Jak funguje prechod pn?

Jak funguje přechod PN

PN přechod je rozhraní polovodiče typu P a polovodiče typu N. PN přechod propouští elektrický proud pouze jedním směrem a je základem polovodičových součástek jako jsou diody a tranzistory, fotovoltaické články, svítivé LED a integrované obvody.

Co se stane po ihned po vytvoření PN přechodu

Ihned po vytvoření přechodu nastane tedy difuze děr z polovodiče typu p do polovodiče typu n a difuze elektronů z polovodiče typu n do polovodiče typu p.

Jak fungují polovodiče typu N

Polovodiče typu N jsou polovodiče s elektronovou vodivostí (s negativní vodivostí N). Vznikne vpravením vícevalenčního atomu do krystalové mříže polovodiče. Například nahradíme-li některý atom čtyřmocného křemíku pětimocným atomem fosforu (substituční atom).

Jak fungují polovodiče

Z hlediska částic se při dodávání energie polovodiči jedná o uvolňování elektronů z valenčních orbitalů atomů, které tvoří valenční pás – excitaci. Velikost excitační energie se u polovodičů pohybuje mezi hodnotami této energie u vodičů a izolantů. Volné elektrony způsobují tzv. elektronovou vodivost.

Kdy je dioda v propustném směru

Když dioda umožňuje tok proudu, nachází se v propustném směru. Když je dioda v závěrném směru, funguje jako izolátor a nedovoluje tok proudu.

Jakou základní vlastnost má přechod pn

PN přechod je oblast na rozhraní polovodiče typu N a P.

Výsledkem je, že propouští elektrický proud pouze jedním směrem, jde o tzv. diodový jev. Vlastnosti PN přechodu jsou dále ovlivněny zvnějšku, např. dopadajícím zářením (světlem), nebo teplem.

Co je to hradlová vrstva

Oblast u přechodu, která neobsahuje volné částice s nábojem, se nazývá hradlová vrstva (viz obr. 2). I v tomto stavu však přes přechod prochází neustále malé množství náboje.

Kdy polovodič vede el proud

Elektrický proud v polovodičích je přenášen volnými elektrony a kladnými dírami; jejich počet lze ovlivňovat vnějšími podmínkami. Za určitých podmínek se v polovodičích volné nabité částice vyskytují jen v malém množství – vodivost je nízká, dodáním energie z vnějšku (např.

Jak Delime polovodiče

Podle typu nosiče náboje dělíme polovodiče na vlastní (intrinsické) a příměsové. Příměsové polovodiče mohou být dopované typu N (majoritními nosiči volného náboje jsou elektrony) nebo typu P (majoritními nosiči jsou díry, které se chovají jako částice s kladným nábojem).

Co znamená když diodu zapojíme v propustném směru

Propustný směr

Při zapojení kladného pólu zdroje k anodě (typ P) a záporného pólu zdroje ke katodě (typ N) se přechod P-N v diodě, bránící průchodu částic, zmenší nebo úplně zruší. Diodou protéká elektrický proud, elektrický odpor diody může být velmi nízký, ale na diodě vždy vzniká určitý úbytek napětí.

Jak propouští dioda

Diody jsou polovodičové součástky využívající vlastnosti přechodu PN, to znamená, že propouští proud pouze jedním směrem (usměrňují střídavý proud). Vývody diod se označují Anoda a Katoda.

Jak vzniká polovodič typu P

Polovodič s děrovou vodivostí se označuje jako typ P. Zabuduje-li se do krystalové mřížky křemíku atom trojmocného prvku jako je například Indium, chybí mu jeden valenční elektron pro plné obsazení kovalentní vazby se čtyřmi atomy křemíku. Vznikne díra bez vzniku volného elektronu.

Co je to diodový jev

Diodový jev je jev probíhající na rozhraní dvou polovodičů s různým typem vodivosti. V místě rozhraní, kde se mění vodivost typu P ve vodivost typu N, vzniká přechod PN. Dioda (kterou jsme použili v pokusu) je polovodičová součástka s jedním přechodem PN.

Co vede lépe elektrický proud

Nejlépe vede elektrický proud stříbro (dělají se z něho kontakty) a měď, která je v praxi nejpoužívanějším vodičem. Odpor vodičů závisí také na teplotě. Například rozžhavené vlákno žárovky má mnohem větší odpor než vlákno studené.

Co vede proud v polovodičích

mají mnohem větší měrný odpor. proud vedou uvolněné elektrony a kladné "díry" počet uvolněných elektronů se může měnit změnou vnějších podmínek.

Jak Usmernit napětí

Usměrněné pulsující napětí měříme voltmetrem na zatěžovacím odporu Rz. K odstranění pulsování připojíme paralelně k Rz vyhlazovací kondenzátor v. Průběh pulsujícího a vyhlazeného napětí porovnáme měřením v kanálu A. Srovnání provádíme pro různé hodnoty Rz a Cv.

Co je Ledka a jaké je její použití

LED (zkratka z anglického Light-Emitting Diode, česky elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda, svítivá dioda, slangově ledka, ojediněle svítivka) je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření, čímž se liší od standardní diody.

Kdy diodou protéká proud

Co se stane, když připojíme kladný pól zdroje napětí k části N (zapojení v závěrném směru) Závislost elektrického odporu polovodiče s přechodem PN na polaritě vnějšího zdroje napětí se nazývá diodový jev. Diodou prochází proud pouze od anody (vývod spojený s oblastí P) ke katodě (vývod spojený s oblastí N).

Co to je prahové napětí

Když připojíme diodu v propustném směru, musí vnější napětí nejdříve překonat napětí hradlové vrstvy, aby se elektrony začaly dostávat do oblasti P a přes diodu začal procházet proud. Minimální potřebné napětí se nazývá prahové napětí (značí se UFO ).

Jak fungují polovodiče typu P

Polovodiče typu P (s pozitivními nositeli proudu) mají krystalickou mřížku znečištěnou nepatrným množstvím cizích atomů (akceptorů), schopných vázat valenční elektrony původní krystalické mřížky. Tím se vytvářejí prázdná místa po elektronech, která můžeme považovat za kladně nabité díry.

Kdy vedou plyny elektrický proud

Aby v plynu vznikl elektrický proud, musí být splněny stejné podmínky jako u ostatních látek. Plyn musí obsahovat volné částice s nábojem a musí být v elektrickém poli. Za těchto podmínek plyn vede elektrický proud a děje, které v něm probíhají, označujeme jako výboj v plynu.

Co dělá zenerova dioda

Zenerova dioda neboli referenční dioda je polovodičová součástka s PN přechodem, která se v elektrických obvodech užívá především v zapojení ke stabilizaci napětí. Jméno nese po svém vynálezci, Clarenci Zenerovi.

Jak funguje dvoucestný usměrňovač

Dvoucestný usměrňovač propouští obě půlvlny vstupního napětí. Pokud je usměrňovač napájen transformátorem s dvojitým sekundárním vinutím, je možné jej realizovat pomocí dvou diod v tzv. uzlovém zapojení. Nejpoužívanějším typem dvoucestného usměrňovače je Graetzův (Grätzův) můstek.

Proč svítí LED

Nejedná se o technickou závadu na svítidle nebo žárovkách. Nejčastější příčinou je indukce napětí, která vzniká v samotné elektroinstalaci. I takto malá indukce dokáže vybudit LED žárovky a proto blikají nebo trvale svítí s malou intenzitou světla.

Co svítí v LED diodě

Svítivá dioda neboli LED (z anglického light emitting diode) je polovodičová dioda ¤, která při průchodu proudu v propustném směru svítí. Když diodou prochází proud, dochází na PN přechodu k rekombinaci elektronů a děr. Přitom se uvolňuje energie, která je přibližně rovna šířce zakázaného pásu ¤.