Jak používat vertikutační hrábě?

Jak použít Vertikutator

Travní plochu vertikutujeme strojem osazeným noži a pružinami dvakrát ročně. Na jaře (březen-duben), kdy trávník začíná růst, a na podzim (září-říjen). Před vertikutací plochu posečeme a necháme cca 2 dny proschnout. Všeobecně platí, že vertikutaci neprovádíme na vysušené ani naopak deštěm promáčené ploše.
Archiv

Co dělat po vertikutaci

Pokud při vertikutaci trávníku došlo k jeho poškození nebo se objevila holá místa, je nutné trávník dosít vhodným osivem. Celý trávník bychom pak měli také pohnojit. Ve vegetačním období nezapomínejte na pravidelnou zálivku!
Archiv

Co s odpadem po vertikutaci

Po vertikutaci by měl být trávník zbavený všech uvolněných částí porostu. Dnešní vertikutátory již „odpad“ sbírají do košů, které pak snadno vysypete do kompostéru a dají se použít následně jako přírodní hnojivo.

Kdy se provádí vertikutace trávníku

Kdy vertikutovat Vertikutaci provádějte jen u trávníků starých alespoň 3 roky, mladší byste mohli poškodit. Opakujte ji 2× ročně: vždy na jaře a na podzim. Na jaře se do vertikutace pusťte v období od konce března do konce dubna, na podzim pak od konce srpna do konce září.
Archiv

Kdy po vertikutaci hnojit

Obvykle bývá nejvíc mechu tam, kam přes zimu nemohlo sluníčko. Preventivně ale doporučujeme hnojit sezonním hnojivem a koncem sezony podzimním hnojivem Autumn. Pokud dodržíte tento postup, pak nebude nutné do trávníku sypat chemii.

Na co je vertikutátor

Co je smyslem vertikutace Vertikutátor zpravidla obsahuje rotující válec s několika noži. Výška válce je nastavena tak, aby noře prořezávaly svrchní vrstvičku půdy 3 – 5 mm silnou. Tím se odstraní zplstnatělé zbytky trávy a zároveň rozruší vrchní vrstva půdy, která tak může lépe přijímat vzduch, živiny a vláhu.

Jak sekat před vertikutaci

Jak s ním správně pracovat

Tedy před sezónou, stejně tak po ní. Plochu určenou k vertikutaci je třeba nejdříve posekat na co nejnižší výšku a nechat ji zhruba dva dny proschnout. Ovšem pozor, trávník nesmí být ani příliš vlhký, ani zcela vysušený. To bychom mu v obou případech uškodili.

Jak hluboko Vertikutovat

Vertikutovat nestačí jen v jednom směru, ideální je pak ošetřit trávník ještě jednou, na kříž. Hloubku vertikutace nastavíme velice opatrně, pouze na 2-4 mm. Cílem je travní drny pouze naříznout, nikoli rozrýt celý trávník. S vertikutátorem pak ošetříme celou plochu dvakrát, do kříže.

Jak hnojit po vertikutaci

Po vertikutaci je důležité trávníkové hnojivo. Na rozdíl od jara, kdy je nejlepší aplikovat hnojivo bohaté na dusík, tak na podzim je vhodnější použít hnojivo bohaté na draslík, který odolává mrazům a posiluje růst obnovených travných porostů.

Proč se Vápní trávník

Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Jaký je nejlepší vertikutátor

Nejlepší vertikutátory

Pořadí Název Koupit
1. Fieldmann FZV 4003-E Tipa.eu
2. Fieldmann FZV 2004-E 4home.cz
3. MTD Optima 37 VE Onlineshop.cz
4. Fieldmann FZV 4010-E Tipa.eu

Jak nastavit vertikutátor

Hloubku vertikutace nastavíme velice opatrně, pouze na 2-4 mm. Cílem je travní drny pouze naříznout, nikoli rozrýt celý trávník. S vertikutátorem pak ošetříme celou plochu dvakrát, do kříže. Pracovní částí vertikutátoru je válec osazený noži a pružinkami.

Kdy se Vápní zahrada

Pokud je půda pro peckoviny neutrální (pH7) a pro ostatní druhy ovoce jen mírně kyselá, postačí vápnit přibližně jednou za 8 let. Na kyselých půdách vápníme zpravidla jednou za 3 až 5 let. Vápníme nejlépe na podzim za suchého počasí při rytí, a to tak, aby se vápno dostalo do celého profilu ryté půdy.

Jak upravit trávník

Postupně snižujte výšku porostu – při každé seči asi o jednu třetinu výšky. Seč opakujte až do doby, kdy lze v trávníku provádět další zásahy, třeba vertikutaci. Při vertikutaci dojde k odstranění plsti složené z mechu a odumřelé hmoty trávníku. Porost je pak silně prořídlý.

Kdy se vyčesává trávník

Na rozdíl od vertikutace se nejedná o výrazný zásah do vývoje trav. To znamená, že vyčesávat můžete defakto kdykoliv, pokud trávník roste a to i nepravidelně. Ideální je vyčesání, možno i opětovné, na začátku sezóny, kdy ještě není trávník ve vegetačním období a není schopen zregenerovat plánovanou vertikutaci.

Proč neroste tráva

Letos se někde neseká vůbec. Když se seče příliš často nebo příliš nakrátko, může tráva při vysokých teplotách upadnout do takzvané letní dormance. To znamená, že trávník zastaví veškerý růst a vývoj.

Kdy hnojit vápencem

Vápník jednou za čtyři roky

Hnojení vápníkem by se mělo provádět jednou za čtyři roky, to je přesně doba, po kterou dochází k rozpadu a uvolnění vápníku z mletého dolomitického vápence. Toto hnojivo je vlastně nerost namletý na jemný prášek a vápník se z něho uvolňuje postupně po dobu čtyř let.

Které rostliny potřebuji vápno

Nejúčinnější je vápnění košťálovin (zelí, květák, kapusta, kedlubny, ředkvička aj.), kořenové zeleniny a luskovin (půdu pro kořenovou zeleninu vápníme na podzim či v zimě předchozího roku). V případě kyselejších půd vápníme půdu i okurkám, paprice, cibuli a česneku, celeru a špenátu.

Jak zachránit uschly trávník

Jak opravit suchý trávníkZačněte tím, že trávník pokosíte velmi nízko, klidně až na jeden centimetr.Přistupte k vertikutaci trávníku, tedy k jeho prořezání.V případě, že vlastníte sekačku Swardman, použijte vyčesávací kazetu a vyčešte z trávníku zbytky trávy a plsť.Přejděte k přesetí suchých míst.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak casto Procesat trávník

V sezóně poté vyčesávajte po každé vertikutaci a pokud ji neprovádíte, pak optimálně alespoň 1x měsíčně, či pokaždé když opticky trávník plstnatí. „Plstnatění je proces, kdy trávník srůstá a opticky splývá. Vytvoří se místa, která jsou na pohled spojená a vypadají jako by mechovatěla.

Jak často hnojit trávník

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Jak dlouho trva než vzejde tráva

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm.

Jak dlouho trva než Vyklici tráva

Za jak dlouho vyroste trávník

První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

Které rostliny nesnáší vápník

Druhy, citlivé na vápník, nesnášející kyselou půdu (celer, pažitka…), vápníme k předplodině. Luštěniny jsou náročné na vápník, snesou i čerstvé vápnění, ale lepším řešením je vápnění půdy na podzim. Plodová zelenina jako jsou např. rajčata a okurky, nesnáší čerstvé vápnění.