Jak navazat Trhacku na sumce?

Jak navázat Trhačku na sumce

Bójku se závažím spustíte na vámi vytipované místo. Na horní část bójky připevníme trhací šňůru. Tato musí být delší, než je vámi určený ponor plováku, aby se nástražní ryba nezamotala do kotevního lana a musí mít také takovou nosnost, aby vás s člunem udržela, když se o ni chytíte při vázání systému.
Archiv

Jak se dělá Navazec na sumce

Pruty při lovu s bójkou na sumce musíme vždy postavit co nejvíce vzhůru. Tím tak dostaneme tu největší možnou část navazovacího materiálu nad hladinu. Díky tomu se tak nebudou do šňůry zamotávat nějaké nečistoty, které plují po hladině. A toto postavení prutů do výšky zaručuje i nejlepší rozpoznání záběru od sumce.

Jak Nastrazit na sumce

Způsoby nastražování ryb

Na málo proudných vodách rybu nastražujeme tak, aby směřovala hlavou směrem od splávku. Hák tedy umísťujeme zpravidla do svalu řitní ploutve nebo mezi hřbetní a ocasní ploutví. Pokud lovíme na proudné vodě, musíme rybu nastražit naopak tak, aby stála hlavou proti proudu.
Archiv

Jak napíchnout rybu na sumce

Z uvedeného tedy vyplývá, že při lovu na stojatých vodách napichujeme tak, že první – horní hák dáváme do zad nebo ocasní ploutve a druhý, případně pokud lovíme v zahraničí, tak ostatní do jiných částí těla, jako je prsní ploutev apod. Napevno zapichujeme pouze horní, tj. nosný hák, zbývající pouze pod kůži.

Jak nahodit Bojku na sumce

Návazec s nastraženou rybou musí být minimálně o 10 cm kratší, než je délka bójky. Bójku navážu ke šňůře a hlavním prutem si ji přitáhnu nad kotvící olovo. Celou sestavu pořádně napnu. Povolím brzdu tak, aby mi sumec při záběru nestrhl prut do vody, a pak už jen sleduji světýlko na hladině.

Jak se loví sumec

Je dobré vědět, že sumec je velmi krátkozraký a lov je založen především na jeho velmi vyvinutém sluchu, čichu a vnímáním vjemů svými charakteristickými vousy. Proto je důležité, aby se vaše nástraha pohybovala, byla cítit, nebo vytvářela zvuky, na které sumci reagují.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Jakou nástrahu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Jaké pelety na sumce

Když lov sumců na pelety, pak asi nejúčinnější jsou tzv. „halibutky“ tedy pelety, které, kromě jiného, obsahují maso sardinek.

Jak velkou rybu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Pro lov sumce platí hlavně jedno: nástražní ryba musí být dostatečně velká. Nástražka kolem 35 cm je normál. Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře.

Jak navázat podvodní splávek na sumce

Na podvodní splávek nastražíme jeden jednoháček, sumcový č. 6 nebo 7, na který napíchneme 2 až 3 velké rousnice. Nebo můžeme přidělat na podvodní splávek sestavu z jednoho nebo dvou trojháčků (dáváme dva trojháčky nad sebe). Na ty můžeme nastražit 5 a více rousnic na jeden háček.

Jakou návnadu na sumce

Jako nástrahu volím téměř vždy živou rybu, nebo větší množství menších ryb. Pravděpodobně nejuniverzálnější nástraha je ryba ve velikosti zhruba 20 – 25cm. Běžně však volím ryby velikosti kolem 40-50cm a snažím se vyselektovat záběry menších sumců.

Jak chytat na Trhacku

Asistence kamaráda rybáře je vždy, při zavážení montáží ke druhému břehu, vítána. Olovo s návazcem a nástrahou položíme na dno, kmenovou šňůru opatrně zajistíme kolíčkem a buď zavezeme prut na břeh, dáme do vidliček a vypneme, nebo pomocí parťáka na břehu hned kmenovou šňůru dopneme.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak nastražit Rousnici na sumce

Na háček se rousnice nastraží do chomáče, jedna je málo. Podle velikosti háčku vezmete třeba 5 i více rousnic a každou z nich několikrát napíchnete. Konečky musí být ale volné a hýbat se ve vodě.

V jaké hloubce hledat sumce

Po většinu roku je nejnadějnější hloubkou pro lov 1-2 metry pod hladinou. Teprve pokud tato hloubka nepřinese úspěch, můžeme zkusit jít níž nebo až zcela na dno.

Jak nastražit pelety

Jednoduše přivážete na vlas za kovový kroužek, poté provlečete jehlou peletu a protáhnete středem gumičku a následně zajistíte klasickou zarážkou (nebo ještě lépe zarážkou určenou přímo na pelety). Takto nastražená peleta velmi dobře drží a nemá šanci sjet k háčku.

Jakou Nastrazni rybu na sumce

Nástražní ryby na sumce

Dříve se používaly ryby jako lín nebo kus úhoře. Dneska to je na pár facek. Na Ebru používají kapry, za což by si u nás kapraři rvali vlasy. V našich poměrech to nejvíce odnese tloušť nebo cejn, případně karas stříbřitý.

Jak funguje podvodní splávek

Naopak jde v podstatě o položenou, která však pomáhá umístit nástrahu do vodního sloupce, kde ji sumec snáze najde. Podvodní splávek slouží jako plovák, který nástražní rybu (případně rousnice, játra nebo sumčí boilies) vynese nad dno a tím ji efektivněji nabídne cílové rybě.

Jaká šňůra na sumce

Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Kdy se mohou chytat sumci

Ačkoliv sumec může zabrat v hlavní sezóně klidně v poledne a takový záběr slangově nazývám „poledňák“, existují top časy, kdy je záběr nejpravděpodobnější. Zhruba 70% záběrů z celého dne lze očekávat v letním období mezi 18:00 a půlnocí. V období, kdy je v ČR lov zakázán, záběrů přichází většinou podstatně méně.

Jak napíchnout Rousnici

Na konec jen navlékni třeba dvě na háček abys jej obalil. Nenechávej ani kousek žížaly volně jinak ti to rybky otrhají a nebo budeš mít plané záběry. Musíš ,ale počítat s tím že ti to může vzít i kapr,sumec.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Jak navázat pelety

Pelety na chytání ryb mají v sobě většinou vyvrtanou dírku, pelety vnadicí tuto dírku nemají. Na trhu jsou pak k dostání ještě peletky s provázkem, ty jsou také určeny na háček. Ovšem i tak ty větší lze použít jako nástrahu a to díky gumičkám, díky kterým je můžeme zajistit na háček podobně jako boilie koule.

Jak dát peletu na háček

Zkuste gumová kolečka a roztahovač kroužků. Jde o pomůcku, s kterou snadno navléknete silikonový kroužek na peletu. Stlačením kleští v jedné ruce se ramínka společně s navlečeným kroužkem roztáhnou a je možné snadno do kroužku vložit peletu. Díky kroužku lze pak peletu jednoduše nastražit na háček.