Jak ochladit sklep?

Jak snížit teplotu ve sklepě

Teplotu snížíte vybetonováním stěn a jejich tepelnou izolací do hloubky alespoň 80cm. Také se podívejte, zda skála někde v blízkosti sklepa nevylézá na povrch. V tom případě byste měl smůlu.

Jak funguje sklep

Sklep jako spodní stavba bývá často konstrukčně odlišný od horní části stavby. Musí být navržen tak, aby zajistil stabilitu celé stavby a chránil ji proti vnějším vlivům, slouží totiž částečně jako základový pas. Technologicky tak součástí sklepu bývá ochrana proti vodě, plynům či únikům tepla a účinné provětrávání.

Jak se zbavit zápachu ve sklepě

Je také dobré probourat do sklepa v několika místech větrací otvory, aby vzduch stále proudil. Na pohlcení nepříjemných pachů se dříve dávaly otevřené nádoby s octem. Vyzkoušejte to také! A zkusit můžete i umístění mísy se solí – měla by pohlcovat vodu z okolí.

Jak zabranit vlhkosti ve sklepě

Sklep lze zbavit nadměrné vlhkosti několika způsoby: drenážemi odvádějícími vodu z okolí domu, vodorovnými izolacemi zdiva i podlahy sklepa, výstavbou dělicích příček s odvětráním, průběžným odčerpáváním vody z jímky vykopané v nejnižším místě podlahy, intenzivním větráním a používáním odvlhčovačů instalovaných ve …

Co na podlahu do sklepa

Za prvé, klasická betonová podlaha je bezpečná volba. Pokud se na nákup řádně připravíte, můžete si koupit betonovou podlahu, která bude nepropustná pro vodu. Takže pokud chcete používat sklep jako prádelnu nebo skladovací místnost, je vhodné použít betonovou podlahu.

Jak větrat ve sklepě

I suché sklepy musíme větrat

Stačí pootevřená sklepní okénka, která bývají v úrovni terénu, do nichž osadíme síťku proti mouchám, hmyzu a myším. Je nutné zajistit mírný průvan; ten je v uvedeném případě sám o sobě schopen udržet sklep suchý, bez zatuchliny a plísní.

Jak udělat sklep ve svahu

Pozor musíme dávat na podmáčená a vlhká místa, nebo ještě hůře výskyt podzemní vody. Takovým místům je lepší se vyhnout. Stejně tak se vyhněte nejspodnější části svahu, tedy úpatí. Dešťová voda, která po svahu teče by nedělala v dlouhodobé perspektivě sklepu dobře.

Jak vybílit sklep

Sklep můžete vybílit vápnem. To také funguje jako dezinfekce a částečně izoluje vlhkost. Rovnou také zkontrolujte, zda do sklepa nevedou nějaké přístupové cesty, pro hmyz a hlodavce.

Co s vlhkosti ve sklepě

Nejlepším řešením je proto výměna vlhkého vzduchu za suchý. Nejlépe se vzduch vysouší v zimě, kdy je venkovní teplota nižší než teplota uvnitř sklepa. Studený vzduch totiž neobsahuje tolik vlhkosti. Nejlépe to funguje, když je venkovní teplota v zimě nižší než v létě, kdy je vzduch teplý.

Co s Mokrym sklepem

Vlhkost zevnitř

Nejjasnější a nejjednodušší řešení přichází, pokud je zdrojem vlhkosti prasklé potrubí či podobná vodní havárie. Po nutné opravě stačí jen celý prostor odvlhčit pomocí odvlhčovače, abychom vodu vysušili i z nasákavých povrchů. Zdrojem vlhkosti však může být v tomto případě i způsob užívání sklepa.

Jaká omítka do sklepa

Sanační omítku je dobré použít, protože Vám bude dobře propouštět vlhkost do místnosti a „nevyženete“ si vlhkost výše. Také její životnost bude podstatně vyšší než u běžné omítky, protože má daleko větší obsah pórového systému, který odvádí vodní páry ze zdi a kde se ukládají různé soli apod.

Jak správně izolovat sklep

Jak to probíhá Stěny a podlaha sklepa se vyloží vodotěsnou fólií z měkčeného PVC, přes kterou se vlhkost nedostane. Tím je hydroizolace sklepa hotová a místnost můžete hned začít používat. Pokud chcete, můžete ještě hydroizolaci na podlaze zakrýt novou vrstvou betonu a ke stěnám vyzdít přizdívku.

Jakou dlažbu do sklepa

Jakou zvolit dlažbu do sklepa Do sklepa se nejčastěji používají speciální druhy dlažby, které jsou odolné proti vlhkosti a také jsou velmi odolné proti poškrábání. Nejčastěji se do sklepa používá betonová dlažba. Tyto dlaždice jsou velmi odolné a odolávají vlhkosti, ale také jsou velmi trvanlivé.

Jak hluboko sklep

Sklípek může stát prakticky kdekoli, ale nejvhodnější je umístit jej do svahu (měl by totiž být zasypán alespoň 90 cm vysokou vrstvou zeminy). Na druhou stranu však není vhodné zahájit stavbu pod svahem, na němž už stojí jiná stavba – nutné zpevňování a zajišťování před ujížděním obvykle vyjde dráž než celý sklípek.

Jak zasypat sklep

Ideálně umístíme výkop cca 80 cm od základů, musí též být vyspádován a pokud je to třeba, také doplněn odtokem. Dno výkopu (hloubku volíme podle konkrétní situace) vyplníme většími kameny a zasypeme vrstvou štěrku. Do něj se uloží drenážní potrubí a opět zasype štěrkem.

Co skladovat ve vlhkem sklepě

Podmínky kvalitního uskladnění v ovocném sklepě

Ve sklepě, ve kterém skladujete jádrové ovoce, neuskladňujte brambory, kořenovou zeleninu a další plodiny. Riziko přenosu plísní by bylo příliš vysoké. Pokud je sklep dostatečně prostorný, můžete postavit příčku, která oddělí ovoce a zeleninu.

Jak se zbavit plísně ve sklepě

V první řadě jde o sanační omítky. Jedná se o ucelený systém směsí a nátěrů, které mohou s plísněmi docela dobře bojovat. Jako základní prostředek proti plísním může sloužit i vyhašené vápno rozpuštěné ve vodě, tím pak stěny sklepa natřete.

Čím natřít sklep

Hotový vápenný nátěr je dostupný pod názvem Barlet vápenná barva, pro aplikaci se pouze podle potřeby dořeďuje vodou. Vhodnější je aplikace malířskou štětkou, vápno se lépe vtírá do podkladu a nátěr je odolnější, při stříkání je povrch ""záprášený"" , vápno méně přilnuté k podkaldu.

Jak udělat ze sklepa být

Zvolte světlé a lehké barvy, které odrazí více světla a nebudou ve vás vyvolávat pocit stísněnosti. Hrajte si s kontrasty. Bílá je sázkou na jistotu – nejen na zdech, ale i na nábytku. Opticky vám místnost pomohou zvětšit skleněné plochy a zrcadla.

Co dát do sklepa na podlahu

Za prvé, klasická betonová podlaha je bezpečná volba. Pokud se na nákup řádně připravíte, můžete si koupit betonovou podlahu, která bude nepropustná pro vodu. Takže pokud chcete používat sklep jako prádelnu nebo skladovací místnost, je vhodné použít betonovou podlahu.

Jak izolovat podlahu ve sklepě

Stěny a podlaha sklepa se vyloží vodotěsnou fólií z měkčeného PVC, přes kterou se vlhkost nedostane. Tím je hydroizolace sklepa hotová a místnost můžete hned začít používat. Pokud chcete, můžete ještě hydroizolaci na podlaze zakrýt novou vrstvou betonu a ke stěnám vyzdít přizdívku.

Jak vykopat sklep ve svahu

Začíná se výkopem a přípravou podloží

Prvním krokem je výkop. U našich sklepů se vždy provádí výkop o 20 cm širší, než jsou rozměry sklepa. Po výkopu je potřeba připravit zhutněnou plochu, ideálně 10 cm vysokou z kameniva frakce 8/16.

Jak připravit sklep

Sklep vyprázdníme a vyčistíme od všech hrubých nečistot z loňské úrody, odstraníme i případné živočichy – hmyz, slimáky a pavouky i s pavučinami. Prostor vymeteme, zbavíme jej prachu, listí, hlíny a dalších organických zbytků a ujistíme se, že místnost nemá žádné přístupové cesty pro nezvané hosty.

Jak využít vlhký sklep

Vlhký sklep je skvělý na uložení destilátů, některého druhu ovoce a zeleniny. Víno potřebuje vlhkost do 65 %. Pro uložení jiných věcí by však měla být vlhkost nižší, protože jinak může dojít ke vzniku plísní, které je dokážou velmi rychle zničit.

Jak využít sklep

Kořenovou zeleninu je výborné skladovat v písku; stačí krabice, líska nebo bednička, do které se na zimu uloží mrkev prosypaná pískem. V dobrém sklípku vydrží i celer a řepa. Hluboký sklep – skladování zeleniny, brambor, uzeného nebo naloženého masa, vína, džusů, kompotů apod.