Čím ochutit lilek
Postup: Lilky očistěte, propíchejte vidličkou, pokapejte trochou oleje a pečte v troubě na 200 stupňů tak 30 minut, než bude měkké. Poté je vyndejte a až trochu vychladnou, oloupejte je a lžící vydlabejte dužinu. V misce je rozmačkejte vidličkou, přidejte jogurt, olivový olej, česnek a citrónovou šťávu. Dochuťte solí.
Archiv
Co se hodí k lilku
Lilek neboli baklažán si fantasticky rozumí s česnekem a bylinkami, jako je oregano, petržel a koriandr. Zkombinujte jej s rajčaty, balzamikovým octem a citrónovou šťávou, nebo osmažte a podávejte s jogurtovým dipem… Možnosti jsou nekonečné!
Jak udělat lilek na pánvi
Oloupaný lilek nakrájíme asi na 5 mm plátky, necháme chvíli odpočinout. Osolíme, popepříme, potřeme rozetřeným česnekem a na pánvi , kterou si lehce polijeme olivovým olejem prudce opečeme z jedné strany a po otočení na druhou stranu poklademe plátky sýra podle libosti.
Jak správně připravit lilek
Lilek si nakrájejte na silnější kolečka, ty potřete olivovým olejem a dejte je péct do trouby na 180 stupňů. Jakmile je lilek měkký, vyndejte jej z trouby, kolečka pokrájejte na nudličky a dejte ho osmahnout do pánve na oleji. Přidejte koření a česnek a promíchejte.
Archiv
Jak okořenit lilek
Okořeněné lilky posypeme na kousky natrhaným čerstvým tymiánem a rozmarýnem. Lilky a čtvrtky citrónu položíme vedle sebe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 200°C asi 30-35 minut dokud lilky nezhnědnou a nerozevřou se.
Kdy je lilek jedovatý
Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.
Jak dlouho nechat vyplakat lilek
Jedná se o rychlou a nenáročnou akci, která vás před samotným vařením příliš nezdrží. Stačí lilek omýt, nakrájet na kolečka či plátky (o doporučované šířce cca 1 cm) a tyto kousky z obou stran osolit. Poté nechat odležet (zhruba 20 min), dokud se lilek neorosí – na povrchu se objeví kapky tekutiny.
Jak dlouho se dělá lilek na pánvi
Ve velké pánvi rozehřejeme olivový olej a plátky lilku na něm postupně osmažíme do zlatohněda (asi 3 minuty). Necháme osušit na papírové utěrce nebo ubrousku. Pánev otřeme a poskládáme na ni osmažené plátky lilku. Můžeme je skládat tak, aby se částečně překrývaly.
Jak dlouho se Restuje lilek
Rozehřejte rostlinný olej ve velkém nebo wok pánvi na středně vysokou teplotu. Lilek restujte 5 až 10 minut, dokud není měkký a nezačne hnědnout.
Jak dlouho se dusi lilek
Postup práce: Lilek oloupeme, nakrájíme na menší kostky, osolíme. Do hlubší pánve nasypeme pokrájený lilek a na proužky nakrájené papriky, podlijeme vodou a necháme dusit 15 až 20 minut. Během vaření občas zamícháme a podle potřeby podlijeme vodou.
Jak se pozná zkažený lilek
Lilek zkontroluj promačkáním, jestli už není měkký a jestli se nepokryl tmavými skvrnami. Ty ukazují na to, že by už mohl být zkažený. – Lilek se dá skvěle kombinovat s ostatní zeleninou a jinými dobrotami – s paprikami, rajčátky, houbami, česnekem…
Jak se jí lilek
Většina vitaminů a minerálních látek je obsažena přímo ve slupce a těsně pod ní, proto by se lilek vždy měl konzumovat včetně slupky. Lilek se nesmí jíst syrový! Obsahuje totiž alkaloidy typické pro lilkovité rostliny (například solanin), které by při konzumaci syrového lilku mohly způsobit nevolnost a zažívací potíže.
Jak smažit lilek
Postup:Umytý lilek nakrájíme na 1-1,5 cm silné plátky (neloupeme)Plátky osolíme a obalíme v mouce, vajíčku a strouhance (trojobal)Jednotlivé obalené plátky osmažíme ve fritovacím hrnci, nebo na pánvičce,z obou stran, dozlatova 4. Podáváme horké, ale obalovaný lilek chutná skvěle i za studena.
Jak dlouho vydrží lilek v lednici
Skladování Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.
Jak dlouho se má potit lilek
Před samotným vařením mu dejte chvilku na to se "vypotit" – plátky z obou stran posypte solí (sůl je další a poslední zbraň proti nežádoucí hořkosti) a nechte ležet třeba na prkýnku. Lilek se během pár minut "orosí" a vy pak přebytečnou tekutinu osušíte papírovou utěrkou.