Jak uchovat čerstvé maliny
Maliny, jahody, borůvky je možné skladovat jen krátkodobě, nejlépe v lednici. Plody nemyjte, pokud je neplánujete okamžitě sníst. Jablka a hrušky skladujte v otevřené bedničce ve sklepě. Držte je od ostatního ovoce a zeleniny, v jejich blízkosti se totiž rychleji kazí.
Jak nejlépe zpracovat maliny
Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod. Často je přidáváme pro vylepšení chuti k méně výrazným druhům ovoce.
Archiv
Jak zavařit maliny
Na 600 g malin potřebujeme 500 g cukru a 1 litr vody. Přebrané, opláchnuté a okapané maliny dáme do sklenic. Vodu svaříme s cukrem a ještě horkým nálevem maliny zalijeme. Sklenice uzavřeme a sterilujeme 10 minut při 85 °C.
Co udělat z malin
Dobrý je také malinový pudink.Malinové poháry pro děti. Recept ještě nebyl hodnocen 0,0.Letní dezert do skleničky.Rýžový nákyp z remosky.Malinová srdíčka s ruby polevou.Tvarohové poháry s malinami a borůvkami.Řezy s ananasem a malinami.Bublanina s malinami a plátky mandlíLinecký kolač s malinami.
Jak uchovat maliny na zimu
Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.
Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.
Jak dlouho vydrží maliny
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky | 1 den | 2 – 3 dny |
Hroznové víno | 1 den | 1 týden |
Pomeranče | 10 dní | 3 týdny |
Broskve, meruňky, švestky | 2 dny | 3 – 5 dní |
Co s přebytkem malin
Přebytek malin lze využít na vaření džemu nebo do pečeného čaje. Maliny také snadno usušíme v domácí elektrické sušičce. K sušení použijeme pevné a kvalitní nepřezrálé plody, při sušení si zachovají pěknou barvu a hodí se do různých snídaňových kaší nebo do jogurtu.
Jak konzervovat ostružiny
PostupOstružiny omyjeme a očistíme pod studenou vodou.Naplníme je do omytých sklenic.Připravíme si sladký nálev, kterým ostružiny zalijeme.V hrnci si svaříme cukr společně s vodou.Tímto horkým nálevem ostružiny zalijeme.Sklenice uzavřeme víčky, které musí být na závit.
Jak dlouho zavařovat ostružiny
Ostružiny otrháme, omyjeme a vložíme do zavařovacích sklenic. Poté je zalijeme cukerným roztokem, sklenice uzavřeme víčkem a sterilujeme 20 minut při teplotě 85 stupňů.
Jak využít mražené maliny
Mražené maliny lze dále zpracovat např. do džemu nebo pečeného čaje, posypat jimi koláč a využít je do různých moučníků i kynutých knedlíků.
Jak se dělají horké maliny
V rendlíku necháme rozpustit máslo, do něj přidáme cukr, který začne karamelizovat. Pomalu mícháme, aby se cukr nepřichytil a hodně neztmavl. K rozpuštěnému cukru nasypeme maliny a opatrně mícháme. Přidáme čerstvou citronovou šťávou a ohříváme, dokud nejsou maliny horké.
Jak správně zamrazit maliny
Maliny se dají také velmi snadno zamrazit a můžete si je potom skoro jako čerstvě vychutnat i v zimním období. Před tím, než malin zamrazíte, jemně je opláchněte a osušte. Plody můžete do jedné vrstvy naskládat na tác, anebo je zamrazovat ve formě drti, kterou lze následně využít jako ochucovadlo do pokrmů.
Jaké vitamíny obsahují maliny
Díky vysokému obsahu vitamínů B, C a hořčíku konzumace malin podpoří naši imunitu. Podobně jako jahody, i maliny stimulují metabolismus a jsou vhodné, pokud držíme dietu. Díky železu a fosforu se podílí na správném fungování srdce a působí i proti stresu a migrénám.
Jak se dělá malinový sirup
Malinovou šťávu zahřejte na 80°C, rozmíchejte v ní cukr s kyselinou citronovou a vše dobře promíchejte. Sirup stále prohřívejte a udržujte na 80°C (tekutina nesmí projít varem) dalších 15 minut. Horkým sirupem plňte připravené lahve. Sirup po vychladnutí skladujte na tmavém a chladném místě.
Jak uchovat ostružiny
Plody ostružin mají pevnější dužinu než maliny. Proto stačí, když je sklízíme jednou týdně. Čerstvé ostružiny skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě. Plody velmi snadno plesniví, hlavně pokud jsou ve vyšší vrstvě.
Kdy se sbírají ostružiny
Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.
Co se dá udělat z ostružin
Ostružiny jsou tedy nejen chutné, ale i zdravé, proto by v našem jídelníčku rozhodně neměly chybět.Ostružinovo-borůvkový džem.Ostružinové řezy.Ostružinové muffiny.Nealkoholické ostružinové mojito.Ostružinové poháry.Ostružinový likér.Ostružinové tofu řezy.Sorbet z ostružin.
Jaký cukr na zavařování
Použít můžete klasický řepný bílý, ale klidně také třtinový, který je podle mnohých zdravější. Určitě nedoporučujeme například kokosový cukr, jehož silně karamelová chuť může změnit chuť zavařeniny natolik, že budete nemile překvapeni.
Jak Pasirovat maliny
Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.
Jak zpracovat mražené maliny
Mražené maliny lze dále zpracovat např. do džemu nebo pečeného čaje, posypat jimi koláč a využít je do různých moučníků i kynutých knedlíků. Dají se též zpracovat na oblíbený dezert "horké maliny" – viz níže otázka č. 7.
Jak dlouho vydrží maliny v mrazáku
Ovoce a zelenina
Mražený hrášek, mrkev, kukuřice, zelenina do polévky či pod omáčky, ale i jahody, maliny, borůvky, nebo třeba meruňky ze zahrádky vydrží v mrazáku maximálně rok.
Jak odstranit zrníčka z malin
Postup: Ostružiny a maliny bez stopek a lístků dáme na plotnu, podlijeme menším množstvím vody. Ovoce na mírném plameni za stálého míchání rozvaříme. Potom propasírujeme (odstraníme tak zrníčka).
Jak dlouho vydrží domácí sirup
Domácí výroba sirupů
Existují dva způsoby – sirup bez vaření a sirup vařený. Sirupy nevařené vydrží v lednici zhruba 2 týdny, ale tu část, kterou do té doby nespotřebujete, můžete nalít do sáčků na led a zamrazit. Přidáte – li do sirupu citrónovou šťávu, vydrží vám v lednici až dva měsíce.
Jak vyrobit domácí stavu
Ovoce s vodou na mírném ohni za stálého míchání rozvaříme. Z rozvařeného ovoce přes husté síto nebo tkaninu slijeme do vhodné nádoby šťávu. Ovoce v sítu můžeme jemně rozmačkat naběračkou nebo vařečkou. Získaná šťáva se použije při výrobě likéru, některé ovoce je možné ještě použít i na výrobu džemů a marmelád.
Jak naložit ostružiny
Ostružiny rozmačkáme, šťávu z citronu vymačkáme, přidáme ostatní a promícháme. Uzavřeme ve sklenici /nevaříme/ a necháme ve sklepě louhovat 6 – 8 neděl. Potom přecedíme a můžeme popíjet.