je lepší použít švestky půlené, namačkat je do sklenic, zalít několika lžícemi vody a zavařit. V obou případech okolo 80 stupňů na cca 25 minut. Půlené švestky zavařujeme v kterémkoliv stádiu zralosti, švestky celé by měly být mírně nedozrálé.
Jak sušit švestky na slunci
Jak sušit švestky na slunci
V tomto případě sušíte švestky na slunci, podobně jako u bylinek a hub na pletivu, na síti. Švestky rozpulte a sušte v jedné vrstvě. Alespoň jednou denně je obraťte. Opět pozor na vlhko.
Proč jíst švestky
Obsahují velké množství nezbytných minerálů, vitamínů a antioxidantů, které zpomalují proces stárnutí a působí preventivně proti srdečním onemocněním a infarktu. Zvláště dříve byly švestky velmi ceněné – slouží totiž jako zásobárna nedostatkových a zdraví prospěšných látek.
Jak nejlepe oloupat švestky
Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.
Co s Přezrálými švestkami
Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.
Jak Zmladit starou Svestku
Jak omladit starou švestku Staré odplozené větve se omlazují pomocí vlků, které rostou směrem vzhůru v místě před ohnutím větví pod vodorovnou úroveň. Takový vlk na konci května zakraťte za cca 5. listem (o jeden list výše než chcete) a v červnu odstraňte horní letorost.
Jak se starat o švestky
Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.
Jak prořezávat švestky
Každou optimálně rostoucí větev, kterou máte v plánu zkrátit, zkraťte pouze o jednu třetinu délky. Zcela se zbavte větví, které konkurují hlavním větvím. Totéž platí o větví rostoucí pod ostrým úhlem – tyto větve by se kvůli křehkosti dřeviny nakonec samy zlomily.
Co dělat s přebytkem švestek
Švestky vydrží i bez něj a dosladím je až při použití. Jsou vhodné do pečiva (na metýnky), do nákypů, do pájí a na koláče z křehkých těst.
Jak sterilizovat švestky
V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.
Jaké ovoce se dá sušit
K sušení si můžete zvolit prakticky jakékoliv ovoce, největší oblibě se těší švestky, jablka, meruňky nebo hrušky. Vůbec se však nemusíte omezovat jen na svou úrodu, usušte si do zásoby klidně třeba ananas a mango.
Co léčí Švestka
Léčivé účinky švestek
Tyto plody jsou výborným lékem na revmatismus, dnu, onemocnění ledvin, jater a krevního oběhu. Pomáhají také chránit srdce a cévy, snižují hladinu cholesterolu. Velmi účinné jsou při střevních problémech a zácpě.
Jak jsou zdravé švestky
Švestku tvoří až z 85% voda, ale zbylých 15% však obsahuje velmi důležité látky, jako vitamíny, minerály, antioxidanty, pektiny, vlákninu či polysacharidy. Toto ovoce je obrovskou zásobárnou vitamínu E, který zpomaluje procesy stárnutí, snižuje krevní tlak a ochraňuje vitamíny rozpustné v tucích.
Co dělat ze švestek
Švestky lze použít do sladkých i slaných jídel, zavařit do kompotu nebo do povidel, usušit, zmrazit, destilovat a samozřejmě také konzumovat čerstvé.
Jak zpracovat švestky
V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.