Jak na mdloby?

Co dělat když omdlí

Nezbytně nutné je navštívit lékaře, pokud bezvědomí předcházela náhle vzniklá dušnost, bolest na hrudi, pokud součástí bezvědomí byly křeče či porucha svěračů a v neposlední řadě pokud nedochází k plné restituci vědomí (např. nemocný necítí polovinu těla apod.)

Co způsobuje mdloby

Obvykle k tomu dochází, když vám náhle klesne krevní tlak, v důsledku čehož se zmenší proudění krve do mozku. Omdlít můžete také v případě, že se do mozku s krví nedostává dostatek kyslíku. Tento problém může vyvolat mnoho léků tlumících bolest užívaných při léčbě rakoviny, mimo jiné morfium a kodein.

Jak poznat že omdlím

Srdce nepumpuje dostatek krve a kyslíku do hlavy a postižený se může cítit malátný, mohou mu ochabovat motorické funkce (pohyb), může vidět rozmazaně, může být dezorientovaný (nevědět, co se děje).

Jak se vyhnout omdlení

Vhodnou prevencí je v těchto případech především pití dostatečného množství vody, nehladovět a dostatek odpočinku. Opačně je tomu však v případě, kdy daného člověka vůbec neznáme a nevíme nic o příčinách jeho omdlení.
Archiv

Co dělat když mám černo před očima

Na občasné záblesky světla před očima způsobené změnami ve sklivci v důsledku zvyšujícího se věku neexistuje léčba. Občasné záblesky oko nijak nepoškozují a většina lidí si na ně po krátké chvíli zvykne. Pokud vidíte záblesků hodně, obvykle se jejich počet sníží, je-li léčen problém, který je vyvolává.

Jak vypadá kolaps

Kolaps se projevuje většinou jako náhlé zhoršení či ztráta vědomí pacienta. Postižený je netečný, vnímá zhoršeně či vůbec. Stav je často doprovázen i jeho tělesnou slabostí či úplnou bezvládností.

Jak se dostat do bezvědomí

Ztráta vědomí může být následkem většího množství příčin, například traumatického zranění mozku, nedostatku kyslíku (ztráta vědomí při potápění) nebo cukru v krvi. Bezvědomí je i projevem vážného předávkování látkami tlumícími činnost centrální nervové soustavy (např. alkohol) nebo jinými drogami.

Jak se zbavit závratě

Léčba poruchy rovnováhy se dá rozdělit na terapii pomocí léků (tzv. farmakoterapii), dále na psychoterapii a neméně důležitou vestibulární rehabilitaci, eventuálně klasickou fyzioterapii. Farmakoterapie má velmi dobrý efekt především u akutních forem závratí, při kterých tlumíme především symptomatickou složku.

Co dělat při kolapsu

V případě kolapsu se snažte zaklonit postiženému hlavu, případně vyčistit dutinu ústní. . Pokud pacient dýchá těžce ale pravidelně, pomozte mu zaujmout vhodnou polohu pro ulehčení dýchání (polosed, při bezvědomí zotavovací poloha na boku – nutná je ale trvalá kontrola stavu dýchání!

Proč se mi motá hlava Když si lehnu

Závrať stokrát jinak

Může se vám udělat slabo při rychlém pohybu například z lehu či předklonu do stoje – obvykle jde o dehydrataci, nízký tlak nebo špatný krevní oběh. Většinou není nutné se lekat – na chvíli si sedněte, vypijte sklenici vody a zvedejte se pomalu.

Co znamená když vidím hvězdičky

Světelné vjemy se mohou objevit i jako následek otřesu sklivce při uhození do oka či prudkém úderu ho hlavy ("vidět hvězdičky"). Různě intenzivní záblesky a jiskry se mohou objevovat a opět střídavě mizet ještě několik týdnů poté, co u stárnoucího sklivce došlo k jeho odloučení od sítnice.

Jak se projevuje vyčerpání organismu

Mezi fyzické příznaky patří nepříjemné bolesti hlavy, bolavé a unavené svaly, oslabená imunita, menší chuť k jídlu, nikdy nekončící unavenost (i když spíte 8 h denně) a zpomalené trávení. Reakcí organismu na únavu může být také horečka nebo zvýšená teplota.

Co dělat když někdo zkolabuje

„Současná doporučení jsou velmi jednoduchá. Když někdo zkolabuje a nedýchá, masírujte hrudník. Stlačujte, stlačujte, stlačujte,“ potvrzuje tato lékařka doporučení, která často vidíme i v hromadných dopravních prostředcích.

Jak dlouho může být člověk v komatu

Lidé v kómatu obvykle vyžadují přijetí do nemocnice a často na jednotku intenzivní péče. Stav může trvat prakticky libovolnou dobu, jednotky minut až desítky let. Kóma je nezávažnější z kvantitativních poruch vědomí, jenž se dělí na (od nejmírnější po nejtěžší):

Jak probrat člověka

Člověk nereaguje na žádné podněty

Pokud člověk nereaguje ani na zatřesení zkuste tzv. bolestivý podnět- štípněte ho do ušního lalůčku nebo klouby vaší ruky zatlačte na hrudní kost postiženého.

Jak dlouho trvá závrať

Závrať vzniká náhle po vykonaném pohybu a trvá řádově desítky sekund až minuty. Při intenzivnějších projevech se dostavuje nauzea (pocit nevolnosti), které může vyvrcholit zvracením.

Proč se motám

Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin – z těch nejběžnějších jde o nadměrnou konzumaci alkoholu, kofeinu, nikotinu (také u abstinenčních příznaků), hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě a strachu.

Jak dlouho trvá motání hlavy

Závratě vznikající při změně polohy hlavy, například při převalování se v posteli, záklonu hlavy, zvedání se z předklonu, se nazývají benigní paroxysmální polohová vertiga. Závrať vzniká náhle po vykonaném pohybu a trvá řádově desítky sekund až minuty.

Jak dlouho může trvat migréna

V Česku se s migrénou potýká až 12 % populace, přičemž ženy jsou zasaženy více než dvakrát častěji než muži. Migréna obvykle trvá od 4 do 72 hodin. Přidružuje se k ní často nevolnost, zvracení a citlivost na světlo, pachy a zvuky.

Proč se dělají mžitky před očima

rychle vstaneme nebo hodně kýchneme, vede k odkrvení hlavy a přesunu krve do zbytku těla. Než se vám krevní tlak stabilizuje, mozek a oči trpí nakrátko nedostatkem krve a kyslíku. To sítnici brání v normálním výkonu funkce – takže tuto informaci předá mozku opožděně. Právě proto vidíte záblesky či mžitky před očima.

Proč mám černo před očima

Nejčastěji se pocit slabosti často i s černými skvrnami před očima objeví, když rychle vyskočíte ze sedu nebo z lehu. Tento stav má své jméno – ortostatická hypotenze, a jedná se o náhlý a krátkodobý pokles krevního tlaku způsobený změnou polohy z leže do stoje.

Jak poznat že jsem vyhořel

Nejčastější jsou tyto příznaky:chronická únava a vyčerpáníporuchy spánku.snížená imunita a časté infekce.svalové napětí, bolesti zad.problémy se srdcem a zažíváním.bolesti hlavy, zhoršená paměť, časté zapomínánínehody, úrazy.zvýšená konzumace sladkostí, energetických nápojů, alkoholu a návykových látek.

Jak dlouho trva vyčerpání

Za vyčerpání organismu lze považovat únavu trvající déle než půl roku. Krajním stavem únavy je totální vyčerpání. Celkové vyčerpání může končit kolapsem nebo až dokonce i smrtí.

Co způsobí kolaps

Často tím trpí lidé s vrozenou dispozicí k nízkému krevnímu tlaku, bývá i souběh dalších faktorů – například oslabení těla bolestí (při menstruaci, ledvinová či žlučníková kolika), dále infekce, hladovění, žíznění, horko, nevyspání, přepracování, vliv silných emočních podnětů, delší stání, náhlá změna polohy, apod.

Co se děje s lidmi v kómatu

Co se s člověkem v kómatu děje, lze popsat termíny fyziologickými (ztrácí aktivitu těch neuronů, které udržují mozek v bdělosti, mění se mu charakteristika EEG) a psychologickými (ztrácí vigilitu a schopnost raportu).