Jak používat spojovník?

Kde se píše pomlčka a kde spojovník

Důležité je zachovávat v celém textu konzistentní pravidlo. Často stačí v textovém editoru psát text a program MS Word automaticky opraví špatně napsanou pomlčku nebo spojovník podle mezer. Jednoduchým pravidlem, které platí pro většinu případů je: pomlčka se píše s mezerami, spojovník bez mezer.
Archiv

Jak správně používat pomlčku

Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou

Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.
Archiv

Jak vložit spojovník

Klikněte do slova na místo, kam chcete vložit nepovinný spojovník. Stiskněte kombinaci kláves CTRL+spojovník.
Archiv

Kdy se používá pomlčka a kdy spojovník

Pomlčka se taktéž značí vodorovnou čárou, vypadá takto –, ale je delší než spojovník a ve většině případů bývá oddělena mezerami po obou stranách. Nejčastěji se větě používá pro rozdělení části projevu, čili místo čárky, před a za vsuvkou nebo u přístavku. Někdy také značí přestávku v řeči nebo uvozuje přímou řeč.

Jak psát rozpětí čísel

Pokud chceme uvádět rozmezí, tedy „od–⁠do“, píšeme tato čísla s pomlčkou. Jakmile pomlčku použijeme mezi jednoslovnými výrazy, nebude oddělena mezerami, např. 1930–⁠1950, 10–⁠18. 6.

Jak psát správně rozmezí

Pokud chceme uvádět rozmezí, tedy „od–⁠do“, píšeme tato čísla s pomlčkou. Jakmile pomlčku použijeme mezi jednoslovnými výrazy, nebude oddělena mezerami, např. 1930–⁠1950, 10–⁠18. 6.

Co nemůže být na konci Radku

Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.

Jak psát správně rozsah

Údaje o rozsahu píšeme vždy s půlčtverčíkovou pomlčkou (–) a bez mezer. Zápisy používající spojovník či mezery jsou tedy nesprávné.

Jak správně psát finanční částky

Při psaní peněžních částek v textech administrativní povahy lze skupiny tří číslic oddělit nikoli mezerou, ale tečkou: 604.351,50 Kč; 1.000.000 Kč (viz Peněžní částky, značky měn). V odborných a administrativních textech se dává přednost uvedení čísel a počtu jevů číslicemi.

Jak se píše od 16 hodin

Od do aneb jak napsat časové rozmezí

Časová rozmezí se píšou s pomlčkou BEZ mezer. Příklady použití: Otevírací doba je 9–⁠16 h.

Jak se píšou minuty

Při zápisu času jako denní doby se hodiny a minuty podle PČP oddělují tečkou, za níž se nedělá mezera. Hodiny 0–⁠9 se píšou jednomístně, minuty dvojmístně: 7.30, 18.30, 23.25 h, porada začíná v 8.05 hod., dostavte se v 10.15 hodin.

Jak posunout spojku na konci řádku

zalomení řádku klávesou Shift+Enter. Umístíme kurzor myši bezprostředně před předložku na konci řádku a stiskneme Shift+Enter. Text za kurzorem se posune na další řádek k následujícímu slovu.

Jak správně zalamovat text

Na listu vyberte buňky, které chcete formátovat. Na kartě Domů klikněte ve skupině Zarovnání na Zalamovat text. (V desktopové Aplikaci Excel můžete také vybrat buňku a potom stisknout kombinaci kláves Alt + H + W.)

Jak se píše částka Kč

Číslo a značku oddělujeme mezerou: 100 Kč = sto korun českých, 2 000 000 Kč = dva miliony korun českých (viz Značky, čísla a číslice). Pokud mezi číslem a značkou mezera není, čteme složený výraz jako přídavné jméno: 100Kč = stokorunový (viz Tvoření a psaní výrazů složených z číslic a slov (typ 12procentní, 20krát)).

Jak napsat 30 Kč

Značku měny lze uvádět za peněžní částkou, popř. i před ní. Číslo a značku oddělujeme mezerou: 100 Kč = sto korun českých, 2 000 000 Kč = dva miliony korun českých (viz Značky, čísla a číslice).

Jak se píšou peníze

Při psaní peněžních částek revize normy již nevyžaduje členění číslic tečkou, ale i peněžní částky člení mezerou jako jiná čísla (4 760 Kč). Členění peněžních částek tečkou (4.760 Kč) je také přípustné, aby norma vyhověla uživatelům, kteří tento způsob zápisu považují v administrativních textech za potřebný.

Jak se píše věk

V zásadě je třeba řídit se pravidlem, že číslovky psané numericky (číslem), se v psané podobě neskloňují. Skloňují se až v ústním projevu, při čtení, proto rozhodně vynechejme všechna -ti. Tedy žádné od 18-ti ani 18ti ani 18 ti let, správně je pouze od 18 let (čteme: od osmnácti let).

Jak se píše datum narození

Pokud píšeme datum vzestupně (den, měsíc, rok), je možné napsat měsíc arabskými číslicemi (1. 3. 2013) nebo vypsat slovem (1. března 2013).

Jak se píše 1 rok

Den, měsíc a rok jsou samostatné údaje a kromě tečky se oddělují mezerou. Číselný údaj pro letošní Nový rok tak napíšete jako 1. 1.

Jak napsat po 15 hodině

Hodiny, minuty a sekundy se podle ČSN 01 6910 oddělují dvojtečkou, za níž se nedělá mezera: 03:25, 10:30:15, dostavte se v 7:15 h. V Pravidlech českého pravopisu se mezi hodinami a minutami uvádí tečka: 7.30. Lze tedy připustit psaní 12:30 i 12.30.

Které spojky nesmí být na konci řádku

Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.

Jak spojit odstavce

Můžete to udělat dvěma způsoby – klávesou DELETE nebo BACKSPACE. U obou způsobů je důležité umístění kurzoru. Dejme tomu, že máte dva odstavce a chcete je spojit dohromady. Kurzor umístěte za poslední znak prvního odstavce a stiskněte klávesu DELETE (někdy se musí stisknout vícekrát).

Jak psát v jedné buňce pod sebe

Tip: Můžete také vybrat buňku a stisknout klávesu F2. V buňce klikněte na místo, kde chcete řádek zalomit, a stiskněte kombinaci kláves Alt +Enter.

Co nesmí být na začátku řádku

A) Řádek bychom neměli zalamovat v těchto mezislovních mezerách:spojení jednopísmenné předložky (k, o, s, u, v, z) nebo spojky (a, i) s následujícím slovem (k případu, o Marii, u oběda; jablka a hrušky);uvnitř číselných výrazů členěných mezerou (5 000; 1 000 000; 1,234 567; +420 123 456 789);