Jak ošetřit česnek po sklizní?

Co udělat s česnekem po sklizní

Sklizený česnek nenechávejte na záhonu, zvláště za slunných dní, může dojít k úžehu, čímž se česnek znehodnotí. Poté celé rostliny zavěsíme na zastíněném dobře větraném místě, např. v kůlně, na půdě nebo sušíme bez natě v tenké vrstvě v bednách, můžeme také na dřevěné či hliněné podlaze.
Archiv

Jak skladovat česnek po sklizní

Podmínkou ovšem je, že ho ještě správně uskladníte na dobře větraném místě, kde nemrzne. Klidně nechte česnek zavěšený, pokud jste jej tak sušili, nebo sestřihněte nať na zhruba pět centimetrů a hlavičky vložte do prodyšných obalů, třeba jutových váčků. Nezapomeňte také ostříhat zbývající kořínky.

Jak očistit česnek po sklizní

Technika sklizně: Z kyprých půd česnek lehce vytáhneme, i když jen zatáhneme za nať. Pohodlnější je podebrat rostliny rýčem, rycími vidlemi, a až poté je vytáhnout. Hlavičky hned na záhonku ručně zbavíme zbytků hlíny. V žádném případě s nimi neklepeme o sebe, neoklepáváme je ani o nářadí nebo zem.

Co dělat s květy česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Jak se pozná zralý česnek

Velmi dobrou pomůckou jsou zkroucené květní stvoly s pacibulkami. Když se stvoly začnou narovnávat, přichází čas sklizně. Zároveň se však doporučuje květní stvoly z česneku co nejdříve odstraňovat (tzv. hlávkování), aby nedocházelo ke snižování výnosů.

Jak dlouho nechat schnout česnek

Důležité je, aby kolem nich cirkuloval vzduch. Nikdy česnek neumisťujte na přímé slunce, zhoršila by se jeho chuť. Pokud bude příznivé počasí, počítejte s tím, že bude česnek schnout přibližně měsíc.

Jak zpracovat česnek aby se nezkazil

Jednotlivé stroužky oloupejte, nakrájejte na tenké plátky, ty rozložte nejlépe na síta a sušte dva až pět dnů podle tloušťky. Použít můžete i sušičku. Usušený česnek můžete rozemlít na prášek nebo nasekat nadrobno. Skladujte v dobře těsnící nádobě, aby nevyčichl.

Jak Vylamovat květy česneku

„Paličáky vytváří květní stvol s květy pacibulkami. Pro jeho růst potřebuje rostlina velké množství energie, což vede k tvorbě menších cibulí a snížení výnosu. Proto je zapotřebí paličáky hlávkovat (odstraňovat květenství).

Kdy Vylamovat květy česneku

Pokud se vylamovat rozhodnete, právě červen je tou správnou dobou. Česnek zaštípnete pod pacibulkou a tento výhonek odstraníte.

Kdy se sklízí česnek Lukan

Počet stroužků v sadbě: 190–220 v 1 kg. Doporučená hustota výsadby: 19–24 rostlin na m2 (35 × 12–15 cm). Termín sklizně: do 10. července.

Kdy ostříhat česnek

Právě červen je doba, kdy se česnek zaštipuje, pěstujete-li na zahradě česnek, můžete výhonky použít v kuchyni.

Jak utřít česnek se solí

Stroužek česneku oloupeme a nasekáme na menší kousky. Pak tyto kousíčky plochou pružného nože roztíráme o podložku tak dlouho, dokud z česneku nevznikne jemná kašička. Tip: když k nasekanému česneku přidáte špetku soli, půjde tření lépe a rychleji. S touto solí pak ale musíte počítat při solení pokrmu.

Jak se váže česnek na sušení

Základem pro dlouhodobé skladování česneku je jeho včasné sklizení a správné usušení. Vytažené rostliny nezbavujte natě, jen hlavičky česneku očistěte od zeminy, provázkem je svažte po 10–15 kusech a svazky pak zavěste na suché, stinné a vzdušné místo.

Jak udržet česnek

Skladování česneku je vlastně jednoduché, nejlépe mu vyhovuje pokojová teplota (okolo dvaceti stupňů) a nižší vzdušná vlhkost (přibližně šedesát procent). Česnek proto s klidem zapleťte do copů a zavěste ve spíži nebo na chodbě, kde dostatečně proudí vzduch.

Jak zpracovat Cesnekovou nať

Příčně nařezané kousky čerstvé nati se nejlépe uplatní v polévkách, omáčkách nebo v pomazánkách. Využít lze i nať, která běžně raší z česneku uskladněného ve spíži. Jde však o krátké výhonky. Lepší je růst natě podpořit, a to zejména, pokud stroužky měknou.

Co udělat z výhonků česneku

Použít je můžete všude tam, kam byste se nebáli nasypat zelenou nať jarní cibulky: Na vajíčka a vaječná jídla, na chleba s pomazánkou, do pomazánky na chleba, na těstoviny, na rizoto, na dušená jídla, na polévky, na vařené brambory, do salátů, do studených omáček ze zakysané smetany, které se podávají k opečenému masu.

Co dělat s pacibulkami česneku

Jak využít česnekové pacibulky

Pacibulky jsou pro přímou konzumaci poněkud tvrdé, proto se hodí všude tam, kde je rozmixujete. Pacibulky jsou bezkonkurenční naložené v kvalitním olivovém oleji. Pokud navíc krom pacibulek přidáte také trochu balzamika, budete mít luxusní ochucený dressink na salát ihned při ruce.

Jak stříhat česnek

Zde je několik rad na využití: Z výhonků odkrojíme pacibulky, které dáme stranou, výhonky pokrájíme na 3-5 cm kousky, které důkladně propláchneme, blanšírujeme ve vroucí vodě 1-2 minuty, aby neztratily česnekovou chuť. Takto připravené výhonky použijeme podle vlastního uvážení.

Co s česnekem aby vydržel

Nejdéle vám vydrží v komoře, a to až do června příštího roku. Využít můžete i sklep, ale jen pokud je suchý. Pokud česnek nemáte spletený v copech, skladujte ho buď zavěšený v prodyšném obalu nebo svázaný do kytic (jako u cibule), popř. ho volně nasypte do dřevěných lísek nebo bedýnek a takto uložte na určené místo.

Jak se váže česnek

Česnek můžete svázat do skupinek za nať a pověsit je. Pokud jste dostatečně zruční, natě zkuste zaplést. Při pletení pak uschlé části stonku rovnou odstraňujte. Části stonku, které jsou ještě zelené a pružné, vám usnadní pletení copu.

Jak uvázat cibuli do copů

Při suchém počasí můžeme cibuli nechat dosychat přímo na záhonu. Před deštěm svážeme cibuli do svazků a zavěsíme je do suchého dobře větraného prostoru. Přibližně po měsíci ukroutíme zaschlou nať, oddělíme ušpiněnou slupku. Poté můžeme cibuli svázat do pěkně vyhlížejících copů a třeba přidat i sušené květiny.

Co s přebytkem česneku

Neskladujte ho ani v příliš teplém prostředí, kde hrozí napadení vlnovníkem česnekovým. Máte-li pak k dispozici větší množství česneku, je dobré zvolit některý z oblíbených způsobů domácí konzervace. Můžete ho usušit, zamrazit či naložit do soli, oleje nebo bílého vína.

Jak uchovat drcený česnek

Pokud by přeci jen měl česnek snahu se kazit, můžete ho všechen vyloupat (oloupat dočista) a v dobře uzavřených sáčcích zmrazit. V případě potřeby jen vyndáte potřebný počet stroužků, necháte je lehce povolit, rozmáčknete a vmícháte do připravovaného pokrmu. Takto se vám nezkazí ani jeden stroužek.

Co udělat s výhonky česneku

Výhonky v kuchyni. Výhonky odřežte od pacibulek (asi 2 cm pod „hlavičkou“). Dobře je proláchněte ve studené vodě, nakrájejte na kousky a nechte jemně orestovat na oříšku másla. Osolte, opepřete a máte nevšední, ale za to originální příkus k masu.

Jak uchovat česnek co nejdéle

Nejdéle vám vydrží v komoře, a to až do června příštího roku. Využít můžete i sklep, ale jen pokud je suchý. Pokud česnek nemáte spletený v copech, skladujte ho buď zavěšený v prodyšném obalu nebo svázaný do kytic (jako u cibule), popř. ho volně nasypte do dřevěných lísek nebo bedýnek a takto uložte na určené místo.