Jak říkat Rostislav?

Co znamená jméno Rostislav

Rostislav je mužské křestní jméno slovanského původu. Vykládá se jako „ten, kdo rozšiřuje slávu“. Další variantou jména je Rastislav (srov. s Vratislav).

Kdo to byl Rastislav

Rostislav (nebo také Rastislav, Rastic, Rasticlao, Rastislaus, někdy též Radislav či Ladislav) z dynastie Mojmírovců (datum narození neznámé – po 870, Bavorsko) byl v letech 846–870 druhým velkomoravským knížetem. Za jeho vlády se na území Velkomoravské říše uskutečnila cyrilometodějská misie.

Jak zemřel kníže Rastislav

Sv.

Bohabojný kníže, svatý Rastislav zemřel za svůj lid a pravdu Kristovu jako mučedník neznámo kde, snad ještě roku 870, zajisté po velkém strádání. Nespravedlivě odsouzený velkomoravský kníže v celém svém životě statečně bránil svou zemi a její lid před úklady nepřátel, o cizí území neusiloval.

Jak zemřel Rastislav

Během první světové války organizoval československé legie v Srbsku. Milan Rastislav Štefánik zemřel po pádu letadla 4. května 1919.

Kdo vládl Velkomoravské říši

České knížectví (955–1003)

Dynastie Jméno Vláda
Přemyslovci Boleslav I. 955-972
Boleslav II. 972-999
Boleslav III. 999–1002
Piastovci Vladivoj I. 1002–1003

Kdo to je Svatopluk

Svatopluk ( – 894; též Sventopluk, Zventapu, Zwentibald, Zuendibolch, Suatopluk; řecky Σφενδοπλόκος, Σφεντοπλικος, staroslověnsky Свѧтопълкъ, starorusky Свѧтополкъ/Святополкъ, slovensky Svätopluk) byl v letech 871–894 třetí a nejvýznamnější panovník Velkomoravské říše. Pocházel z dynastie Mojmírovců.

Kdo byl kníže Rostislav

Rostislav (nebo také Rastislav, Rastic, Rasticlao, Rastislaus, někdy též Radislav či Ladislav) z dynastie Mojmírovců (datum narození neznámé – po 870, Bavorsko) byl v letech 846–870 druhým velkomoravským knížetem. Za jeho vlády se na území Velkomoravské říše uskutečnila cyrilometodějská misie.

Co se stalo v roce 863

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Spolupatroni Evropy – Cyril a Mětoděj (Konstantin a Metoděj) přišli ze Soluně na Velkou Moravu v 9.

Co je to Gombik

Gombíky jsou ozdobné předměty kulovitého tvaru s malým kruhovitým ouškem. Jejich pojmenování bylo přejato ze slovenštiny, která takto nazývala drobnější knoflíky stejného tvaru na národním kroji. V roce 1913 označil Lubor Niederle gombíky jako knoflíky s estetickou funkcí.

Co je to nakonci

Nákončí je druhem kovaného artefaktu, jež byly součástí honosných opasků např. u velkomoravské elity. Velkomoravská opasková nákončí byla odlévána z bronzu, jejich povrch byl honosně zdoben drahými kovy a různorodou reliéfní výzdobou.

Proč se slaví 5 červenec

červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 5. července jako připomenutí výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863.

Jak zemřel Cyril

Před svojí smrtí vstoupil Konstantin do kláštera a přijal řeholní (mnišské) jméno Cyril (Kyrillos). Zemřel padesát dní po vstoupení do jednoho z řeckých klášterů v Římě, 14. února roku 869, ve věku dvaačtyřiceti let na tuberkulózu (nemoc, na kterou trpěl).

Co se dochovalo z Velké Moravy

Centrum říše byla na jižní Moravě, mezi osady patřilo Staré Město u Uherského Hradiště nebo Mikulčice. Archeologické nálezy byly stejně tak bohaté na šperky, které se zpracovávali pomocí technik filigránem nebo granulováním. Dochovaly se též skleněné korálky, přezky či kříže.

Co slavíme 6 července

červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven.

Co se stalo v roce 935

Zároveň se jedná o den pracovního klidu. Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti. Kníže Václav byl synem knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry.

Co se stalo 1 května

Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Kde zemřel Hus

6. července 1415, Kostnice, NěmeckoJan Hus / Úmrtí

Co je to za den 28 září

Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti.

Co je to za svátek 28 září

Státní svátky – září 2021

Date Name
27.09. Jonáš
28.09. Vašek
28.09. Venca
28.09. Václava

Co se dělá na 15

V Česku jsou první máj i celý květen tradičně chápány jako svátek a měsíc lásky. S tímto pojetím je tradičně spojena především noc předcházející prvnímu květnu zahrnující stavění a hlídání máje, vylévání cestiček z hašeného vápna smíšeného s vodou mezi domy milenců a malování vápnem srdcí a nápisů na jejich vrata.

Proč se slaví 8 květen

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.

Co se stalo v roce 1415

červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.

Co je za den 6 července

červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa, 28.

Jak se slaví Den české státnosti

Církevní oslavy

Velkou událostí konanou v den státního svátku je pravidelná Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. Jejím vyvrcholením je poutní bohoslužba sloužená českými biskupy na tamějším Mariánském náměstí (do roku 1990 nesoucím název Václavské náměstí).

Co se slaví 85

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.