Jak probíhá svatební obřad v kostele?

Jak probíhá obřad v kostele

Svatba v kostele trvá i se mší zhruba 90 minut. Mše není nutná a vynechává se hlavně tehdy, když jeden ze snoubenců není věřící. Před vchodem do kostele vás i svatebčany přivítá kněz – nevěsta se drží u oltáře vlevo, ženich vpravo. Poté kněz čte z evangelia a Písma svatého a promlouvá ke snoubencům.
Archiv

Jak se obléct na svatbu v kostele

Přizpůsobte se místu konání

I to hodně napoví o tom, jak se na tuto příležitost obléct. Pro svatbu v kostele je nejvhodnější tmavý oblek, který doplníte bílou košilí a tmavou kravatou. U venkovních svateb je dress code uvolněnější.

Jak probíhá civilní obřad

Jak probíhá civilní obřad jistě víte. Oddávající, matrikářka, snoubenci a dva svědci s občankami, slavnostní řeč, dvakrát ANO, prstýnky, pusa, pár podpisů, hotovo. Dneska už svatby neprobíhají jen v obřadní síni na radnici nebo blízkém zámku, můžete se na matrice předem domluvit i na jiném vhodném místě.
Archiv

Jak dlouho trvá obřad

Následuje několik formalit, zejména podpisy do protokolu o uzavření manželství. Oddávající svatební obřad ukončí tím, že manželům popřeje hodně štěstí do společného života, postupně se přidávají i další svatebčané. Celý obřad obvykle trvá asi 15 až 30 minut.

Co se slibuje při svatbě

Manželský slib

„Já, (doplňte své jméno) odevzdávám se tobě, (uveďte jméno partnerky/partnera) a přijímám tě za manželku/manžela. Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojnosti i nedostatku. Chci tě milovat a ctít po celý svůj život, dokud nás smrt nerozdělí.

Kdo jde prvni k oltáři

První jde ženich se svou matkou, za nimi matka nevěsty s otcem ženicha, pak všichni hosté, následují svědkové a úplně nakonec nevěsta se svým otcem. Pokud už hosté čekají na místě obřadu, přichází průvod ve zkrácené podobě – ženich s matkou, matka nevěsty s otcem ženicha, svědkové a nevěsta s otcem.

Jak se obléci do kostela

Do kostela chodíme v úboru čistém a slušném, dámy nikoli v toaletách křiklavých, přes příliš nápadných. Na mši přicházejme včas, abychom nerušili a zůstaňme do konce. Po celý obřad zůstanou dámy v rukavičkách, které se svléknou jenom při přijímání. “

Co má mít nevěsta na svatbě

Každá nevěsta by měla mít ve svůj svatební den na sobě něco starého, něco nového, něco půjčeného a něco modrého. Pokud to dodrží, bude manželství šťastné. Jistě jste už o této tradici slyšeli.

Co má mít ženich na svatbě

Povinnosti ženicha na svatbědobře se vyspat. Tohle vám půjde samo.pomoc s ranními přípravami.hodit se do gala.přečíst si dopis od nevěsty.předat kytice.předat svědkovi občanský průkaz.dostavit se včas a s maminkou po boku k oltáři.nezapomenout na slib.

Jak dlouho trvá svatební obřad v kostele

Svatba v kostele s církevním obřadem trvá průměrně 30–45 minut bez bohoslužby. S bohoslužbou může církevní obřad trvat i 1,5 hodiny. Jak bude svatba v kostele dlouhá si určují sami snoubenci, především tím, jestli se rozhodnou pro mši nebo obřad bez ní.

Jak se jde k oltáři

Před vchodem do kostela vás přivítá váš oddávající kněz. Poté společně vstupujete dovnitř; je také možná varianta, že ženich už před oltářem čeká na nevěstu, která vchází jako poslední. Nevěsta stojí u oltáře vždy vlevo, ženich vpravo.

Kdo říká prvni svatební slib

Nemůžete do jeho znění nijak zasahovat. Pronáší se ve chvíli, kdy nevěsta se ženichem stojí naproti sobě před oltářem a drží se za ruce. Se svatebním slibem začíná ženich, po něm následuje slib nevěsty.

Co dává ženich nevěstě

Mezi neoblíbenější dárky, po kterých sahají našeho protějšky při této příležitosti, patří logicky šperky. Náramky na ruku, náhrdelníky… Těsně na druhé příčce se umisťuje spodní prádlo, svatební podvazek nebo různé „hračky,“ které by vám mohly zpestřit svatební noc.

Co si vzít na svatbu do kostela

Do kostela zahalte ramena a částečně i paže. Ideální jsou univerzální šaty bez potisku a ozdob, které můžete doladit šperky a zajímavými doplňky s kontrastním odstínu. Na den volte světlejší barvy, na večer tmavé. Na klasické, formální svatbě (na radnici i v kostele) se od hostů očekává společenské oblečení.

Jaké šaty do kostela

Nemělo by se ovšem jednat o letní nebo plážové šaty, ale spíše o šaty společenské. Na jakékoli svatbě určitě nešlápnete vedle s jednoduchými koktejlkami. V případě, že je svatba v kostele, bude se hodit sako nebo pléd na případné zakrytí holých ramen. Pánové mohou mít bílou košili a černý nebo tmavý oblek.

Kdo dává nevěstě kytici

Podle tradice by měl květiny předávat ženich. Nejprve předá kytici své mamince, poté babičkám a po příjezdu k nevěstě zase mamince nevěsty a babičkám nevěsty. Svatební kytici pro nevěstu buď předá sám, nebo ji pošle například po svědkyni.

Kdy se dává nevěstě podvazek

Během recepce je obvykle vyhrazen čas kde ženich před všemi svědky sundá nevěstě podvazek a hodí podvazek všem nesezdaným mládencům v davu. Obvykle nevěsta nejprve hodí kyticí a poté ženich provede házení podvazku.

Kdo platí nevěstě šaty

Šaty, závoj, doplňky, účes a líčení pro nevěstu platí její blízcí. Oděv pro ženicha zas ti jeho. Make-up a úpravu vlasů svědkyni nebo družičkám často zařizuje nevěsta, jejich šaty se hradí nevěstinou rodinou, případně si je dívky kupují samy.

Kdo dává prvni prsten

Na důkaz uzavřeného manželství jsou snoubenci vyzváni k výměně snubních prstýnků. Zde je opět první na řadě ženich. Navléká prstýnek nevěstě na prsteníček levé ruky, poté podobně nevěsta navléká prstýnek ženichovi.

Kdo nese prstýnky na svatbě

Následují svědci.

Necháváte-li si nějakou družičkou, nebo dítkem nést k obřadu svatební prstýnky, je na řadě ono. Položí prstýnky na patřičné místo a posadí se. Družičky vyrážejí před nevěstou v případě, pokud házejí na zem okvětní lístky. Za nevěstou jdou družičky ve chvíli, kdy nesou její vlečku/svatební závoj.

Kdo má mít proslov na svatbě

Vždy záleží na společné domluvě a na tom, zda vyvolená osoba promluvit chce. Obvykle však bývá zvykem, že má svatební proslov otec nevěsty, ženich (někdy společně s nevěstou) a svědek ženicha.

Co má dát svědkyně nevěstě

Svědkyně zpravidla nevěstě daruje podvazek nejlépe v modré barvě, aby měla nevěsta v den svatby něco darovaného a zároveň modrého. Dárek pro nevěstu od svědkyně může mít rovněž podobu památečního šperku nebo vtipné a zároveň památeční maličkosti.

Proč se dává myrta

Tato nádherně vonící rostlina byla považována za afrodiziakum a je známo, že se objevovala ve svatebních korunách nevěsty nebo ženicha. V řecko-římském světě se myrta ve vavřínech nebo korunách někdy darovala básníkům a pletla se do čestných věnců pro sportovní ceny, nosila se také na oběti a hostiny.

Kdo má mít korsáž

Korsáž je květinová ozdoba, která se připíná na oblečení, většinou na sako, vestu, šaty či klobouk. Na svatbě se s ní zdobí nejčastěji ženich, a pak svědkové, nebo otcové nevěsty a ženicha. Může ozdobit i oděv žen.

Kdo chytne podvazek

Tradice se zde velmi liší: někde (spíš méně často, ale přece) se doslechnete, že podvazek věnuje svědek nevěsty, jinde (a to už daleko častěji) uslyšíte, že její maminka anebo nejlepší kamarádka. Dnes ale není výjimkou, že si svatební podvazek nevěsty vybírají samy, stejně jako šaty a ostatní svatební doplňky.