Jak na měkké paty?

Jak změkčit paty

Ke změkčení pokožky vám pomůže i speciální zábal. Stačí, když nohy na noc dobře promažete vhodným přípravkem a nazujete si ponožky ze 100 % bavlny. Takový zábal má hned několik výhod – zlepšíte vlhkost v hlubších vrstvách, umožníte pokožce paty dýchat a celkově změkčíte kůži a podpoříte její regeneraci.
Archiv

Jak mít hladké paty

Na tvrdé a popraskané paty zabírá zábal z dužiny banánu, který necháte působit nejméně deset minut. Pak nohy opláchnete. S úspěchem můžete použít pro zábal i například bambucké máslo, které necháte vsáknout nejlépe přes noc. Zbylou mastnotu setřete například kuchyňskou utěrkou.

Jak se zbavit ztvrdlé paty

Pro šetrné ošetření pat bez narušení ochranné vrstvy proto doporučujeme speciální krém Změkčující krém na ztvrdlé paty s 10% obsahem glycerinu. Naneseme jej na postižená místa a na 20–30 minut zabalíme do fólie. Poté zrohovatělou pokožku velmi snadno mechanicky odstraníme.

Jak se zbavit tvrdé kůže na patách

Ztvrdlou kůži raději odstraňte pomocí speciálního změkčovače. Jde o alkalický roztok, který funguje podobně jako odstraňovač kůžičky na nehtech; seženete ho v drogeriích, v potřebách k péči o nehty i v některých lékárnách. Zrohovatělou kůži dokáže rozpustit a pak stačí ji snadno odstranit pomocí plastové špachtle.

Kdy brousit paty

Tvrdou kůži na patách je nutné ideálně jednou až dvakrát týdně brousit. Pro domácí použití jsou vhodné různé pilníky, škrabky a pemzy, které účinně odstraňují zrohovatělou tvrdou kůži, aniž by vám hrozilo riziko poranění. Profesionální pedikérky nedají dopustit na skalpel.

Proč tvrdnou paty

Příčin, proč kůže na patách vysychá a praská, může být celá řada: náchylnost k plísním, nevhodná obuv, vyšší váha, špatný pitný režim, nedostatek vitaminů, horší prokrvení, používání nekvalitních mýdel, ale i některé nemoci jako třeba cukrovka nebo lupénka.

Jak vyhladit paty

Pravidelná pedikúra je základ

O vaše paty se postarají: Škrabka na paty – nejprve odmočte nohy v lázni s koupelovou solí, na ztvrdlá místa aplikujte alkalický roztok a po 15 minutách je obruste manuální škrabkou na paty. Škrabku můžete také použít třeba při koupání. Na závěr vyhlaďte paty pemzou nebo pomocí pilníku.

Jak se starat o paty

Součástí pravidelné péče o chodidla je i hydratace. Použití hydratačního krému po koupeli doporučujeme především na paty, jelikož v tomto místě dochází k nejčastějšímu popraskání kůže. Pokud již máte suché paty, zvažte použití pemzy. Vyhněte se také použití hydratačního krému v oblasti meziprstí.

Jak si brousit paty

Tvrdou kůži na patách a v oblasti bříšek masírujte kruhovými pohyby, dokud se hrubé místo nevyhladí. Abyste docílili sametově jemného povrchu, plosky pak ještě přebruste jemnější pemzou na paty, ručním pilníkem na chodidla nebo vyhlazovací hlavicí elektrického pilníku na nohy.

Co je nejlepší na Popraskane paty

Vezměte hrst mleté rýže, několik lžiček medu a jablečného octa. To vše smíchejte dohromady, dokud z této trojkombinace nevznikne hustá pasta. Pokud jsou vaše paty hodně popraskané, přidejte mandlový nebo olivový olej. Nohy namočte na deset minut do teplé vody, poté je vyndejte a drhněte paty připravenou pastou.

Jak na krasne paty

Paty jako miminko

Ideální je dopřát si pedikúru jednou měsíčně a mezitím pravidelně hydratovat doma. Na chodidla naneste silnou vrstvu hydratačního krému, zabalte nohy do sáčku nebo fólie, natáhněte teplé ponožky a nechte působit třeba večer u oblíbeného seriálu nebo i přes noc. Ráno budou vaše chodidla hebká a jemná.

Co je dobré na paty

Extra porce hydratace

Suchým chodidlům a tvrdé kůži na patách můžete čas od času dopřát také solnou koupel nohou. Sůl pomůže dopravit vodu i do hlubších vrstev, kde ji uzamkne. Obdobnou službu odvedou také některé oleje, které se přidávají do vody, například mandlový, meruňkový, arganový či olivový.

Proč praská kůže na patách

Příčin, proč kůže na patách vysychá a praská, může být celá řada: náchylnost k plísním, nevhodná obuv, vyšší váha, špatný pitný režim, nedostatek vitaminů, horší prokrvení, používání nekvalitních mýdel, ale i některé nemoci jako třeba cukrovka nebo lupénka.

Jak změkčit chodidla

Vlahá lázeň kůži změkčí a ošetří. Do vody přidejte sůl v kombinaci s olejem (heřmánkový, konopný, tea tree, levandulový nebo nimbový) – bezvadná je domácí levandulová koupelová sůl. Anebo zkuste pivo! Nohy máčejte asi 20 minut a poté škrabkou či pemzou opatrně odstraňte změklou kůži.

Jak si správně brousit paty

Obrušování je základ

Ideální je nechat ztvrdlou kůži na nohou chvíli změknout při sprchování a poté ji (i několikrát týdně) obrušovat například elektrickým pilníkem na chodidla Scholl Velvet Smooth. Abyste kůži nezranili, rotační hlavice bude automaticky kontrolovat tlak a vypne se při příliš silném broušení.