Jak izolovat základy?

Jak hluboko izolovat základy

Záleží na zákazníkovi, čím se mu budou polystyrenové desky aplikovat snadněji, nebo co je pro něj dostupnější“ doplňuje Karel Sedláček. Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji.

Jak izolovat kamenné základy

V ideálním případě by bylo nejlepší provést vodorovnou hydroizolaci zdiva nad úrovní zeminy a zdivo z venkovní strany zateplit, a to i sokl pod úroveň zeminy. Dále byste měl pod úrovní zeminy provést svislou hydroizolaci zdiva a to nejlépe i zevnitř, což následně znamená i nějaké obložení spodku toho zdiva.

Jak penetrovat základovou desku

Penetrační nátěr naneste v souvislé vrstvě na základovou desku v šířce 0,7 až 1 m v místech obvodových a nosných stěn. Penetrační asfaltový nátěr slouží jako podklad pro lepení asfaltového pásu. Přidává se zejména z důvodu lepší přilnavosti hydroizolačního pásu.

Jak izolovat dům proti vlhkosti

V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Proč zateplovat základy

Každý dům potřebuje zateplit takříkajíc od podlahy. Proto je potřeba zajistit kvalitní izolaci základů, aby do domu nepronikala zemní vlhkost. Správné zateplení váš dům ochrání nejen před úniky tepla, plísněmi nebo vlhkými zdmi.

Jak správně izolovat podlahu

Jako izolant slouží většinou hydroizolační zábrana, pásy z modifikovaného asfaltu. Předtím je potřeba podklad dobře připravit, nanést betonovou mazaninu, tu vyrovnat a před pokládáním izolace ještě penetrovat. Podlahová vodorovná izolace by pak měla navazovat na svislou izolaci. Asfaltové hydroizolační pásy.

Jak Podezdít základy

Pokud jsou základy nedostatečně hluboké, musíme je podezdít, podbetonovat či zvýšit okolní terén, aby zůstala pata základů alespoň 0,8 až 1,2 metru pod terénem. Dalším řešením jsou mikropiloty. Pokud poklesly či se posunuly vrstvy pod základy, je třeba stavbu stáhnout opasky nebo železnými kleštinami.

Jak zpevnit základy u starého domu

Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ. Tloušťka ložných spár má být jen asi pět centimetrů.

Jak dlouho schne základová deska

Mohlo by se stát, že budou mít obsazené termíny na dlouhou dobu dopředu a tím byste museli posunout další navazující termíny řemeslných prací. V této fázi stavby to platí dvojnásob, protože po vylití základové desky byste měli nechat beton zrát 28 dní.

Jak dlouho schne asfaltový penetrační nátěr

Doba zasychání je závislá na povětrnostních podmínkách a pohybuje se od 2 do 24 h. Pokud je povrch betonu velmi porézní (např. pórobeton), musí se penetrační nátěr opakovat, dokud se roztok vsakuje. pokud je povrch betonu mokrý, působí film vody separačně a penetrační nátěr není účinný.

Jak izolovat vlhkou zeď

Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.

Jak spravne zateplit sokl

Optimální řešení soklu domu v praxi

Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.

Jak správně zateplit sokl

Izolace soklu se provádí nalepením desek speciálního soklového polystyrenu, které se vyznačují nízkou nasákavostí a vysokou pevností v tlaku. Jejich povrchová struktura je uzpůsobena pro velmi dobrou přilnavost jak lepidel, tak následné stěrky se síťovinou.

Jak silnou izolaci do podlahy

U novostaveb se pro izolaci podlahy nepodsklepeného domu standardně používají podlahové EPS desky. Pro splnění legislativních požadavků musí mít tloušťku minimálně 10 cm, dle doporučení pak 14 cm. Má-li budova odpovídat nízkoenergetickému standardu, bude se tloušťka izolačních desek pohybovat až kolem 20 cm.

Jakou tepelnou izolaci do podlahy

Do podlah se nejčastěji používá jako tepelná izolace a kročejová izolace polystyren – EPS (dříve PPS). Do podlah, kde není třeba tlumit kročejový hluk používáme polystyreny EPS 100 až EPS 200.

Jak zpevnit základy domu

Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ. Tloušťka ložných spár má být jen asi pět centimetrů.

Jak se dělají základy domu

Nejjednodušší a nejrychlejší je budování základových pásů. Musí být pod každou nosnou stěnou, nástupním stupněm schodiště, komínem a pod příčkami od 150 mm tloušťky. Jejich šířku navrhne statik na základě únosnosti podloží, obvykle vychází z tloušťky zdiva, ke které se připočte 100 – 150 mm na obě strany.

Jak opravit základy domu

Začínáme od rohů

Potom odkopeme starý základ v délce asi tři čtvrtě metru a terén pro nový základ urovnáme vrstvou betonu. Spodní plochu starého základu očistíme, odstraníme kamení, které v základu nedrží, a spodní líc navlhčíme vodou. Na urovnaný podklad vyzdíme cementovou maltou z ostře pálených cihel nový základ.

Kdy kropit základovou desku

S kropením základové desky byste měli v podstatě začít hned po betonáži. Samozřejmě záleží na ročním období a teplotě vzduchu. Nejdůležitějších je prvních 48 hodin. Tato doba je nejdůležitější pro celý proces zrání betonu základové desky a po celou dobu by proto měl beton zůstat vlhký.

Kdy lze stavet na základovou desku

V každém případě je ideální zachovat návaznost a co nejdříve po vyhloubení základových spár i začít se spodní stavbou. Vyhloubit spáry před zimou a začít stavět na jaře, je skutečně nevhodné.

Jak poznat zaschlou penetraci

To lze poznat především na omak, případně také podle přítomnosti lesklého povrchu značícího vlhkost. Schnutí jakéhokoli materiálu, penetraci nevyjímaje, je proces závislý na mnoha faktorech. Určit přesnou dobu tak nelze úplně.

Proč penetrovat beton

Penetrace betonu je velmi podstatná část finální úpravy minerálních podlah na cementové bázi (portlandský cement & vápenné složky). Penetrace povrchu betonu vhodným prostředkem a jeho odizolování proti zemní vlhkosti. Penetrace je vlastně pronikání nosného média (vody, silikátů a dalších chemikálií) do podkladu.

Co nasaje vlhkost

Vaření, sušení prádla nebo koupání, to všechno je vlhkost, která vzniká běžným provozem domu. Ve starých domech vlhkost unikala například netěstnostmi kolem oken, moderní domy mají ale vzduchotěsná okna a dveře. Zároveň se v domácnosti vyprodukuje daleko více vlhkosti než dříve.

Jak rychle vysušit zdivo

Užitečným prostředkem jsou i odvlhčovače nebo vysoušeče vlhkosti. Fungují na principu snižování vlhkosti vzduchu, která se opětovně zvýší z nasáklých zdí, a touto cirkulací dochází k postupnému vysušení stavební konstrukce.

Co se dává na sokl domu

Materiály, které se na sokly domů používají

Jako pohledová (povrchová vrstva) soklů se nejčastěji používají kamenné či betonové obklady, obklady cihelnými pásky (spárované obklady), soklové omítky či omítky mozaikové.