Jak konzervovat ostružiny?

Jak uchovat ostružiny

Plody ostružin mají pevnější dužinu než maliny. Proto stačí, když je sklízíme jednou týdně. Čerstvé ostružiny skladujeme na chladném, tmavém a suchém místě. Plody velmi snadno plesniví, hlavně pokud jsou ve vyšší vrstvě.
Archiv

Jak dlouho zavařovat ostružiny

Sterilujeme 20 minut při teplotě 85 °C.

Jak využít ostružiny

Využití v kuchyni

Sušené plody najdeme v čajích a müsli, čerstvé v moučnících, marmeládách, želé, krémech, omáčkách, salátech, čerstvých džusech, likérech. Hodí se k masu, především pak ke kančímu – kančí směs na ostružinách. Jedinečnou chuť má ostružinové víno.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Jak dlouho vydrzi ostružiny

Ostružiny byste měli spotřebovat co možná nejrychleji. V chladničce vydrží maximálně dva až tři dny. Jsou-li uchovávány při teplotě okolo nula stupňů, vydrží až čtyři dny. Pokud potřebujete uchovat větší množství ostružin, je nejlepší je zmrazit.

Jak zmrazit ostružiny

Ostružiny lze samozřejmě mrazit, a to klasicky v mrazáku při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Optimální je ostružiny rozložit na nějaký velký talíř či tác a zmrazit. Až poté by měly být nasypány do sáčku a vloženy opět do mrazu. Jen tak se totiž neslepí k sobě a nevzniknou útvary, jež z nich mít jistě nechcete.

Jak se Zavařují ostružiny

Přebrané a propláchnuté ostružiny necháme pořádně okapat a nasypeme je do připravených, důkladně vymytých sklenic. Každou sklenicí zatřeseme, aby se ostružiny uspořádaly. Zalijeme téměř vařícím nálevem a sklenice ihned uzavřeme. Vložíme do sterilačního hrnce a sterilujeme 20 – 25 minut při teplotě 85 °C.

Jak propasírovat ostružiny

Ostružiny trochu pomačkejte nebo rozmixujte. Pokud vám vadí semínka ostružin, je vhodné je propasírovat přes sítko. Poté je smíchejte s cukrem a zahřívejte. Asi po dvaceti minutách byste měli získat gelovou konzistenci.

Jak se dělá džem z ostružin

Postup přípravy

Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.

Jak se suší ostružiny

Při sušení v troubě zvolte co možná nejnižší teplotu. Ovoce rozložte na plech s pečícím papírem a nechte pootevřená dvířka trouby. To proto, aby měla vlhkost z ovoce kam odcházet. Ostružiny usušíte i navléknuté na šňůrce a zavěšené někde ve stinném a větraném prostoru.

Jak ošetřovat ostružiny

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Jak se Zamrazují švestky

Také je možné tyto plody zamrazit. Opět je rozpulte, vypeckujte a položte na tácku do mrazáku. Když zmrznou, je možné je přendat do skladnější krabičky. Do pečení a vaření je však používejte ještě zmrzlé, jinak budou jako bláto.

Jak dlouho vydrží rybíz v mrazáku

Rybíz a borůvky jsou ideálním ovocem k zamrazování, jejich typická chuť i aroma vydrží až 12 měsíců.

Jak Odšťavnit ostružiny

Postup: Ostružiny důkladně opereme ve vodě a poté odšťavníme. Odšťavnění můžeme provést rozmačkáním v míse nebo za pomocí odšťavňovače. Šťávu přefiltrujeme přes sítko, abychom se zbavili tvrdých zrníček.

Proč nezhoustne marmeláda

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.

Jak stříhat ostružiny na zimu

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.

Kdy a čím hnojit ostružiny

Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře. Na podzim již naopak hnojení vynecháme, aby rostlinám dobře vyzrálo dřevo a v zimě nenamrzalo.

Jak hluboko sázet ostružiník

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Jak dlouho vydrží švestky

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak nejlepe oloupat švestky

Švestky omyjeme, odstopkujeme a ponoříme na chvíli do vroucí vody (nejlépe ve spařovacím košíčku nebo cedníku). Jakmile začnou švestky u stopky praskat, vyjmeme je a ostrým nožem sloupneme.

Jak uchovat rybíz

Uchování rybízu

Rybíz se velmi dobře mrazí. Plody opereme, necháme okapat a pak teprve otrháme z třapin, nejšetrněji to jde vidličkou. Pak můžeme zmrazit celé plody nebo protlak smíchaný s cukrem. Takto vydrží asi 8 měsíců.

Jak se TRHA rybíz

Rybíz obvykle trháme se stopkami a teprve doma ho obereme. Má to výhodu, že z plodů zbytečně neodtéká šťáva. Takto sklizený je také trvanlivější a můžeme ho krátkodobě skladovat v chladu, nejlépe v lednici. Pokud rybíz budeme zpracovávat hned po natrhání, můžeme ho sbírat i bez stopek.

Jak udělat Ostruzinovou stavu

Ovoce očistíme, rozmačkáme (já si pomohla tyčovým mixérem), přidáme převařenou vychladlou vodu a sáček kyseliny citrónové. Necháme 24–48 hodin stát v chladu. Poté přecedíme a na 1 litr šťávy přidáme 1 kilo cukru.

Jak se dělá ostružinová marmeláda

Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.