Jak hluboko zasadit dýně?

Kdy se sází dýně

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.
Archiv

Kam zasadit dýně

Dýně potřebují propustnou, středně těžkou půdu s dostatečným množstvím vláhy a živin. Ještě před výsevem je proto vhodné zapracovat na vybrané záhony kompost nebo rozleželý chlévský hnůj. Dýně se ovšem dají pěstovat i přímo na kompostu.
Archiv

Jak pěstovat dýně v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.
Archiv

Kdy se sadí okrasné dýně

Semena okrasných dýní se vysévají počátkem dubna do připravené výsevní misky nebo do květináčů. Do každé jamky vložte dvě semena. Aby semena rychle vyklíčila, umístěte výsev na teplé a světlé stanoviště. Substrát udržujte neustále vlhký, avšak ne přemočený.

Jak zalévat dýně

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko dopůdy, avětšinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Když je ale delší sucho, musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům. Pozor, abychom nekropili listy, a tak zbytečně nepodpořili šíření plísní.

Jak zasadit dýní do kompostu

Pokud použijete semínka z plodu, nechte je zaschnout a v polovině května vysaďte do kvalitní půdy s velkým množstvím kompostu a nebo přímo na kompost. Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou, nebo právě již zmíněným dobře rozloženým kompostem.

Jak pěstování dýně Goliáš

Zdravé sazenice se vysazují na záhon koncem května. Do jamky přidáme kvalitní kompost, a každou sazenici mulčujeme, aby měla dostatek vlhkosti a tepla. V době kvetení a počátku narůstání plodů jsou tykve velmi náročné na dostatek vody; musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům.

Jak se sází dýně

Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.

Kdy se sklízí máslová dýně

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Jak se starat o dýně

Dýně by měly být zasazeny tam, kde je dostatečný sluneční svit. Naklíčená semínka vysévám na záhonek do hloubky 3-5 cm. Udržujte vzdálenost mezi jednotlivými semínky minimálně 1 m. Je dobré, když k dýním dáte oporu.

Kdy se sází dýně Hokaido

Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak zasadit dýně Hokaido

Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.

Kam zasadit dýní Hokaido

Stanoviště musí být slunné a teplé. Dýně velmi špatně snáší mrazy a obvykle je nepřežije. Semínka dýně si před sázením na noc namočíme do vody, aby snadno a rychle vyklíčila. Semínka pak další den sázíme do hloubky 3 až 5 centimetrů, asi 1 metr od sebe.

Jak pěstovat dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Kdy se trhají dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak uchovat dýni na zimu

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak dlouho vydrží máslová dýně

Odrůdám dýní, které jsou vyšlechtěny z dýně neboli tykve velkoplodé (Cucurbita maxima) – patří mezi ně i oblíbené hokkaido, kuri či máslová dýně – svědčí nejméně měsíční, ještě lépe dvouměsíční dozrávání.

Kdy je zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Co se dá udělat z máslové dýně

Máslovou dýni můžeme přidat do rýžových pokrmů s masem nebo se zeleninou. Dýně nahradí zavářku v polévce, a to jak v bujonu, tak v polévkách zapražených (typu bramboračka). Z máslové dýně lze připravit všechny typy pokrmů, které připomínám v článku Recepty z dýně Hokaido.

Jak pěstovat dýni máslovou

Dýňová semena můžeme vysévat po dvou přímo na záhon od 20. května do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti asi 1,5 metru od sebe. Sazenice tykve muškátové se dají dobře předpěstovat doma za oknem. Semena vysetá do sadbovačů nebo rašelinových tablet rychle rostou, potřebují dostatek světla, vláhy a konstantní teplotu.

Jak vypadá máslová dýně

Máslová dýně – má šedou až nažloutlou slupku, oranžovou dužinu a tvar hrušky. Chutí připomíná lískové oříšky. Špagetová dýně – má oproti ostatním druhům dýní protáhlý, oválný tvar. Slupka je žlutá a loupat se nemusí.

Které dýně jsou jedlé

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš