Jak přesadit petúnie?

Jak se mnozi petúnie

Jsou dva způsoby, jak množit petúnie: řízkováním nebo ze semen. V nové rostlině jste dostali přesně stejnou kombinaci barev jako u předchozí generace, proto první způsob donedávna převažoval. Jenže se přenášejí i nemoci, které zasáhly mateční rostliny, tedy houbové a virové choroby.
Archiv

Jak přezimují petúnie

Surfinie i petunie se v našich podmínkách pěstují jako letničky – přezimování jsou schopné, ale je to dost náročné, proto je jednodušší ke konci léta posbírat semínka a rostlin se zbavit. Pokud se chceme pokusit o zazimování, sestříháme je na polovinu a umístíme na světlé a chladné místo s minimální zálivkou.

Jak Zalevat petúnie

Jak často zalévat petúnie Zalévejte s rozvahou, aby krčky nebyly napadeny padáním klíčních rostlin. V případě nutnosti použijte postřik Polyversum. Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny.
Archiv

Kdy se sejí petúnie

Osivo petúnií vyséváme od poloviny února do konce března. Můžeme ho nakoupit jako naturální osivo, tedy neupravená, pouze vyčištěná semena. Petúnie má drobná semena, jeden gram obsahuje kolem 10 tisíc semen. Takovéto osivo vyséváme na urovnaný povrch substrátu a pouze ho lehce přitiskneme, například dnem sklenice.
Archiv

Kdy přesazovat petúnie

V dubnu se rostliny přesazují do květináčů o průměru 7–8 cm. Ve druhé polovině května se začínají ukazovat květy a v této době se mohou vysazovat ven. Do truhlíku o délce 1m vysazujeme 8–10 rostlin, na záhon pak do sponu 30 × 30 cm. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování plným hnojivem.

Jak dlouho kvetou petúnie

Kvete po celou sezonu bohatě drobnými květy nejrůznějších barev, mají však vždy žlutý střed. Jde o samočisticí rostlinu, která se nemusí vyštipovat. Klasická petúnie totiž vyžaduje odkvetlé hnědé části i se stopkou vyštipovat, jinak začne tvořit semena a kvetení se oslabí.

Jak dlouho vydrzi petúnie

Ozdobte ho záplavou barevných květů petúnií, které vydrží kvést od počátku léta až do podzimu. Když si petúnie vypěstujete ze semínek, dost na tom ušetříte, a navíc budete moci vybírat z většího množství kultivarů. Abyste si vypěstovali vlastní sazeničky ze semen, musíte začít už v únoru.

Kam umístit petúnie

Umístění petúnií

Petúnie potřebují ke svému bohatému růstu dostatečně teplé stanoviště se slunečním svitem. Stanoviště by mělo být chráněné před silnými deš ťovými srážkami. Na místech, kde jsou petúnie vystaveny silnému větru a dešti, je větší riziko poškození křehkých květů nebo celých rostlin.

Čím hnojit petúnie

Jak je to se správným hnojením

Zpočátku preferují zejména dusík, později je pro tvorbu poupat a květů důležitý spíše draslík a fosfor. Doporučená jsou zejména hnojiva na list, obsahující dostatečný počet makroelementů. Přednost dávejte těm, v jejichž složení najdete i železo.

Jak zachránit petúnie

Dá se to srovnat třeba vysrážením vápenatých solí ze zálivkové vody troškou kyseliny šťavelové. Nebo jejím použitím na vysrážení vápníku v substrátu. Lžička na 10 litrů by mohla pomoct. Nebo zkuste výluh z hrabanky, z čisté kyselé rašeliny.

Kam umistit petúnie

Umístění petúnií

Petúnie potřebují ke svému bohatému růstu dostatečně teplé stanoviště se slunečním svitem. Stanoviště by mělo být chráněné před silnými deš ťovými srážkami. Na místech, kde jsou petúnie vystaveny silnému větru a dešti, je větší riziko poškození křehkých květů nebo celých rostlin.

Jak často zalévat petúnie

Jak zalévat Nejlepší je zalévat každé dva dny a jednou za týden hnojit kvalitním vícesložkovým hnojivem s vyšším obsahem vápníku a železa pro dobrý růst a dostatek květů.

Jaký je rozdíl mezi petúnií a surfinie

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Kde pestovat petúnie

Prvním krokem je výběr stanoviště. Petúnie mají rády teplo a sucho. Dařit se jim bude na osluněné jižní straně, ať již balkonu terasy či okenního parapetu okna. Na vysazování sazeniček si počkejte až do poloviny května, tedy až poté, co pominou jarní mrazíky, které by sazeničky mohly spálit.