Jak opravit násadu?

Jak nasadit násadu na lopatu

Před nasazením kladiva, sekyry nebo smetáku topůrko či násadu po celém obvodu poklepejte kladivem. Dřevo se tak stlačí a topůrko/násadu nasadíte hlouběji. Později se dřevo opět roztáhne a topůrko/násada bude pevně držet.
Archiv

Jak opravit lopatu

Běžně se používá stavební hřebík nebo vrut. Pokud budete hřebík či vrut šroubovat do původní díry, je vhodné použít větší průměr hřebíku nebo vrutu. Naopak, jestli instalujete lopatu na úplně novou násadu, musíte si násadu v daném místě předvrtat vrtákem odpovídajícího průměru.
Archiv

Jak opravit motyku

Motyka s uvolněnou násadou po namočení ve vědru vody sice opět získá pevnost, po vyschnutí se však opět uvolní a nezbývá nic jiného než důkladná oprava. Uvolněte násadu z nářadí, udělejte do ní zářez a při opětovném osazování vsuňte do zářezu klínek z tvrdého dřeva.
Archiv

Čím napustit topůrko

Topůrko lze opatřit kvalitním transparentním lakem: ostatně značkové sekery i kladiva ho často mívají už z výroby. Vlastnoručně měněné topůrko můžete rovněž natřít nebo napustit olejem na dřevo, dotek bude doslova sametový a odolnost ve vlhku se zvýší.
Archiv

Jak vyrobit násadu

Jestliže nemáme horkovzdušnou pistoli po ruce, postačí obyčejný ohníček nebo gril. Pokud je v něm zbytek žhavého popela, kladivo nebo lopatu do něj položíme a postupně necháme starou dřevěnou násadu vypálit.

Jak správně nasadit sekeru

Není-li z tvaru hlavy sekery na pohled jasné, která část je horní a která spodní, je nahoře širší část otvoru (bývá u starých seker). Topůrko se tedy nasazuje do užší části. Proti prasknutí se doporučuje dát sekeru po nasazení topůrka nejprve do vody a až dřevo nasákne, teprve poté zatloukat klínek.

Jak opravit topůrko

Jestliže nemáme horkovzdušnou pistoli po ruce, postačí obyčejný ohníček nebo gril. Pokud je v něm zbytek žhavého popela, kladivo nebo lopatu do něj položíme a postupně necháme starou dřevěnou násadu vypálit. Většinou postačí jen trochu, sama pak po zmenšení objemu a částečném vyhoření vypadne.

Jak se brousí Motyka

Použijte brusku pásovou nebo excentrickou, pokud potřebujete brousit masivnější nářadí typu motyka či krumpáč, bude lepší si vzít na pomoc brusku úhlovou. Vhodná je také dvoukotoučová bruska. Díky jednomu kotouči, který se noří do vody, zároveň broušenou plochu chladí a nehrozí poškození ostří.

Jak nasadit sekeru na topůrko

Nasazení topůrka. Ať už máme topůrko vyrobené či koupené, musíme jej nasadit. Obkreslíme oko sekery svrchu na hlavu topora, prořízneme krk ve směru většího průměru a to do hloubky asi 2/3 – 4/5 oka. Poté jej opracujeme nejlépe rašplí tak, aby šel jen velmi ztuha natlouci do oka.

Jaké dřevo na topůrko

Dřevo. Dřevěná sekera nabízí v případě poškození jednoduchou výměnu topůrka. Na jeho zpracování se nejčastěji využívá buk, dub, ořech nebo jasan.

Jak opravit sekeru

Sekera s rovnou sraženou hranou se brousí následovně: Hranu ostří přiložte na brousek a začně brousit odzadu k přední hraně ostří. Můžete brousit buď ve směru otáčení brousku nebo proti. Pokud brousíte proti směru otáčení, bude ostří méně „hrubé“. Stoupněte si tak, aby noha stála vedle brusu a loket si opřete o bok.

Jak zajistit sekeru

To bývá fixováno klínem, někdy ale může být hlava sekery navíc zajištěna pomocí podlouhlé plechové zarážky. Pokud si pořizujete sekeru na domácí použití, budete ji nejvíce potřebovat při štípání dřeva. Při výběru sekery je tedy potřeba vybrat si takový druh, který se na štípání dřeva hodí nejlépe.

Jak doma nabrousit sekeru

Při práci používáme ostrý a pokud možno nový plochý pilník. Při pilování hlavu sekery položíme a těsně přitiskneme k většímu a silnějšímu kusu prkna, abychom pilník mohli naklápět do požadovaného úhlu. Ostří pilujeme pravidelně z jedné i z druhé strany, aby mělo správný úhel v celé své délce.

Jak brousit Rydlo

Rydla brousíme ručně na jemném, ale zároveň tvrdém, ručním brousku, a to „vzhůru nohama“. Kamenné brousky se snadno zanášejí, proto je musíme čistit směsí oleje s petrolejem. Brousky s diamantovým prachem jsou praktické a účinné hlavně na tvrdé nástroje.

Z jakého dřeva vyřezávat

Většina řezbářů s oblibou doporučuje dřevo lipové. To je dokonale poddajné, zároveň dostatečně tvrdé. V úvahu připadá z listnatých dřevin například i vrba, javor, nebo buk.

Co je to Sekyra

Sekera nebo také sekyra je ruční pracovní nástroj, používaný především k opracovávání dřeva sekáním.

Jak se starat o sekeru

Sekery musí být uchovávany v suchu, přitom se ale topůrko nesmí vysušit natolik, aby se smrštilo v uchu sekery. Dávejte pozor, aby ostří sekery a jeho ochranné pouzdro zůstalo suché. Pokud sekera není delší dobu používána, musí se natírat tukem nebo olejem. Sekery, které nejsou olejem natírány rezivějí!

Jak držet sekeru

Jak sekeru správně přenášet a skladovat

Ke skladování vybírejte vždy místo s nízkou vlhkostí. Při kratším přenášení držte sekeru za tupou část hlavy, topůrkem od těla. Některé sekery se dokonce dodávají s praktickým pouzdrem, které celý proces přenosu výrazně usnadní.

Jak brousit Sekáč

Ostření sekáčů

Brousí se pomaloběžnými bruskami s jemnějším zrněním a obtahuje ručními kameny. Protože při úderech trpí také opačný konec sekáče, tzv. hlava, je nutno ji při broušení ostří také zbrousit, aby nebyla roztřepená a nemohla způsobit úraz.

Jak správně nabrousit motyku

Použijte brusku pásovou nebo excentrickou, pokud potřebujete brousit masivnější nářadí typu motyka či krumpáč, bude lepší si vzít na pomoc brusku úhlovou. Vhodná je také dvoukotoučová bruska. Díky jednomu kotouči, který se noří do vody, zároveň broušenou plochu chladí a nehrozí poškození ostří.

Jak nabrousit šroubovák

Broušení šroubováků

Pro broušení je vhodné na těleso brusky upevnit (např. samolepicí páskou) arch papíru, na kterém si vyznačíte úhel, pod nímž první plochu brousíte. Po vytvoření jednolité hladké plochy šroubovák obraťte o 180° a podle nakresleného úhlu nabruste druhou plochu.

Co dělá řezbář

Řezbářství je umělecko řemeslný směr tvorby soch (skulptur) z tvárných materiálů, zejména ze dřeva, bezprostředně navazující na sochařství a umělecké truhlářství.

Jak se vypaluje do dřeva

Měkké dřevo se bude pálit rychleji a snáze, takže vám úspěch zaručí nižší teplota a rychlejší pohyby. Tvrdé dřevo bude vyžadovat více času k vypálení, takže používejte pomalejší pohyby a vyšší teplotu. Dobrou cvičební metodou je zkusit si vypalování jednoduchého tvaru, např. čtverce nebo kruhu.

Jak vypadá sekera

Sekera se skládá z topůrka a hlavy sekery. Hlava sekery má obvykle tvar klínu s otvorem, které se nazývá oko, v němž je pak pevně vsazeno topůrko. Topůrko tvoří rukojeť nástroje, jedná se de facto o krátkou násadu tohoto nástroje.

Proč se říká na sekeru

Říká se, že když krčmářka vyzvala hodovníky, aby jí zaplatili, kralevic Karel v opilecké zlobě nehodné jeho majestátu zaťal sekeru do futer se slovy: „Tady máš zaplaceno! “ A snad prý i dodal: „Babo. “ Na druhý den našli hodovníci dveře krčmy zavřené a na nich přibitý nápis: „Na sekyru nenalévám!