Jak naložit ostružiny?

Jak zužitkovat ostružiny

tepelné zpracování – nejčastěji se připravují nápoje (sirupy, likéry), moučníky, džemy, omáčky, kompoty. Oblíbené jsou také kombinace s dalšími sezónními druhy ovoce – například džem z jablek získá přidáním ostružin velmi atraktivní barvu. Kombinovat je můžeme také s plody bezu černého – bezinkami.

Jak naložit Ostruziny

Ostružiny rozmačkáme, šťávu z citronu vymačkáme, přidáme ostatní a promícháme. Uzavřeme ve sklenici /nevaříme/ a necháme ve sklepě louhovat 6 – 8 neděl. Potom přecedíme a můžeme popíjet.
Archiv

Jak se dělá džem z ostružin

Postup přípravy

Ve 2 lžících cukru rozmícháme želírovací cukr, přidáme do ostružin, rozmícháme a 5 minut povaříme. Přidáme zbývající cukr a povaříme ještě 2 minuty. Do odstaveného džemu vmícháme kyselinu citronovou a rum. Naplníme do skleniček, dobře jim otřeme hrdla, zavíčkujeme a sterilujeme 15 minut při 85 °C.

Jak se dělá likér

Stačí odšťavnit ovoce a šťávu převařit. Poté ji vychladlou smícháte s alkoholem a cukrem, popřípadě dodáte koření dle chuti a likér je hotov. Vždy je však lepší, když se nějakou dobu odleží a chutě mají čas se prolnout. Tyto likéry můžete vyrobit jak s rumem, tak s vodkou.

Jak konzervovat ostružiny

PostupOstružiny omyjeme a očistíme pod studenou vodou.Naplníme je do omytých sklenic.Připravíme si sladký nálev, kterým ostružiny zalijeme.V hrnci si svaříme cukr společně s vodou.Tímto horkým nálevem ostružiny zalijeme.Sklenice uzavřeme víčky, které musí být na závit.

Proč Nedozrávají ostružiny

„Nejspíše půjde o napadení plodů roztoči, konkrétně roztočem malinovým. Ochránit rostlinu můžete sirnými přípravky v době rašení ostružin; přípravky zasáhnou z pupenů vylézající roztoče. “

Jak uchovat ostružiny

Sklizené plody skladujte v tmavé místnosti na suchém místě. Ale pozor, ostružiny velmi rychle plesniví. Proto bychom je neměli skladovat déle než maximálně 3 dny. Pokud je tedy nestihneme zpracovat čerstvé, budeme je muset nějak zpracovat.

Co naložit do vodky

KVALITNÍ ALKOHOL NA LIKÉRY

Kvalitní alkohol, vodky a bílé rumy lze využít pro výrobu likérů. Do minimálně 60% alkoholu můžete naložit trnky, aronie, jeřabiny nebo šípky. Z bylin pak meduňku, mátu, bazalku. Oblíbené jsou pak likéry, které se nejprve louhují a potom slijí s převařenou vodou s cukrem.

Proč nezhoustne marmeláda

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.

Kdy pridat Zelirovaci cukr

Asi 30 minut před koncem programu přisypeme k ovoci Želírovací cukr 2:1. Přisladíme cukrem nebo přidáme trošku kyseliny citronové, záleží na sladkosti ovoce a vaší chuti. Po dokončení programu nalijeme připravený džem do skleniček, zavíčkujeme a otočíme na cca 5 minut dnem vzhůru.

Jak udělat domaci likér

Na základní poměr potřebujeme 0,5 l vody a 500 g cukru. Vodu s cukrem na mírném plameni přivedeme k varu, na povrchu se začne vytvářet pěna, kterou lžící odebereme. Vodu vaříme 5 minut a nakonec ji přecedíme přes jemné sítko. Nejlépe se hodí smaltovaný nebo nerezový hrnec.

Jak dlouho zavařovat ostružiny

Sterilujeme 20 minut při teplotě 85 °C.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Proč usychají ostružiny

Zasychání ostružin

Pokud vám u ostružin zasychají poupata a květy, poškozuje rostlinu pravděpodobně květopas jahodníkový. Vyskytuje se nejenom na jahodách, ale i na malinách a ostružinách. Dokáže zničit až 80 % úrody. Postřik proti němu se provádí v polovině dubna, před květem.

Jak zmrazit ostružiny

Ostružiny lze samozřejmě mrazit, a to klasicky v mrazáku při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Optimální je ostružiny rozložit na nějaký velký talíř či tác a zmrazit. Až poté by měly být nasypány do sáčku a vloženy opět do mrazu. Jen tak se totiž neslepí k sobě a nevzniknou útvary, jež z nich mít jistě nechcete.

Jak naložit ovoce do alkoholu

Ovoce vsypeme do sklenic, zasypeme cukrem a zalijeme rumem. Necháme v chladu uležet alespoň dva měsíce. Pak už můžeme ochutnávat vzniklý ovocný likér, případně – podle druhu – sníst i ovoce (višně).

Jak ochutit vodku

Nejběžnější jsou nálevy přidané do vodky, ale můžete použít i další svěží nápoje (gin, saké, rum či tequila). Nálevy připravované v tmavších destilátech jsou trochu složitější, budou fungovat pouze tehdy, vyberete-li správnou chuť, která alkohol doplní.

Jak napravit řídký džem

Zavařenina je řídká

Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci. Většinou pomůže přidání 2 až 5 lžic citronové šťávy na 1 kilogram ovoce a nové převaření směsi po dobu 2 až 3 minut.

Jak zahustit džem

V některých případech je potřeba džemy, sirupy i marmelády zahustit, obvykle používáme želírovací cukr. Mnohem lepší a nechemickou variantou je pektin, ať už jablečný nebo citrusový. Důležité je ho nejdříve důkladně smíchat s cukrem a rychle vmíchat do podušené směsi.

Proč Nezhoustl džem

Nejčastějším nedostatkem při přípravě džemů a marmelád je jejich nedostatečná hustota. Příčin může být několik, hustotu je ale vždy ještě možné upravit. Pokud bylo použité ovoce hodně sladké a želírovací cukru byl přidán v poměru 1plus1, může být nedostatečná hustota způsobena nedostatkem kyseliny v ovoci.

Co použít místo Gelfixu

100% přírodní náhradou je citrusový pektin, prášek vyrobený z citrusů. Stačí ho smíchat s trochou cukru a rychle vmíchat do ovoce už podušeného se sirupem. „Marmeláda nebo džem zaručeně ztuhne a vyhnete se tak veškeré chemii. Navíc citrusový pektin nijak nechutná a nemění chuť ovoce,” dodává Vendula Svobodová.

Jak se dělá Baileys

Salko, whisky, smetanu, vanilkový extrakt, rozpuštěnou čokoládu a rozmíchanou instantní kávu dejte do mixéru a vše dohromady cca 1-2 minuty mixujte. Bailey's přelijte do čistých nádob a skladujte v lednici. Vydrží Vám v lednici až 2 měsíce, ale já doufám, že se u Vás tak dlouho neohřeje :).

Jak se Zavařují ostružiny

Přebrané a propláchnuté ostružiny necháme pořádně okapat a nasypeme je do připravených, důkladně vymytých sklenic. Každou sklenicí zatřeseme, aby se ostružiny uspořádaly. Zalijeme téměř vařícím nálevem a sklenice ihned uzavřeme. Vložíme do sterilačního hrnce a sterilujeme 20 – 25 minut při teplotě 85 °C.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Jak se Zamrazují švestky

Také je možné tyto plody zamrazit. Opět je rozpulte, vypeckujte a položte na tácku do mrazáku. Když zmrznou, je možné je přendat do skladnější krabičky. Do pečení a vaření je však používejte ještě zmrzlé, jinak budou jako bláto.