Jak hluboko se sází Sazečka?

Jak hluboko sázet Sazečku

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.
Archiv

Jak daleko od sebe sázet Sazečku

Zásady správného pěstování

U nás je nejrozšířenější sazečka. To znamená že na jaře sázíme do země malé cibulky, které si zakoupíme. Ideální doba pro výsadbu je právě teď, koncem března až začátkem dubna. Mezery mezi v řádku děláme 10 až 12 cm, vzdálenost mezi řádky je pak kolem 25 cm.
Archiv

Kdy se sází cibule

Cibule se běžně sází na přelomu března a dubna, kdy už nehrozí větší zima. V zásadě máte tři možnosti, jak ji pěstovat. Z předpěstěných sazenic – sazeničky zasadíte do truhlíku nebo do pařeniště předem, a teprve ke konci dubna, kdy naklíčí, je přesunete na pole.

Jak si vypěstovat vlastní Sazečku

Koncem března a začátkem dubna je čas na sazečku. Cibulky do záhonu dávejte kořínky dolů, cca 6-7 od sebe. Řádky by měly být ve vzdálenosti 20 cm a po výsadbě záhon zalijte. Špičky nechte jen malinko vykukovat ze země a záhon zalijte.

Jak hluboko sázet semínka cibule

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Kdy je zralá cibule

Opravdu vyzrálou cibuli poznáte tak, že nať je téměř celá suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Rostliny pěstované ze sazeček se sklízejí podle odrůdy zhruba od konce června do konce září.

Co se dá sázet v červenci

V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.

Co se dá sázet v červnu

Patří mezi ně hlávkové saláty, špenát, pekingské a čínské zelí, ředkve a ředkvičky, kedlubny, salátová řepa, černý kořen, mangold a z luštěnin keříčkové fazole.

Jak dlouho vydrží cibule Sazečka

Její pletivo může být náchylnější na nemoci. Cibuli ze sazečky bychom měli spotřebovat do konce roku. Cibuli můžeme skladovat s usušenou natí nebo ji můžeme odříznout.

Co s čím sázet tabulka

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.

Co můžeme sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Jaké květiny sázet v červnu

Jde především o cibule krokusů, tulipánů a narcisů. Vysazujeme nové výhonky popínavých růží a rovněž je přihnojujeme. Skalky mírně zavlažujeme, odstraníme plevel a příliš rozrostlé rostlinky zmenšujeme. Také nastává výsadba rododendronů, azalek, jiřin a mečíků.

Kdy sklízet zeleninu ráno nebo večer

Náš COMPO tip pro sklizeň

Optimální doba pro sklizeň zeleniny je ve slunných dnech, kdy se odbourá nejvíce dusičnanů. Bylinky ovšem v poledním horku částečně ztrácejí své aroma. Proto je sbírejte raději dopoledne.

Kterou zeleninu sázet v červnu

Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.

Co dělat na zahradě v červnu

Sklízíme jahody, třešně, první hrášek a saláty, ale stále ještě můžeme vysít nebo vysadit zeleninu, která bude ke sklizni na podzim. Právě teď je ideální doba pro rozsazování trvalek, vysévání dvouletek, můžeme množit okrasné dřeviny pomocí řízkování a také už sklízet některé bylinky a léčivky.

Čím hnojit Sazečku

Nesmí však chybět ani humus, do půdy zapravte 5 cm silnou vrstvu vyzrálého kompostu. Neměla by být kyselá, spíše neutrální nebo mírně zásaditá – můžete ji proto posypat mletým dolomitickým vápencem a lehce prášek zapravit. Také dřevěný popel je prospěšný – pH zvedne jen trošku, ale dodá mnoho minerálů.

Co když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jak daleko od sebe sázet cibuli

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Jak často se má zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Kdy hnojit cibuli

Zalévání, mulčování, hnojení

Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.

Jak poznat zralé rajče

V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.