Jaké máme lidská práva
Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků
1 | Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. |
---|---|
16 | Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny. |
17 | Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven. |
18 | Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. |
ArchivPodobné
Jaké máme základní práva a svobody
Jsou deklarována základní osobní práva (právo na život, nedotknutelnost osoby, svoboda pohybu, svoboda projevu…), sociální práva (právo na vzdělání, na ochranu zdraví, na příznivé životní prostředí…), politická práva (právo shromažďovat se, sdružovat se, petiční právo…), práva národnostních a etnických menšin apod.
Co jsou základní lidská práva
Základní práva jsou souborem základních práv a svobod náležejících všem lidem v EU. Jsou stejná bez ohledu na to, odkud pocházíte, v co věříte nebo jak žijete. Tato práva prosazují důležité zásady, jako je důstojnost, spravedlnost, respekt a rovnost. Stanoví normy pro to, jak dnes žijeme a pracujeme v Evropě.
Kde jsou lidská práva
Všeobecná deklarace lidských práv | |
---|---|
Datum vzniku | 1948 |
Datum ratifikace | 10. prosince 1948 |
Umístění | Palais du Chaillot, Place du Trocadéro, Paříž, Francie |
Účel | lidská práva |
Co je to právo
2.1. Pojem právo. Právo je charakterizované jako "soubor pravidel chování, která jsou určená státem, a jejich dodržování je zajištěno státním donucením". To, že stát má možnost donutit subjekty dodržovat tato pravidla chování, je znakem, který odlišuje právní normy od ostatních pravidel společenského chování.
Kde se nejvice porusuji lidská práva
Mezi země, kde je stav lidských práv "nejhorší z nejhorších", zařadila podle agentury AP mimo jiné Libyi a Severní Koreu. Krom těchto dvou zemí mají nejhorší stav lidských práv Barma, Kuba, Somálsko, Súdán, Turkmenistán a Uzbekistán, plus území Tibetu a Čečenska.
Co je to svoboda slova
Článek 11 odpovídá článku 10 EÚLP, který zní: „1. Každý má právo na svobodu projevu. Toto právo zahrnuje svobodu zastávat názory a přijímat a rozšiřovat informace nebo myšlenky bez zasahování státních orgánů a bez ohledu na hranice.
Co není zákonem zakázáno
Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno. Tato nová zásada není v ZP výslovně vyjádřena, ale je společným jmenovatelem pro většinu zákonných ustanovení.
Kdo chrání naše práva
Základní lidská práva jsou v Česku garantována jednak Ústavou České republiky a Listinou základních práv a svobod, jednak řadou mezinárodních smluv, například Úmluvou proti mučení, Úmluvou o právech dítěte a zejména evropskou Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod (tuto úmluvu vykládá a aplikuje Evropský …
Proč máme právo
Práva vyjadřují věci, které člověk může dělat, a nebo věci které může mít. Vem si to tak, že nejen každý dospělý člověk má svá práva, ale i každé dítě má svá práva. Práva nám umožňují, abychom všichni spolu lépe vycházeli, ale zároveň práva jsou důležitá, aby nás ochránila.
Jaká je funkce práva
Udržuje sociální pořádek (řád) Propůjčuje legitimitu výkonu veřejných funkcí Vymezuje práva a povinnosti v sociální interakci. Usnadňuje kooperativní jednání
Kdo nebo co nám práva zaručuje
(1) Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.
Jak lze omezit svobodu projevu
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
Co není zakázáno je
Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno.
Jaká práva mají děti
Základní principy Úmluvy o právech dítěte
právo na bydlení, výživu, zdravotní péči atd. Právo na rozvoj, vzdělání, svobodu myšlení a náboženské vyznání, přístup k informacím, hru a zábavu. Právo na ochranu, chránící dítě před násilím, zneužíváním a vykořisťováním. Participační práva, záležitostech, které se ho týkají.
Jaké existují právní vztahy
Podle určitosti těchto subjektů pak na právní vztahy: relativní – jde o vztah konkrétních subjektů. absolutní – jeden ze subjektů je určitý a ten má vůči neurčitému množství jiných subjektů určité absolutní právo či absolutní povinnost, které tedy působí tzv. erga omnes (vůči všem).
Jak funguje právo v ČR
Právní řád České republiky je hierarchicky uspořádán. V čele stojí Ústava a další ústavní zákony, které mají nejvyšší právní sílu a mohou být měněny zase jen ústavním zákonem. Pod ústavními zákony stojí zákony, na jejichž základě jsou vydávány prováděcí předpisy, které mají nejnižší právní sílu.
Jaká práva má člověk po narození
Okamžik vzniku osoby v právním smyslu začíná podle právního vymezení narozením a k zániku osoby dochází smrtí člověka. Po narození je osobě člověka přiznána plná právní ochrana, přičemž lidský život je hoden ochrany již před narozením. Pro stanovení okamžiku smrti právo respektuje nejnovější poznatky medicínské vědy.
Co je to svoboda
„Svoboda je možnost, případně také schopnost volit, rozhodovat a jednat „podle své vůle,“ ať je jakákoli a nést za to přiměřenou odpovědnost. “ Tak definoval svobodu německý filozof W. Weischedel.
Na co máme právo
Máš právo na odpočinek a volný čas, na účast ve hře a oddechové činnosti odpovídající tvému věku a také na svobodnou účast v kulturním životě a umělecké činnosti. Máš právo na jméno, na národnost a na ochranu své totožnosti.
Kdy se musí postarat děti o rodiče
Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.
Jak se dělí právo
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Jaké jsou právní odvětví
Právní odvětví
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Jaká práva má dítě
Dítě má právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. Svoboda projevovat náboženství může být podrobena pouze zákonem pro ochranu veřejné bezpečnosti, pořádku, zdraví a morálky. Dítě má právo na svobodu sdružování a shromažďování, tato svoboda může být omezena pouze zákonným opatřením.
Co je to právo na život
Každý má právo na život. Nikdo nesmí být odsouzen k trestu smrti ani popraven.