Jak oživit živý plot?

Jak se starat o živý plot

Zejména po výsadbě nových rostlin musíme dbát na pravidelnou zálivku (půda musí zůstat stále vlhká). I v dalších letech je potřeba živý plot zalévat, pokud nastane delší sucho. Dřeviny vhodně přihnojujeme, výborné je především tzv. mulčování například prostřednictvím mulčovací kůry, která dodá rostlinám dostatek živin.

Jak obnovit živý plot

Je-li listnatý živý plot příliš vyholený nebo přerostlý, můžete jej zmladit hlubokým řezem a obnovit tak jeho potřebnou výšku. Nejvhodnějším obdobím je pozdní podzim nebo zima. Ideální pro toto opatření je podzimní nebo zimní den, kdy nemrzne. Pákovými nůžkami nebo pilkou zkraťte všechny větve na 10–15 cm.

Co dát jako živý plot

Jaké rostliny vybrat pro stálezelený živý plotVýška živého plotu je stěžejníKlasika živých plotů – thuje.Honosný a elegantní zimostráz.Neprostupná hlohyněTrendy volba – ptačí zob.Bohatě kvetoucí mahonie.Rozsochatý tis.Bobkovišeň odstíní silnici.

Jak se zbavit živého plotu

Někdy se radí ořezané rostliny podkopat a pak ořezané části zakrýt zeminou. Tak dojde k postupnému odumření kořenů. A nebo – což může být s ohledem na velikost plotu poměrně nákladné – kořeny vykopat. Problém může být i samotné vyřezávání starých keřů.

Kdy stříhat živý plot z habru

Snadno zmlazuje z kořenů a má ohromnou regenerační schopnost. Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim.

Jak daleko od plotu sázet živý plot

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m.

Jak dlouho roste živý plot

Živý plot z habru se vysazuje v množství 3 až 4 sazenic na 1 metr a pro svůj bujný růst do výšky i do stran se musí stříhat aspoň dvakrát ročně. Za dva roky od výsadby už habry budou pěkně zahuštěné, za další rok až dva pak budou tvořit výstavní plot.

Kdy hnojit živý plot

Podobně jako u jiných rostlin i u živého plotu můžete podpořit růst hnojením. Má to ale svá pravidla. Hnojiva s velkým množstvím dusíku dávkujte opatrně, a to jen na jaře a v létě. Naopak tato hnojiva zcela vynechte na sklonku léta a na podzim.

Co sázet kolem plotu

Chcete-li co nejvíce zakrýt plot, sáhněte po vysokých trvalkách. Druhy volte podle orientace světových stran. V případě slunečního prostoru před plotem je dobré vysadit například levanduli, rozchodník, šalvěj, růže, perovskie, sléz, okrasné cibuloviny, větrnici nebo různé okrasné trávy.

Jak zkrátit živý plot

Živý plot bude třeba zastřihnout hned na začátku a zkrátit značnou část jeho výšky pomocí řetězové pily. Možná ho budete chtít zkrátit na výšku pouhých 1–1,2 metru. Tím podpoříte rychlý růst nových výhonků, které pak můžete zastřihávat a tvarovat během růstu.

Jak založit živý plot z habru

Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou, kde jednotlivé sazenice umisťujeme v rozpětí zhruba 30 cm od sebe. Pokud chceme mít živý plot velmi hustý, rostliny nasadíme ještě více k sobě. Ne však méně než 20 cm. V průběhu činnosti zasypáváme kořenový systém exemplářů hlínou, kterou mírně sešlápneme.

Jak rychle roste živý plot z habru

Habry jsou velmi odolné vůči mrazu, snášejí vedro a ročně přirůstají 25 až 35 cm. Po výsadbě sazenic habru je dobré je zalít alespoň 10 litry vody a zamulčovat kůrou.

Jak daleko má být strom od plotu

Podle zákona platí, že stromy, které jsou vyšší než 3 metry, musí být vysázeny minimálně 3 metry od hranice se sousedem. U stromů, které jsou nižší, pak platí minimální vzdálenost 1,5 metru.

Co dát na plot aby nebylo vidět

Nejčastěji používané jsou jehličnany, ale podle odborníků nejsou ideální. Dostatečně vysoký plot, který ochrání zahradu před zvědavými pohledy, a to i v zimě, lze přitom vypěstovat například z habrů, topolů, ptačího zobu, hlohyně nebo tavolníku.

Jak kombinovat živý plot

Ani jehličnatý živý plot nemusí být jednotvárný. Kombinujte různé barvy a tvary, případně vytvořte smíšenou stěnu z různých jehličnanů. Půjde o zajímavé pozadí prostřednictvím různých tvarů, barev, textur, nikoli o klasickou výsadbu jednoho druhu. Kombinujte smrky, borovice, túje a cypřiše.

Jak Zmladit živý plot

Zmlazení živých plotů

To přichází v úvahu například u dřišťálu nebo ptačího zobu. Obzvláště mnoho času na to, aby po omlazení mohl opět hezky růst, potřebuje zimostráz. Stálezelené rostliny stříhejte brzy v létě, opadavé druhy živých plotů byste měli stříhat hned na začátku jara.

Jak řezat živé ploty

Čím stříhat živé ploty

Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.

Kdy sázet živý plot z habru

Habrový živý plot – na podzim je nejvhodnější doba pro jeho výsadbu.

Jak vysoký může být živý plot

Dobrá rada. Pamatujte, že ani živý plot by neměl být vyšší než 2 metry, takže pravidelně stříhejte.

Jakou vzdálenost od plotu souseda

Vzdálenost mezi rodinnými domy musí být minimálně 7 m, které by si mezi sebe měli sousedi rozdělit, tedy každý 3,5 m. Ve zvláště stísněných podmínkách jsou to 4 m. Vzdálenost domů a domků od společných hranic sousedících pozemků je stanovená na 2 m.

Proč se davaji koule na plot

Výstražné koule se na vedení vysokého napětí dávají z důvodu varování nízko letících letadel a k prevenci nehod. Červeno bílé koule z plastu vizuálně zvýrazní dráty a letadla tak velmi snadno identifikují, že se mají drátům vyhnout.

Jak nechat zarůst plot

Plot můžeme nechat zarůst popínavými rostlinami, třeba břečťany, plaménky, přísavníky, vistáriemi, popínavými růžemi. Druh popínavky volíme podle toho, zda máme k dispozici slunné místo v závětří, nebo bude růst na severní straně. Jakýkoli plot můžeme nechat zarůst popínavými rostlinami.

Jak rychle roste živý plot

Mimořádně rychlý růst

Rostlina se bohatě rozvětvuje. Konečná výška plotu může dosáhnout až 5 metrů. Živý plot běžné výšky (tj. kolem 2 metrů) můžete vypěstovat v průběhu 1, 5 – 2 let.

Kdy zkracovat živý plot

Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.

Jak často stříhat živý plot

Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout.