Jak na zažloutlé bílé prádlo?

Jak vybělit zažloutlé prádlo

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.
Archiv

Jak obnovit bílé prádlo

Nejlepší je bílý vinný ocet, ale dá se použít i obyčejný kvasný lihový. Přidávejte ho při praní místo aviváže, prádlo změkčí, vydezinfikuje a ještě k tomu vybělí. Skvěle si poradí také s pracovním oblečením, které dokáže krásně vyčistit i odstranit zápach z potu.

Jak na Zaprané bílé prádlo

Nejlepší je bílý vinný ocet, ale dá se použít i obyčejný kvasný lihový. Přidávejte ho při praní místo aviváže, prádlo změkčí, vydezinfikuje a ještě k tomu vybělí. Skvěle si poradí také s pracovním oblečením, které dokáže krásně vyčistit i odstranit zápach z potu.

Jak vybělit prádlo jedlou sodou

Soda bikarbona funguje taktéž jako bělidlo, ale nečekejte, že zcela vybělí zašedlé prádlo. Je vhodnější ji používat pro udržení již vyběleného prádla. Jednoduše přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo nasypte rovnou do bubnu. Soda především změkčí vodu, která obvykle zešednutí prádla způsobuje.
Archiv

Jak vybělit obarvené bílé prádlo

Omylem obarvené prádlo

Vyzkoušejte, co bude fungovat právě u vás. Na zaprané bílé prádlo pomůže jedlá soda nebo prášek do pečiva. Přidejte jednu lžíci prášku či sody přímo do bubnu pračky a běžně vyperte. Bílému prádlu dokážete také vrátit jas vyvařením, případně bělením na slunci.

Jak na bílé záclony

Pro bělení záclon se používá i jádrové mýdlo s jelenem. Zhruba na 10 litrů vody byste měli použít jednu kostku mýdla. Pokud chcete, aby se mýdlo lépe rozpustilo, můžete ho nastrouhat na hoblinky. Ve vodě nechte záclony odpočívat celou noc a následně je vyperte v pračce.

Jak vybělit zažloutlé plavky

Skvrny odstraňte co nejdříve

Když si na plavkách vyčarujete nepěknou skvrnu, stačí na ni nasypat dostatečné množství jedlé sody, nechat hodinu až dvě působit a pak přeprat. Plavky také můžete před praním namočit do roztoku z jedné části destilovaného bílého octa a tří částí teplé vody.

Na jaký program prát bílé prádlo

Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.

Jak odbarvit oblečení na bílo

Domácí odbarvování

Ta je vhodná konkrétně na obarvené bílé prádlo. Použití je jednoduché – jednu lžíci sody bikarbony nasypete do bubnu pračky, přidáte běžný prací prostředek určený na bílé prádlo a vyperete jako obvykle. Někdy je však potřeba celý proces opakovat. Kdo by neznal staré dobré mýdlo s jelenem.

Co se Zapraným prádlem

Bílé prádlo: pomůže ocet, aspirin nebo kyselina citronová, vinný ocet, ocet, jedlá soda do praní: Jedno, dvě praní a i zaprané bílé prádlo by mělo s jednou z těchto ingrediencí viditelně prokouknout. Tipem je také zkusit bílé prádlo vyvařit.

Jak nejlépe vybělit zašlé záclony

Pro bělení záclon se používá i jádrové mýdlo s jelenem. Zhruba na 10 litrů vody byste měli použít jednu kostku mýdla. Pokud chcete, aby se mýdlo lépe rozpustilo, můžete ho nastrouhat na hoblinky. Ve vodě nechte záclony odpočívat celou noc a následně je vyperte v pračce.

Co na zažloutlé záclony

Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě. Pak je vložte do pračky v pracím pytlíku.

Jak vyprat bílé tričko

Bílé prádlo by se mělo prát minimálně na 60 °C, pokud to výrobce neuvádí na visačce jinak. Navíc, aby se skutečně dobře vypralo, nesmí být buben pračky přeplněný. Pokud pračku ládujete až do okamžiku, kdy už se do ní nevejde ani ponožka, pak je příčina vašeho zapraného prádla právě odhalena.

Jak vyprat plavky od moře

Perte do 30°C

Plavky totiž ničí nejen chlorovaná voda v bazénech, mořská sůl a opalovací krém, ale i plážový písek nebo pot. Proto je vždy po příchodu z bazénu či od moře přeperte nejprve ve studené vodě a následně ve vlažné s pracím prostředkem určeným na jemné prádlo.

Jak udržet bílé prádlo

Na bílé prádlo se hodí na udržení bělosti a odstranění skvrn do pračky přidat i jedlou sodu nebo sůl. Stejně tak do solného roztoku můžete namočit zašlé prádlo nebo záclony. Budou pak zářivě bílé. Silnějším přípravkem je Savo perex, které rovněž odstraňuje skvrny z bílého oblečení.

Jak vyčistit bílé tričko

Vezměte si do ruky mýdlo a naneste je, klidně v silnější vrstvě na skvrnu. Sílu přítlaku na látku přizpůsobte materiálu, abyste jej nepoškodili. Mýdlo můžete smýt a proces ještě jednou opakovat, nicméně tričko či košili rozhodně následně vyperte i s naneseným mýdlem.

Co dělat s bílým obarveným prádlem

Na obarvené bílé oblečení pomáhá soda bikarbona. Stačí když přidáte 1 lžičku sody do bubnu pračky a prádlo vyperete běžným způsobem. Už si nemusíte lámat hlavu nad tím, jak vybělit obarvené prádlo.

Jak odbarvit obarvené bílé prádlo

Nastrouhejte do vody prací mýdlo, přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs spolu zamíchejte. Obarvené prádlo namočte do tohoto roztoku na 2 hodiny. Barva by měla zcela zmizet.

Jak vybělit bílé záclony

Bělení sodou: před praním záclony namočíme nejméně hodinu v roztoku, který připravíme v poměru 10 litrů vody a 500 g krystalické (prací) sody. Bělení octem: Nejlépe se hodí vinný ocet, ale poslouží i běžný kvasný lihový. Záclony můžeme nejdříve namočit do roztoku vody a octa.

Jak vyprat zažloutlé záclony

Pokud jsou vaše záclony hodně zašedlé, pomůže klasický „PrDoPeč“. Prášek do pečiva lze použít již při namočení nebo až při praní. U namáčení stačí do vodní lázně nasypat 4-5 sáčků prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat.

V čem vyprat záclony aby byly bílé

Praní v pračce

Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech. (Výjimkou jsou speciální aviváže pro bílé záclony.)

Jak vybělit prádlo octem

Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí. Ocet prádlo změkčí a zároveň dezinfikuje!

Jak vybělit bílé plavky

Pokud jde o bílé plavky, které vám během sezóny jemně zežloutly nebo jinak změnily svou barvu, nevěšte hlavu. Zkuste jedlou sodu, žlučové mýdlo a pokud nic nepomáhá, sáhněte po přípravku na jemné bělení. Koupíte ho v malém balíčku, nestojí mnoho a udělá zázraky.

Jak se perou plavky

Používejte jemný prací prostředek, pouze čistá voda k vyprání nestačí. Prací prášek by měl být ideálně určený na plavky a spodní prádlo. Plavky perte ve vlažné vodě do 30 °C. Pokud perete v pračce, pak na stejnou teplotu a nezapomeňte prát v pracím sáčku, aby nedošlo k mechanickému poškození prádla.

Jak odstranit tužku z oblečení

Pomůže Savo, Jar nebo žlučové mýdlo

Univerzálním prostředkem, který si poradí s mnoha druhy skvrn, je též žlučové mýdlo. Zabrat by mělo i na poměrně rozsáhlé skvrny od propisovací tužky. Postačí je potřít mýdlem a poté opět prádlo vyprat jako obvykle.