Jaká má být teplota ve skleníku?

Jaká vlhkost má být ve skleníku

Pro většinu rostlin prospívajících při teplotě 18-26 °C se optimální vlhkost prostředí pohybuje v rozmezí 60-70% RH. Zatímco při nízké vlhkosti může dojít k zasychání rostliny. Při vlhkosti blížící se 100% se v rostlině zvyšuje vnitřní tlak.
Archiv

Jak udržet teplotu ve skleníku

Chytejte teplo

Nebo skleník jednou stěnou přistavit ke stěně domu. Teplo však lze uložit nejen ve zdivu, ale také ve vodě nebo půdě. Řešením tedy může být i částečné zapuštění skleníku pod zem. „Teplo je také možné ukládat do zeminy pod skleníkem, pokud si tam uděláte kanály pro cirkulaci vzduchu.

Kdy se má otevírat skleník

Některé jsou velmi citlivé na průvan. Denní doba větrání se liší podle toho, jaké je počasí právě je. V horkém létě klidně můžete skleník otevřít hned ráno, ale i když je na jaře nebo podzim přes den ještě velmi teplo, rána už budou chladnější. Proto je lepší větrat až později.

Jak casto větrat ve skleníku

Chladný vzduch přichází bočním oknem, a když se ohřeje, vystoupá střešním otvorem ven. Tak je zajištěna dokonalá cirkulace, výměna vzduchu. Zvláště v létě by se měl vzduch kompletně vyměnit i třikrát za hodinu. V horkých dnech je často nutné nechat otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál.

Jaký je vhodný hnůj do skleníku

Živiny dodá i granulovaný hnůj, a to, aniž byste museli čekat s výsevem. Ideální je ale sypké organické hnojivo weiki, které obsahuje kompost i fermentovaný slepičí hnůj s vysokým obsahem fosforu pro sladší úrodu. A může přímo k sazeničkám!

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Základem je zdravá půda

Pokud vám ve skleníku zůstaly nějaké zbytky rostlin, zlikvidujte je, mohli by se v nich množit škůdci, kteří pak nadělají na úrodě pěknou paseku. Znáte pořekadlo Ve zdravém těle, zdravý duch Totéž platí i pro skleník a půdu v něm. Není potřeba měnit zeminu každý rok, vydrží klidně několik let.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Co se dává do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy dát hnůj do skleníku

Hnojení ve skleníku

Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.

Kdy Zrýt skleník

Ideální je začít, dokud nenastanou mrazy. Využijte posledních příjemných slunečných dní, abyste mohli zase za časného jara začít s rychlením zeleniny.

Jak dezinfikovat skleník

Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník. Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte.

Kdy se dává hnůj do skleníku

Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.

Jak na plíseň ve skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Kdy se stříkají okurky proti plísní

Prevence je základ úspěchu. S ošetřováním chemickým postřikem se u okurek začíná koncem června, ale klidně i později, avšak nejlépe před výskytem houbové choroby. Aplikace postřiku se provádí v době, kdy jsou vhodné podmínky pro případné napadení rostlin plísní, tedy v návaznosti na průběh počasí.

Jak odstranit plíseň ze skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Jak dlouho nesmí pršet po postriku

Postřik musí na stromě vydržet alespoň 2 hodiny a po tuto dobu jej nesmí spláchnout déšť, stejně tak ale postřik nesmí na stromě zmrznout.

Kdy dezinfikovat skleník

Ideální dobou, kdy připravit skleník na novou sezonu, je konec podzimu. Pokud jste to nestihli, není nic ztraceno. Ještě v únoru máte dost času udělat vše potřebné, aby se vaše budoucí úroda vydařila. Zásadní je důkladná dezinfekce celého skleníku.

Jak casto pouzivat Mospilan

Jak často Mospilan aplikovat

Na rajčata, papriky, okurky a okrasné rostliny se Mospilan aplikuje maximálně 2x, na ostatní plodiny 1x.

Kdy použít kuprikol

Před použitím si přečtěte přiložený návod k použití. Realizujte první ošetření na počátku opadu listů, druhé ošetření za 10-14 dnů, třetí ošetření před rašením. Použití: Borovice: Sypavka – 40-50 g / 10 l vody poznámka: Od poloviny května do konce srpna v intervalu 10-14 dnů

Jak dlouho muze být Namichany Postrik

U většiny přípravků je doba skladovatelnosti 2 roky.

Co je místo Kuprikolu

Champion 50WP 10g (nahrazuje Kuprikol)

Champion 50WP je kontaktní fungicidní přípravek k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a ochraně květů meruněk proti mrazu.

Na co je Kuprikol 50

Kuprikol 50 je fungicidní postřikový přípravek k ochraně proti houbovým chorobám rostlin. Kuprikol je tradiční a osvědčený český fungicid s vysokou účinností. Obsah balení je 2x10g.

Jak dlouho nesmí pršet po postřiku

Jak dlouho po provedení postřiku nesmí pršet To je u každého přípravku dost individuální. Ale pokud v návodu není uvedeno jinak, tak ideální je 12 hodin.

Jak se ředí kuprikol

Chemická ochrana rostlin Agro Kuprikol 50 se dobře rozpouští ve vodě, 10 gramů přípravku stačí cca na 1-20 litrů vody.

Co nahrazuje kuprikol

Champion 50WP 10g (nahrazuje Kuprikol)

Champion 50WP je kontaktní fungicidní přípravek k ochraně rostlin proti houbovým chorobám a ochraně květů meruněk proti mrazu. Více podrobných informací o chorobách rostlin a postřicích najdete v článku Ochrana rostlin Plíseň bramborová Na okrajích listů se tvoří…