Jak poznat nepřilnavou pánev?

Jakou nepřilnavou pánev

Titanové pánve – titan je velmi tvrdý, odolný a nepřilnavý materiál. Na titanové pánve tak můžete použít i kovové náčiní, přežijí i pád na zem a snesou intenzivní zahřátí nasucho. Skvěle se hodí například na přípravu steaků. Snadno se čistí.

Z jakého materiálu je nejlepší pánev

Přestože současné nepřilnavé povrchy jsou vysoce odolné vůči oděru, doporučujeme vám používat náčiní ze silikonu nebo dřeva, pánve vám vydrží déle. Rozhodně v nich ovšem nekrájejte ani nepoužívejte žádné ostré předměty.
Archiv

Jakou pánev bez teflonu

Keramické pánve však mají svoje nesporné výhody. Díky vodivému hliníkovému jádru je odezva na změny teplot rychlá, díky tomu máte celý proces vaření dokonale pod kontrolou. Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Jak poznat kvalitni pánev

Kvalitní pánve na indukci bývají vyrobeny z nerezové oceli, hliníku, mědi nebo titanu. Zpravidla jsou doplněny také o nepřilnavou vrstvu z teflonu či keramiky. Aby splňovaly možnost indukčního vaření, musí mít feromagnetické dno. Tuto skutečnost výrobci označují právě zmíněným symbolem cívky.

Jak udělat z nerezové pánve nepřilnavou

Pánev s rozetřeným olejem zahříváme na vařiči, dokud se z ní začne lehce kouřit. Následně vařič okamžitě vypneme. Pánev necháme chvíli vychladnout, a pokud nám na ní zůstal přebytečný olej, zbavíme se jej vylitím a následným vytřením ubrouskem. Šetrně, bez přílišného tlačení.

Jaká pánev na smažení

Smažení a opékání jsou asi nejčastější kuchyňské činnosti, na které se pánve používají. Nejvhodnější je klasická kulatá pánev. Důležité u pánve pro smažení je především dostatečně silné dno, které dobře rozvádí teplo, odolný povrch, který se snadno čistí, a kvalitní zpracování.

Čím nahradit teflonovou pánev

Každý ví, že na teflonu musí míchat potraviny speciálním náčiním. Dnes někteří výrobci připouštějí, že u nádobí, které má větší počet teflonových nánosů, lze použít i špachtličky z tupého kovu. Kdo však chce vařit na své pánvi déle, dá stejně přednost špachtličce dřevěné nebo plastové.

Co místo teflonové pánve

Dnes někteří výrobci připouštějí, že u nádobí, které má větší počet teflonových nánosů, lze použít i špachtličky z tupého kovu. Kdo však chce vařit na své pánvi déle, dá stejně přednost špachtličce dřevěné nebo plastové.

Jaká povrch pánev je nejzdravější

Litinové pánve jsou pánve na celý život. Litina dokáže mnohem lépe akumulovat teplo a zejména intenzivně a rovnoměrně teplo vyzařovat. Z tohoto hlediska je tedy vaření v litině úspornější na energii. Další výraznou předností je zdravé a ekologické vaření.

Jak obnovit přilnavost pánve

Po vylití do pánve nasypte sůl. Nešetřete, sůl odstraní veškeré nečistoty i pachy, na závěr akorát přikápněte trochu vody. Cílem je vytvořit kašičku, kterou dřevěnou nebo plastovou obracečkou rozprostřete všude po pánvi. Po solné očistě pánev vypláchněte a znovu zahřejte.

Jak správně vypálit pánev

Nejdříve pánev polijte vroucí vodou a následně ji vysušte utěrkou dosucha. Nalijte do ní menší množství oleje a zapněte sporák na vysokou teplotu a zahřejte na něm olej. Pečlivě s pánví otáčejte, aby se horký olej dostal na celý povrch pánve. Olej musí pořádně kouřit a povrch zčerná.

Jakou pánev na steaky

Steaky vyžadují pánev se silnějším dnem. Když hodíte syrové maso na pánev s tenkým dnem, její povrch se pod ním ochladí, steak zbělá a spíš se dusí. Oproti tomu pánev s tlustým dnem teplo drží, takže se maso začne opékat hned.

Kdy vyhodit teflonovou pánev

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Jak škodí teflon

Od teploty 360 stupňů Celsia se z teflonu začíná uvolňovat směs velmi nebezpečných výparů, mezi které patří například plyn PFIB. Tyto výpary se usazují v plicích a způsobují podobné symptomy jako chřipka. Pro lidské zdraví působí PFIB jako potenciální karcinogen.

Kdy vyhodit pánev

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Jak vybrat zdravou pánev

Pánve, které mají povrch z mramoru, jsou velmi odolné, nepřipalují se a nevylučují žádné škodlivé látky ani při vysoké teplotě. I proto jejich obliba stále roste. Pro přípravu jídla stačí použít naprosté minimum tuku, proto jsou vhodné i v případě, že se chcete stravovat zdravě.

Jak obnovit teflon na pánvi

Po vylití do pánve nasypte sůl. Nešetřete, sůl odstraní veškeré nečistoty i pachy, na závěr akorát přikápněte trochu vody. Cílem je vytvořit kašičku, kterou dřevěnou nebo plastovou obracečkou rozprostřete všude po pánvi. Po solné očistě pánev vypláchněte a znovu zahřejte.

Jak na novou pánev

Novou pánev zbavte ochranné vrstvy (pod tekoucí horkou vodou) a zbytky této vrstvy odstraňte houbou. Pánev vysušte a dejte do ní po celé ploše vrstvu z bramborových slupek, soli a oleje. Tuto směs 5 – 10 minut smažte. Pak nechte olej vychladnout, vrstvu odstraňte a pánev vytřete ubrouskem.

Jak zajet litinovou pánev

Vypálení litinové pánve

Litinová pánev se vypaluje tak, že do ní nalijete asi 2 cm oleje s vyšším kouřovým bodem (například řepkový olej), pánev postavíte na zapnutou plotýnku a zahříváte, až se z oleje začne kouřit. Necháte asi 2 minuty, poté stáhnete z plotýnky a necháte olej vychladnout.

Jak dlouho dělat steak na pánvi

Ohlídejte dobu a propečení steakurare (krvavý, hodně měkký) smažte cca 2 min.medium rare (středně krvavý, měkký) smažte cca 3 min.medium (středně propečený, pružný) smažte cca 4 min.medium well (téměř propečený, pevný) smažte cca 4,5 min.well done (propečený, hodně pevný) smažte cca 5 min.

Co se stane když sním teflon

"Teflon není toxický, v těle se nerozkládá," tvrdí Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Obavy, že teflon je rakovinotvorný, nejsou podle současných zjištění opodstatněné.

Proč nepoužívat Teflon

Při poškození teflonu se může uvolňovat kyselina perfluorooktanová (PFOA), která je zdraví škodlivá. Jednak se velmi špatně rozkládá, a tudíž se shromažďuje v těle lidí i životním prostředí, jednak je potenciální lidský karcinogen (rakovina jater) a je to látka, která může způsobovat neplodnost.

Co se starou pánvi

Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Jak obnovit litinovou pánev

Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá – prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem.

Proč mám tuhý steak

Steak potřebuje odpočinek – před pečením i po něm. Maso vytáhněte z lednice minimálně půl hodiny (velké kusy až 2 hodiny) předem a nechto ho natemperovat, tedy odležet při pokojové teplotě. Studený steak by při kontaktu s rozpálenou pánví dostal šok a po upečení by mohl být tuhý.