Jaké jsou nejlepší Stáleplodící jahody?

Které jahody jsou nejlepší

Ty nejlepší typy jahodAlbion. Jahody Albion mají sice menší plody, ale jsou krásně rudé a velmi sladké.Aromas. Aromas je stáleplodící odrůda jahod původem z Německa, která má smyslně voňavé a sladké plody.Diamante.Karmen.Gariguette.Korona.Mara de Bois.Rujana.
Archiv

Jak dlouho vydrží Stáleplodící jahody

Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Kdy sázet Stáleplodící jahody

Začněte v srpnu až září, když už nehrozí nebezpečně vysoké teploty, které by vám mohly nově vysázené sazenice zlikvidovat. Čas na podzimní výsadbu pak máte až do konce října, kdy ranní rosy přispívají k bezproblémovému ujmutí.

Jakou odrůdu jahod vybrat

Platí ještě další pravidlo: Čím má odrůda vyšší výnos, tím je pravděpodobnější, že bude mít horší chuť. Nejsladší, chuťově nejlepší jahody mají nízký výnos, např. poloviční nebo jen třetinový proti nejvýnosnějším odrůdám.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Jaké jahody do truhlíku

Nejlepší jahody do truhlíku

Mé nejoblíbenější jahody jsou Mara de Bois, které plodí opravdu celou sezonu a chuť je vynikající. Pokud byste chtěli změnu, můžete zasít i měsíční jahody, které jsou pododrůdou lesních jahod a jež si všichni jistě pamatujete z dětství z lesních procházek.

Jak se starat o Stáleplodící jahody

Chceme-li zvýšit a uspíšit následnou letní sklizeň, musíme první květní pupeny vyštípat. V parném létě musíme denně zalévat (ideální je kapková závlaha) a v případě tropických teplot i zastiňovat. V letním období je dobré doplnit živiny přímo zálivkou, např. Kristalonem, vhodná je i kombinace hnojiva s Lignohumátem.

Kdy hnojit Stáleplodící jahody

Živiny pro jahody

Přihnojovat můžete do konce října, ale od září už si odpusťte přípravky s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou naopak hnojiva s vápníkem, fosforem nebo draslíkem. Z přírodních hnojiv obsahuje draslík a fosfor slepičinec. Můžete ho střídmě přidat do zálivky na jahody.

Jak stříhat Stáleplodící jahody

Jahodníky je dobré v létě ostříhat. Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit.

Kdy stříhat Stáleplodící jahody

Na zahradách můžete vidět porosty jahod úplně bez listů. Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem.

Jak daleko od sebe sázet jahody v truhlíku

Hluboko sázené rostliny špatně rostou, mělké výsadby s obnaženými kořeny trpí naopak suchem. Jamku pro výsadbu vyhloubíme dostatečně velkou, aby v ní kořeny sazenic byly volně rozprostřeny. Sázíme v řádcích 10 – 15 cm od sebe.

Jak často zalévat jahody v truhlíku

Dostatek vláhy je důležitý, a proto zalévejte pravidelně každý den a udržujte kořeny stále vlhké. Zalévejte nejlépe zespodu do misky nebo do truhlíku mimo listy. Vždy jahodám dopřejte dostatek světla a slunce.

Jak hnojit Stáleplodící jahody

Hnojení: Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití si dáme pozor, aby se dávka nedostala na listy rostliny, a nepopálila je tak. Před hnojením rostlinu vždy důkladně zavlažíme.

Čím nejlépe hnojit jahody

Pokud víme již na podzim, že nás čeká jarní výsadba, můžeme místo připravit tím, že zapravíme dobře odleželý hnůj, či kompost. Pakliže jsme toto nestihli, lze zapracovat kompost (hnůj ne) ještě dva až tři týdny před samotnou jarní výsadbou. Důležité je přidat i základní hnojiva, typu Cererit a NPK.

Čím hnojit jahody po sklizni

Co s půdou po sklizni

Půdu po sklizni jahod zkypříme a prohnojíme. Prohnojení například Cereritem (nebo speciálním hnojivem určeným pro jahody) je nutné hlavně v chudších kamenitých půdách. Při hnojení je třeba zohlednit, že jahodníky jsou citlivé na soli v půdě a na chlór.

Kdy se mají stříhat jahody

Jahodníky je dobré v létě ostříhat. Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit.

Jak velký květináč na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny.

Jaký truhlík na jahody

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Co s jahodami v Truhliku na zimu

Stačí, když rostlinu i s květináčem odnesete na zahradu a přikryjete ji chvojím. To rostliny ochrání před mrazem a díky jeho prodyšnosti rostlinky budou mít i dostatek světla. Pakliže nechcete ořezávat smrky, můžete namísto chvojí použít bílou netkanou textilii. Před tím odstraňte všechny suché lístky.

Kdy stříhat Staleplodici jahody

Jahodníky je dobré v létě ostříhat. Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit.

Čím hnojit jahody aby kvetly

Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.

Kdy hnojit jahody v truhlíku

Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.

Jak správně stříhat jahody

Střih listů

Listy sekejte nanejvýš 5 cm na srdéčky jahodníků, aby mohly obrůst novými listy. Pokud máte na záhonu jahody už třetím rokem, je třeba je odstranit. Velmi opatrně musíte stříhat stáleplodící odrůdy jahodníku – ty by si před nástupem zimy nestačily obnovit listy a rostliny by byly ohroženy mrazem.

Jak se starat o jahody v květináči

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.

Jak stříhat jahody na zimu

Zastřižení mladých výhonků a odstranění starých listů Staré a suché listy rostlin odstraníme a ostříháme mladé výhonky. Odstraňujeme také rostliny, které vypadají nemocně, nebo jsou napadené škůdci. Zastřižení celé rostliny se provádí do výšky cca 5 cm.