Jak poznat smrž?

Jak chutná smrž

Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami. Podobně jako kačenky jsou smrže perfektní houba pro ochucení omáček.

Jak vypada smrž

Jak vypadá smrž (obecné znaky)

Mají protáhlý svisle oválný tvar. Klobouky jsou duté a nepravidelně pokryty důlky oddělenými tenkými příčkami. Barva se liší od světle krémové, přes okrovou až po žlutohnědou nebo hnědou, s věkem tmavne. Noha je bílá nebo světle krémová, někdy pokryta hnědými skvrnami.

Kde najít smrž

Smrž špičatý

Má kuželovitý, špičatý, nahnědlý až černohnědý klobouk s úzkými, skoro pravoúhlými jamkami. Můžeme ho najít v zahradách a parcích, na loukách, mezích i na okrajích listnatých lesů, zejména poblíž jasanů a osik.

Jaký je rozdíl mezi Kačenkou a Smržem

Kačenka česká má klobouk posazený na vrcholu nohy, smrž má klobouk k celé horní třetině nohy přirostlý. Smrže mají navíc na rozdíl od kačenek nohu dutou.

Kdy sbírat smrže

Roste od dubna do května, ale někdy se první plodnice začínají objevovat už v březnu. Roste převážně jednotlivě, na jenom místě se jen výjimečně dá posbírat více než nakolik málo kusů.

Kde rostou kačenky a smrže

Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

Kde a kdy rostou smrže

Smrž obecný roste spíše nehojně na jaře (březen – květen) v křovinách nebo lesích, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích.

Co to je Smrž

Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.

Kdy na smrže

Kde se vyskytuje. Smrž obecný patří k prvním jarním houbám. Roste od dubna do května, ale někdy se první plodnice začínají objevovat už v březnu. Roste převážně jednotlivě, na jenom místě se jen výjimečně dá posbírat více než nakolik málo kusů.

Jak usušit smrže

Sušené houby jsou nejvoňavější. Po očištění je nakrájíme na tenké plátky, rozprostřeme je na podnos nebo plech na pečení a necháme je usušit na vzdušném místě, v sušičce nebo při 60 °C v troubě, přitom necháme dvířka trouby trochu otevřená. Sušené houby ukládáme do dobře uzavíratelných skleníc.

Jak očistit smrže

Smrže jsou svým vzhledem předurčeny k tomu, aby v nich ulpívaly nečistoty, proto je třeba je pečlivě vymýt proudem vody, popřípadě očistit malým kartáčkem.

Co že smržů

Omáčka ze smržů k masu

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.