Jak informovat zaměstnance o slevě na pojistném?

Jak účtovat slevu na pojistném

Dobrý den, slevy na pojistném ( i mimořádnou slevu) budete účtovat na účty, kde je odvod pojistného za zaměstnavatele MÍNUSEM tj. – 524 / – 336.

Jak odhlásit zaměstnance na OSSZ

Oznámit příslušné OSSZ den nástupu zaměstnance do zaměstnání, den skončení zaměstnání se zaměstnancem a další stanovené údaje na předepsaném tiskopisu Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání), a to ve lhůtě 8 kalendářních dnů.

Jak spočítat slevu na pojistném

Výše slevy na pojistném pak činí 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, za které zaměstnavatel slevu za příslušný kalendářní měsíc uplatňuje (slevu lze pochopitelně uplatnit i za „podnikového hasiče“, pokud jsou splněny zákonem stanovené podmínky).
Archiv

Jak postupovat při zaměstnání prvního zaměstnance

Do osmi kalendářních dnů od nástupu zaměstnance je třeba tohoto zaměstnance „přihlásit na sociálce“. Je třeba vyplnit příslušný formulář „Oznámení o nástupu do zaměstnání“ a tento formulář zaslat elektronicky. Vyplnění formuláře není složité; vyplňují se základní identifikační údaje o zaměstnavateli a zaměstnanci.

Jak oznámit zaměstnanci záměr uplatňovat slevu na pojistném

Záměr uplatňovat slevu za zaměstnance zaměstnavatel oznamuje ČSSZ nejpozději ve lhůtě pro podání přehledu o výši pojistného za kalendářní měsíc, za který slevu uplatňuje. na předepsaném tiskopise v elektronické podobě. Stejným způsobem oznamuje zaměstnavatel ČSSZ také skončení uplatňování slevy za zaměstnance.

Co je sleva na dani na poplatníka

Sleva na poplatníka je základní daňová sleva, kterou si může uplatnit každý plátce daně z příjmů. Slevu na poplatníka můžete uplatnit v daňovém přiznání nebo u svého zaměstnavatele. Snižuje vaši daňovou povinnost a může vést k vrácení přeplatku.

Jak přihlásit zaměstnance

Nahlášení zaměstnance na úřadech

Nahlášení provedete vyplněním a odesláním speciálního tiskopisu dostupného na webu dané pojišťovny, který je pojmenovaný jako „Hromadná oznamovací povinnost zaměstnavatele“.

Kde je potřeba nahlásit změnu zaměstnavatele

Oznámení o změně zaměstnavatele, pracovního zařazení anebo o zaměstnání na další pracovní pozici u stejného nebo jiného zaměstnavatele musí být učiněno na pracovišti Ministerstva vnitra, a to osobně, poštou, elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem.

Kdo je povinen platit sociální pojištění

Poplatníky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen pojistné) jsou zaměstnavatelé, zaměstnanci, osoby samostatně výdělečně činné, zahraniční zaměstnanci a osoby dobrovolně účastné důchodového pojištění.

Jak přihlášení zaměstnance na finanční úřad

Finanční úřad

Nejpozději do 8 dnů od nástupu každého zaměstnance se musíte registrovat jako plátce daně z příjmu ze závislé činnosti. Registraci nejrychleji provedete online přes stránky finančního úřadu, kde vyplníte přihlášku k dani (pozor, existují 2 varianty tiskopisu: pro OSVČ a právnické osoby).

Kam nahlásit nového zaměstnance

Nahlášení zaměstnance na úřadech

Nového zaměstnance musíte nahlásit na příslušné správě sociálního zabezpečení a u jeho zdravotní pojišťovny, a to do osmi dnů od nástupu do zaměstnání.

Kdy mám narok na slevu na dani

Daňová sleva na poplatníka

Sleva na poplatníka je pro rok 2023 ve výši 30 840 Kč a jako u jediné nemusíte nijak prokazovat nárok. (U zaměstnanců ji ale podmiňuje podpis prohlášení poplatníka.) Všichni poplatníci ji mohou uplatnit za celý rok i v případě, že všech 12 měsíců nepracovali.

Co lze odečíst z dani 2023

Kompletní přehled nezdanitelných položek

Druh odpočtu Maximální odpočet ze základu daně
Penzijní připojištění 24 000 Kč
Soukromé životní pojištění 24 000 Kč
Dary 30 % ze základu daně
Odborové příspěvky 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč

Jak poslat kontrolu na zaměstnavatele

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).

Proč chce nový zaměstnavatel zápočtový list

Vyžadování zápočtového listu po zaměstnancích

Zaměstnavatel může přijmout zaměstnance i bez zápočtového listu. Zákoník práce to nijak nezakazuje. Ovšem v zápočtovém listu jsou uvedeny pro zaměstnavatele důležité údaje. Zejména se týkají exekučních srážek.

Co odevzdat novému zaměstnavateli

Adresu a rodné číslo zaměstnavateli poskytněte, tyto údaje potřebuje kvůli daňové evidenci a registraci na zdravotním a sociálním pojištění. Chtít po vás mohou i výpis z rejstříku trestů, pokud je bezúhonnost na dané pozici nutná. Majetkové poměry nebo to, že jste v odborech, už ale prozrazovat nemusíte.

Co se stane když nebudu platit sociální pojištění

Jestliže dlužník ani poté dluh na sociálním pojištění nezaplatí, může ČSSZ přistoupit k jeho vymáhání soudní cestou v podobě správní exekuce, nebo přes soudního exekutora. V druhém případě, tedy využití služeb exekutora, dochází po zahájení exekučního řízení k zápisu dlužníka do registru exekucí.

Co si musím platit Když nepracuji

Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění, a to vždy do 8. dne následujícího měsíce. Neplacení zdravotního pojištění je ze strany zdravotních pojišťoven sankciováno, přičemž všechny zdravotní pojišťovny si velmi pečlivě své pohledávky hlídají a případně vymáhají i exekučně.

Kdo se považuje za zaměstnance

Zaměstnancem může být pouze fyzická osoba (člověk), která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Způsobilost osoby zavázat se k výkonu závislé práce je řešena občanským zákoníkem.

Jak mít zaměstnance

Pokud se OSVČ stane zaměstnavatelem, musí se registrovat na finančním úřadě, a to nejpozději do 8 dnů, kdy podnikateli vznikla k registraci povinnost. Nejpozději do 8 dnů od data nástupu zaměstnance musí také OSVČ nahlásit nástup zaměstnance do zaměstnání OSSZ prostřednictvím oznámení o nástupu do zaměstnání.

Jak uplatnit slevu na dani

K uplatnění slevy na poplatníka u svého zaměstnavatele potřebujete vyplnit a podepsat formulář zvaný „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti“ – lidově nazýván růžový formulář. Můžete jej v daném měsíci podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Co všechno se dá odečíst z dani

Odčitatelné položky

Daňový odpočet Částka
Životní pojištění maximálně 24 000 Kč/rok
Školkovné (sleva za umístění dítěte) maximálně 16 200 Kč/rok
Úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření maximálně 300 000 Kč/rok (při uzavření úvěru do 1. 1. 2021), maximálně 150 000 Kč při uzavření po 1. 1. 2021

Jak poslat kontrolu na zaměstnance

Zaměstnanec (oznamovatel), který se domnívá, že jeho zaměstnavatel nesplnil nebo porušil nějakou povinnost vyplývající z pracovněprávních předpisů podle zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, může podat kontrolnímu útvaru úřadu práce písemně nebo ústně podnět ke kontrole.

Kde nahlásit nelegální zaměstnávání

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na místně příslušném oblastním inspektorátu práce (dále jen „OIP"), nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce (dále jen „SÚIP“).