Jak se starat o květák
Záhon, na němž hodláte květák pěstovat, nesmí být umístěn na přímém slunci. Nejlepší je rozptýlené světlo po celý den. Polostín ani plný stín nejsou zcela ideální, sazenice porostou jen velmi zvolna. Rostliny prospívají na hluboce zpracovaných a řádně vyhnojených středně těžkých půdách, kde není nouze o dostatek vláhy.
Archiv
Jak zalévat květák
Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční.
Kdy a čím hnojit zeleninu
Kdy hnojit zahradu U zeleniny se hnojivo obvykle aplikuje na jaře, když se zamíchá do půdy před výsadbou. V případě, že máte již zaseto nebo zasazeno, můžete kolem rostlin ještě jemně zapracovat granulované hnojivo (ne však tekuté, protože to by mohlo spálit mladé kořínky).
Jak často hnojit
Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.
Jak hnojit květák
Květák potřebuje neustálé přihnojování kompostem nebo chlévskou mrvou. Používejte také průmyslová hnojiva. Ateď ten tajný kód hnojení: Před výsadbou pohnojte záhony síranem amonným, superfosfátem a draselnou solí. Pak postačí během vegetačního období přihnojování ledkem amonným s vápencem.
Jak Vypestovat květák
Květák má rád světlé stanoviště, ale pobyt na přílišném úpalu mu moc nesvědčí. Vysoká teplota by rostliny podporovala k rychlému vytvoření růžice, která by nebyla příliš kvalitní. Půda pro květák by měla zadržovat dostatečné množství vody a být dobře vyhnojená.
Co potřebuje květák
Květák potřebuje především pravidelné zalévání po celé vegetační období. Pokud je sucho, zaléváme min. jednou za 14 dní dávkou 22 l/1 m čtverečný osazené plochy. Žloutnutí bílých růžic v důsledku přílišného osvětlení můžeme předejít svázáním listů nad růžicí.
Čím nejlépe hnojit
Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.
Kdy hnojit květiny
Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.
Proč neroste květák
Nedostatek vlhkosti
Při pěstování květáku je důležité udržovat správnou vlhkost půdy, a to už od samotné výsadby. Při tvorbě růžic by vlhkost měla být 75 až 80 %. Vyšší nebo nižší vlhkost způsobí, že se růžice zmenšují, deformují nebo se špatně vybarvují.
Co Jime u květáku
botrytis) je oblíbenou košťálovou zeleninou, kterou člověk získal vyšlechtěním divoké brukve zelné (stejně jako např. kedluben, zelí či kapustu). V případě květáku využíváme jako zeleninu zdužnatělé květenství.
Čím hnojit květiny
K hnojení pokojových rostlin můžeme využít i řadu domácích zdrojů. Nepřekonatelné jsou vhodně naředěné slepičince, ty však nejsou pro mnoho pěstitelů dostupné. Hnojivou zálivku však můžeme připravit i z dalších surovin. Hnojivo z kvasnic – 10 g droždí, lžíce cukru a litr vlažné vody.
Co čím hnojit
Pro jarní hnojení jsou z organických hnojiv ideální hnůj koňský, ovčí, králičí, ale i drůbeží a především pak kompost. Kompost je navíc vhodné smísit s hnojem prasečím, ovčím a nebo drůbežím trusem (záleží na tom, jaký hnůj máme k dispozici).
Co zasadit vedle květáku
Abyste od květáku odradili housenky běláska zelného, pěstujte poblíž například aromatický celer, který hmyz do velké míry odradí od této pochoutky. Rajčata se navzájem příliš nemají v lásce s brukvovitou zeleninou, naopak se ovšem skvěle podporují s cibulí, pažitkou, měsíčkem lékařským a mrkví.
Co s Košťálem z květáku
Košťál je potřeba zbavit vrchní dřevnaté slupky, pod kterou se skrývá chutná a měkká část plná živin. Oloupaný košťál brokolice můžete například nakrájet na tenké nudličky a uvařit jako přílohu. Z listů květáku uvařte chutnou polévka. Stačí listy povařit, okořenit a rozmixovat.
Co dát do květáku aby Nenadymal
Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje. Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru.
Jak vyrobit hnojivo na kvet
Zkuste hnojit balkonové rostliny droždím
Květiny v truhlících a květináčích jsou kvůli kvetení na výživu náročné a vyžadují pravidelné hnojení. Kvetení podpoříte zálivkou z droždí. Rozdrobte do 1 litru vody kostku droždí a nechte ji 14 dní kvasit. Roztok zřeďte v poměru 1:3 vodou a použijte při zálivce.
Jak hnojit květiny
Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.
Co s listy od květáku
Listy květáku můžete přidat do sendvičů nebo do zeleninových salátů. Syrové listy jsou ideální pro různé koktejly a smoothie, stačí je přidat do mixéru a je hotovo. Máte-li dietu, můžete si dopřát lupínky z listů. Neobsahují žádné zvýrazňovače chuti, tuku a soli.
Co se jí z květáku
V případě květáku využíváme jako zeleninu zdužnatělé květenství.
Jak uvařit květák aby nebyl hořký
Další trik, aby měl květák příjemnou chuť, spočívá v tom, že přidáte do hrnce kostku cukru. Důkladně ji rozmíchejte a chuť bude jemnější. Při vaření můžete také přidat do vody kousek chleba obaleného v gáze. Zbavíte se tím typického zápachu, který vzniká při vaření květáku.
Proč květák nadýmá
Kvůli vysokému podílu vlákniny může květák způsobovat nadýmání. Dobrou zprávou však je, že i po krátkém varu si květák uchovává až polovinu denní dávky vitamínu C. Více potlačíte projevy nadýmání, když k vařenému květáku přidáte koření.
Čím hnojit na květ
Kapalné hnojivo na květ Bio-Bloom je kvalitní hnojivo obsahující draslík a fosfor, které napomáhají tvorbě a růstu květů. Je vhodné k používání od začátku kvetení až po sklizeň….
Co s vodou z květáku
Když vaříte květák, třeba si připravíte ten smažený, zůstává voňavý vývar, který je skvělým základem pro polévku. Počítejte s tím, že voda už je mírně osolená. A také, že potřebujete pár růžic do polévky.
Jak upravit květák
Květenství rozlámejte na malé růžičky a opláchněte vodou. Nejvíce živin si květák ponechá přípravou v páře a pokapáním citrónem a kvalitním olejem. Zkuste i jiné varianty – vařený, dušený, smažený nebo pečený.