Jaké je nejlepší dřevo na vyřezávání?

Z jakého dřeva se nejlépe vyřezává

Pokud jste v řezbářství nováčkem, je lepší si vybrat měkké dřevo jako je bříza, lipové dřevo, borovice, vrba nebo kaštan. Ty se vyřezávají nejlépe. Později, až budete zkušenější, můžete použít javor, jabloň, hrušeň, olivovník nebo ořech.

Jak začít vyřezávat ze dřeva

Pokud hledáte způsoby, jak začít vyřezávat do dřeva, tak se nejdříve musíte zaměřit na nářadí a hned poté i na vhodný prostor. Náčiní by mělo být dostatečně ostré a kvalitní. Pro začátečníky doporučujeme pořídit alespoň základní škálu řezbářských dlát a dlátek, ale i řezbářský nožík.
Archiv

Co potřebuje řezbář

Řezbáři nejčastěji pracují s řezbářskými dláty různých velikostí a profilů ostří i tvarů. Používají dláta s rovným, kosým či profilovaným ostřím i prohnutá dláta (houpačky, háčky) i další nástroje jako jsou poříz, vlaštovka, klasické i profilové hoblíky, kolovrátky, nebozezy, vrtáky, pily, rašple, pilníky, rejsek.

Které dřevo nepraská

Březové dřevo je žádané palivo, dává jasný plamen, nepraská a má výbornou výhřevnost. Poměrně drahé dřevo, na topení se vyplatí použít pouze větve a dřevo, které nelze zpracovat ve výrobě.

Jak vysušit dřevo aby neprasklo

Proklady umísťujte vždy přesně nad sebe a hráň musí být v tomto místě podepřena podstavcem. Hráň stavějte buď pod pevným přístřeškem, nebo ji opatřete mobilní stříškou. Je důležité, aby byly boky hráně kolmé na proudící větry – předejdete tak nerovnoměrnému odvádění vlhkého vzduchu ven z hráně.

Jak sušit dřevo na vyřezávání

Při sušení vždy počítejte se ztrátou materiálu na koncích (čelech) 5-15 cm (i u fošen), tam uniká vlhkost nejrychleji a proto je dobré čela zatřít barvou (třeba balakrylem). Čím delší kusy materiálu sušíte, tím menší máte ztráty materiálu, s velkými kmeny se ale zas špatně manipuluje.

Co vyřezat ze dřeva

Ze dřeva se dají vyřezat nejrůznější postavičky jako např. kočka, pes, želva či delfín. Oblíbená je i sova. Její výroba začíná u lipové desky, na kterou si nakreslíte, co chcete vyřezávat.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Jaké dřevo má největší výhřevnost

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.

Jak dlouho schne ořechové dřevo

Ořech – nevyplácí se kupovat na topení, velmi drahé dřevo, schne až 4 roky.

Jak nejlépe vysušit dřevo

Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt. Hranici je nejlépe orientovat tak, aby byla co nejvíc osluněná, tedy ideálně ve směru východ-západ.

Jak dlouho vysychá dřevo

Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Jak udělat napiš na dřevo

Vytištěný obrázek či text přiložíte potiskem dolů na dřevo. Kolem dokola nechejte přesahy papíru. Zhotovíte si improvizovaný nanašeč (například z neohebné karty obalené kapesníkem, jako to vidíte na videu) a potřete shora acetonem. Papír se stáhne ze dřeva a obraz už je na svém požadovaném místě.

Které dřevo hoří nejdéle

Jaké dřevo je nejvhodnější

dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Které dřevo se štípe lépe

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …). Každé dřevo se liší strukturou, pevností a dalšími vlastnostmi a právě tyto vlastnosti definují jeho využití.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Jak urychlit vysychání dřeva

Nejjednodušším způsobem je nechat dřevo proschnout v hráni. Kuláče je dobré předem naštípat, vysychání dřeva se tak výrazně urychlí. Hráň by měla být umístěna na místě, kde nic nebrání pohybu vzduchu, ideálně venku na návětrné straně pozemku. Šířka hráně je dána šířkou polen, výška bývá maximálně kolem 2 m.

Jak prenest text na dřevo

Vytištěný obrázek či text přiložíte potiskem dolů na dřevo. Kolem dokola nechejte přesahy papíru. Zhotovíte si improvizovaný nanašeč (například z neohebné karty obalené kapesníkem, jako to vidíte na videu) a potřete shora acetonem. Papír se stáhne ze dřeva a obraz už je na svém požadovaném místě.

Jak vyrýt do dřeva

Laserové gravírování, vypalování i řezání na zakázku

Využít profesionálního gravírování doporučujeme ve chvíli, kdy potřebujete do dřeva vyrýt složitější ornamenty, či texty nebo potřebujete větší množství stejných kusů. Gravírovací stroj vaše požadavky zvládne na jedničku.

Co se lépe štípe jedlé nebo buk

Vlastnosti dřeva

Tak například tvrdé dřevo (buk, dub, javor, jasan, …) se štípe mnohem lépe než sukovité dřevo měkké (smrk, borovice, topol, jedle, …).

Jak dlouho lze skladovat dřevo

Co se týče skladování dřeva, nemusíte mít žádné obavy, pokud se nám podaří dřevo uchránit od vlhkosti. Ideální je skladovat štípané dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím. Pak vydrží několik let.

Jak nejlepe ulozit dřevo

Nejideálnější je samozřejmě dřevník.

Střecha by měla mít ze všech stran přesah přes stěny dřevníku, aby na dřevo pršelo co nejméně s tím, že by mezi střechou a dřevem měla zůstat větší mezera. Dřevník by měl mít také prodyšnou podlahu z roštů. Štípané palivové dřevo nedoporučujeme ukládat do sklepů a vlhkých prostor.

Jak vypálit napiš do dřeva

Procvičování pyrografie

Měkké dřevo se bude pálit rychleji a snáze, takže vám úspěch zaručí nižší teplota a rychlejší pohyby. Tvrdé dřevo bude vyžadovat více času k vypálení, takže používejte pomalejší pohyby a vyšší teplotu. Dobrou cvičební metodou je zkusit si vypalování jednoduchého tvaru, např. čtverce nebo kruhu.

Jak vypálit nápis do dřeva

Procvičování pyrografie

Měkké dřevo se bude pálit rychleji a snáze, takže vám úspěch zaručí nižší teplota a rychlejší pohyby. Tvrdé dřevo bude vyžadovat více času k vypálení, takže používejte pomalejší pohyby a vyšší teplotu. Dobrou cvičební metodou je zkusit si vypalování jednoduchého tvaru, např. čtverce nebo kruhu.

Jak vybrat vypalovačku do dřeva

Za měkké dřevo se považuje bříza, topol nebo překližka. V případě, že plánujete vypalovat do takto měkého podkladu, vystačí vám i vypalovačka s menším výkonem, v rozmezí 20–40 W. Do skupiny tvrdšího dřeva patří buk, dub nebo habr – pro tento typ byste měli vybrat vypalovačku s větším výkonem, 40+ W.