Jak často čistit peří
Neměli byste na pravidelné čištění peřin a polštářů zapomínat, protože byste se tak vystavili roztočům a bakteriím. Ty by mohly způsobit nepříjemné vyrážky a ekzémy. Péřové přikrývky nechávejte čistit ideálně každých 5 let, u polštářů je doporučená doba kratší, protože jsou v častějším kontaktu s vlasy a pokožkou.
Jak vyčistit péřové peřiny
Polštáře jsou vždy na ošetření náročnější než přikrývky, jsou totiž v kontaktu s vlasy a pokožkou těla. V tomto případě ovšem stačí výrobky prostě vložit do pračky. Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.
Jak vyčistit sýpek
Starý sypek se rozpárá, peří vyčistí a provzdušní, aby získalo objem. Poté je zašito do nového sypku. Tuto službu nabízejí čistírny peří, které disponují speciálními stroji pro čištění peří. Do praní v klasické pračce se rozhodně nepouštějte (-rizika praní péřových výrobků).
Jak doma vyprat peří
Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně.
Jak sušit peřiny
Aby bylo prachové peří zase načechrané, stačí polštář nebo přikrývku několik hodin sušit v sušičce. Do bubnu můžete také přidat tenisový míček nebo míček přímo určený do sušičky. Náplň pak bude opět lehká a nadýchaná.
Jak se zbavit zápachu peří
Prachové peří a peří mají přírodní zápach, který zmizí poté, jakmile polštáře a přikrývky vybalíte a dostatečně vyvětráte. U přikrývek a polštářů z prachového peří a peří používejte pouze třetinu běžné dávky pracího prostředku a perte je odděleně.
Čím prát peří
Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně.
Jak vyčistit peří doma
Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.
Jak často se mění peřiny
Nejen, že se díky tomu udržíte zdravé lůžko po delší dobu, ale také tím prodloužíte životnost peřiny. Doba doporučená pro výměnu peřiny za novou je 3-5 let, záleží na opotřebení.
Jak prát sýpek
🚿Některé moderní pračky mají přímo program peří, který Vám nabídne teplotu 40 °C, ale i 30 °C postačí. Lze použít i program na jemné prádlo, nebo na vlnu s nízkými otáčkami 400 až 600 za minutu. Pozor na prací přípravek! Rozhodně nepoužívejte běžné prací přípravky, ať peří neodmastíte.
Jak často prát peřiny
Přikrývky perte alespoň jednou ročně. Jestliže trpíte alergií na roztoče a kýchání a smrkání v ložnici je pro vás denním chlebem, pak peřiny perte klidně dvakrát za rok.
Co se starou peřinou
Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.
Jak se zbavit peří
Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.
Jak dlouho se mají větrat peřiny
Půlhodinu větrat
Větrání v mrazu na půlhodinu až hodinu se hodí hlavně pro ty, kteří s alergiemi a vlhkem doma nebojují. Mráz totiž hubí roztoče, jenže nezničí alergeny, které už roztoči uvolnili. Výsledek vymrazování peřin je tedy dost slabý.
Kdy menit povlečení
Povlečení a prostěradla
Povlečení peřin a polštářů včetně prostěradel na posteli by se mělo pokud možno vyměňovat každý týden. Pokud si myslíte, že je to příliš, měli byste se držet termínu alespoň čtrnácti dnů. Prostěradlo by se přesto mělo měnit alespoň jednou týdně, protože se v něm usazuje nejvíce bakterií.
Na jaký program prát peřiny
Pak už hlavně záleží, z jakého materiálu peřiny a polštáře máte.Péřové přikrývky: Některé péřové peřiny je nutné odnést do čistírny.Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C.Poslední fází u praní peřin je jejich sušení.
Jak dlouho vydrží peří
Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).
Jak casto kupovat nové peřiny
– Jednou za 3 až 5 let nakupte peřiny nové. – Polštář měňte ještě častěji než peřinu, ale v nejhorším případě jednou za dva roky.
Jak casto Vetrat peřiny
Přikrývky a polštáře byste měli každý den protřepat. Je také důležité, aby se z nich uvolnila vlhkost, která se do nich dostane během noci. Proto ráno pořádně vyvětrejte ložnici, a pokud přes postel dáváte přehoz nebo uklízíte peřiny do peřiňáku, učiňte tak až několik hodin po větrání.
Jak často měnit osušku
Výměna ručníků a osušek
Osušky i ručníku používáme k utření těla po koupeli. Dochází tak k usazování zbytků mýdla, kožních buněk a vody. Díky vlhkému prostředí může docházet k pomnožení nejrůznějších bakterií, které mohou způsobit kožní infekce. Proto se doporučuje vyměňovat ručník a osušky každé 3 – 4 dny.
Jak Vetrat Perove peřiny
Peřiny a polštáře z pravého peří jsou po vyvětrání na slunci příjemné, nadýchané a pohodlné. Teplo letního slunce je bohužel ideální pro množení roztočů. Zejména alergici by se tak větrání lůžkovin na slunci měli vyvarovat. Mnohem vhodnější je působení suchého mrazu.
Na jaký program sušit peřiny
V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.
Jak zbavit peřiny roztočů
A platí, že čím menší hostinu jim přichystáte, tím méně se budou množit. Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě roztoče zahubíte.
Jak často prát lůžkoviny
Povlečení a ručníky byste měli prát alespoň jednou za týden.
Kdy vyhodit ručník
Dřív nebo později se v tělových mycích potřebách začnou množit plísně a roztoči. I když některé materiály se dají vyvářet, je lepší je po půl roce vyhodit. Vlhké ručníky jsou rájem pro bakterie. I když je neustále perete, nedá se to tak řešit do nekonečna.