Jak hnojit šeřík?

Jak se starat o šeřík

Šeříky milují slunné stanoviště (přímé světlo) a jejich květy pak na přímém slunci ještě více vyniknou. Snesou i polostín, ale nedaří se jim v něm tolik. Šeříky nejsou nijak náročné na zálivku, za horkých a suchých dní však budou za vodu vděčné. Dostatek vody vyžadují především při násadě poupat a v době květu.
Archiv

Jak omladit šeřík

Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.

Co s květy šeříku po odkvětu

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Jak zakořenit šeřík

Nejlépe zakořeňují na záhonech pokrytých černou folií, řízky se píchají přímo do ní. Doporučuje se ošetřit řízky gelovými stimulátory a fungicidními přípravky. Rozmnožování šeříku bylinnými řízky je způsob vegetativního množení, kde získáme dědičně totožné rostliny s mateřskou rostlinou ve všech znacích i vlastnostech.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Co že šeříku

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti. Pokud máte oteklé zduřelé mandle a bolí vás v krku, i v takové chvíli vám umí pomoci.

Kdy zkracovat šeřík

Nejvhodnější čas pro radikální zásah, tzv. zpětný řez, je v případě šeříku říjen, tedy čas po skončení vegetačního období. Pokud se šeříky správně neprořezávají, mají tendenci se vytahovat a vyholovat. Pro dobré rozvětvení keřů a vyšší násadu květů je pravidelný řez důležitý.

Co posiluje keř šeříku

Účinky šeříku na zdraví

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti.

Kdy a jak roubovat šeřík

Roubování se provádí brzy na jaře, očkování v létě.

Jak dlouho vydrží šeřík

Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny. Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici.

Kdy trhat šeřík

Sklízet bude po ledových mužích. Navzdory ledovým mužům sklízí florista Petr Kopáč z Vyšehněvic ve svém skleníku běžně saláty.

Co posiluje květ šeříku

Léčivé účinky šeříku

Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky.

Kdy sbirat šeřík

Šeřík obecný, latinsky sfyring vulgaris, je keř z čeledi olivníkovitých, který může být až několik metrů vysoký. Rozkvétá zpravidla na začátku května, kdy nás do té doby snadno přehlédnutelné keře začínají okouzlovat záplavou překrásných kvítků.

Co zasadit pod šeřík

Bezinky a dřišťál jsou považovány za vynikající doprovodné rostliny pro šeříky. Dobrým nápadem by bylo také rozhodnutí vysadit kolem šeříků půdopokryvné rostliny (brčál, houževnatost, prvosenka). Phloxy a astry také nebudou zasahovat do vývoje keře a nakonec vytvoří krásnou kompozici.

Jak rychle roste šeřík

Za rok až dva se zase rozroste. Šeřík je rostlina z čeledi olivovníkovité, která může mít velikost od keře až do stromku vysokého i 7 metrů. Jde o rostlinu pěstovanou většinou k okrasným účelům. Pochází z Malé Asie a jihovýchodní Evropy, pěstování v středoevropských zahradách se datuje od roku 1566.

Kdy sbírat šeřík

Šeřík obecný sbírejte od května, tedy v době, kdy je plně rozkvetlý. Poznáte ho snadno. Jedná se o keře nebo menší stromy, které jsou plně obsypané nejprve bílými a poté fialovými květy, které jsou uspořádané v květenství dlouhých až 20 cm.

Jak stříhat šeřík aby kvetl

Jak podpořit šeřík v jeho kvetení

Ostříhat musíte všechna květenství ihned po odkvětu. Díky tomu rostlině ulevíte a ta se nebude zbytečně vysilovat. Střih provádějte zahradnickými nůžkami a opravdu stříhejte jen odkvetlá květenství. Nic jiného upravovat není třeba.

Který šeřík je jedlý

U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.

Jak se zbavit šeříku

Pokud nepěstujete na té zahradě zeleninu, nechováte zvířata a nemáte tam studnu, můžete použít dotykový herbicid. Dotykový herbicid je takový, když se jím dotknete třeba jen listu, otrávíte celou rostlinu včetně kořenů.

Jak se zbavit keřů

Kromě křovinořezu, pily a odhodlání k tomu potřebujete už jen jednu věc: spolehlivý přípravek na hubení keřů a dřevin. Funguje to jednoduše: přípravkem buď potřete, nebo postříkáte dřeviny, kterých se chcete zbavit – a hotovo.

Jak zabít keř

Kromě křovinořezu, pily a odhodlání k tomu potřebujete už jen jednu věc: spolehlivý přípravek na hubení keřů a dřevin. Funguje to jednoduše: přípravkem buď potřete, nebo postříkáte dřeviny, kterých se chcete zbavit – a hotovo.

Jak vykopat kořeny keře

Ze všeho nejdříve je třeba provést hrubé odstranění dřevin z pozemku. Pokud vaše zahrada není nálety doslova zamořena, můžete si vystačit i s pilou. V opačném případě si ale raději vemte k ruce pořádný křovinořez. Nezapomeňte ale na křovinořez instalovat takový řezací nástroj, který si poradí i se slabými kmínky.

Jak se zbavit křovin

Protože křoviny můžou být i plné dlouholetých náletů, pořiďte si dobrou zahradnickou pilku na mokré dřevo. V případě, že chcete porost úplně odstranit, zvažte, zda neponecháte kmínek čtvrt metru vysoko nad zem.

Jak zlikvidovat křoví

Odpad zlikvidujte

Větve a kmínky buď zpracujte pro další využití nebo odvezte do nejbližšího sběrného dvora, kde přijímají i biologický materiál. V dnešní době by takové zařízení mělo být snad v každém městě. Pokud se rozhodnete dřeviny zpracovat, můžete je buď nasekat na otop nebo si půjčit štěpkovač.

Jak se zbavit náletových dřevin

Existuje mnoho přírodních herbicidů, které mohou být účinné v boji proti invazním rostlinám. Mezi nejúčinnější patří kyselina octová, která může zničit kořeny rostlin a bránit jejich růstu. Další přírodní herbicid, který se používá v boji proti náletovým dřevinám, je solný roztok.