Jak prát?

Jak se naučit prát

Základem každého praní je správné roztřídění prádla. Třídit byste měli alespoň na tři hromádky, podle barev – bílé a světlé, černé a tmavé, barevné. Pokud plánujete vyprat nový, barevně výrazný kus oblečení poprvé, doporučujeme provést první praní v ruce. Tím si ověříte, zda pouští, popřípadě nepouští barvu.
Archiv

Jak se co pere

Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.
Archiv

Jak správně prát černé prádlo

Černé prádlo je ideální prát nižších teplotách, tedy okolo 30 °C. Barvy totiž zesvětlují při praní na vyšších teplotách. V žádném případě nevyvařujte černé prádlo, ani kdyby se jednalo o bavlnu. Některé pračky mají dokonce přímo program na praní černého prádla.
Archiv

Jak správně třídit prádlo

Ideální je prát prádlo podle jednotlivých barev. Čím více jsou si barvy prádla podobné, tím méně ztrácí svou barvu. Pokud však nemáte dostatek prádla od jedné barvy, postačí rozdělení prádla na bílé, světlé, barevné a černé s tmavým. V případě, že máte vícebarevné prádlo, se rozhodujte podle převažující barvy oblečení.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Co se nesmí prát

Jemné a citlivé látky jako hedvábí, vlna, kašmír a některé syntetické směsi vyžadují chemické čištění, aby byla zajištěna stálost barvy, tvar a textura. Dodržování těchto postupů tak zabrání tomu, že se vám oblečení srazí, nebo vybledne.

Jak vyprat mikinu v pračce

Při praní rozpínacích mikin zapněte zipy a prohlédněte kapsy. Rozepnuté zipy by totiž mohly zničit další oblečení v pračce. Naopak svetry s knoflíky nebo košile byste měli prát s rozepnutými knoflíčky, protože by se vytahaly dírky a knoflíky by pak nedržely zapnuté.

Jak prát prádlo podle barev

Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.

Co se pere na 40

Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.

Jak prát černobílé oblečení

Černobílé prádlo je nejlepší prát s bílým prádlem a s práškem na bílé prádlo, jinak by bílé části brzy zašly. První praní ale pro jistotu proveďte ručně a zjistěte, jestli nebudou tmavé části pouštět barvu a neobarví vám zbytek obsahu bubnu.

Co prát bez aviváže

Aviváž se nedoporučuje používat pro praní ručníků, osušek a funkčního prádla. Rovněž nepotěší ani alergiky a osoby s citlivou pokožkou.

Jak prát bez aviváže

Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Co se stane kdyz se pere na 60

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.

Jak se zbavit obarveného prádla

Stačí když přidáte 1 lžičku kypřícího prášku do bubnu pračky a prádlo vyperete běžným způsobem. Nastrouhejte do vody prací mýdlo, přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs spolu zamíchejte. Obarvené prádlo namočte do tohoto roztoku na 2 hodiny.

Kdy se nesmí používat aviváž

Pokud máte prodyšné sportovní oblečení, oblečení s funkční membránou nebo vyrobené z textilie z mikrovláken, pak aviváž nikdy nepoužívejte. Zničíte vlákna a tím i jejich funkčnost. Toto oblečení nepatří většinou mezi nejlevnější a provonět jednu várku sportovního oblečení by vás tak mohlo přijít dost draho.

Proč mi nevoní prádlo aviváži

Používáte příliš pracího prášku

První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.

Jak změkčit mikinu

Pro změkčení fleecu doporučujeme přidat do máchací vody trochu čistého bílého octa. Tento osvědčený trik našich babiček funguje naprosto spolehlivě! Fleecová mikina bude po vyprání měkká a nadýchaná jako obláček!

Jak změkčit bavlnu

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky.

Jak prát ručníky a utěrky

Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Co se Zapraným prádlem

Na zaprané bílé prádlo pomůže jedlá soda nebo prášek do pečiva. Přidejte jednu lžíci prášku či sody přímo do bubnu pračky a běžně vyperte. Bílému prádlu dokážete také vrátit jas vyvařením, případně bělením na slunci.

Jak vyprat Zaprané bílé prádlo

Vaječné skořápky, sůl nebo citron

Větší množství soli rozmíchejte ve vodě a přes noc do ní namočte zažloutlé záclony. Na druhý den je vyperte. Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy.

Jak na to aby prádlo vonělo

Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.

Jak na zapáchající prádlo

Kypřící prášek

S práškem do pečiva se pracuje stejně jako vždy, naplňte pračku a přidejte prášek na praní do přihrádky, jak jste zvyklí. Poté přisypte kypřící prášek do bubnu pračky – na jednu várku jeden sáček. Kypřící prášek odstraní zatuchlý zápach z prádla a navíc ho osvěží a rozjasní.

Jak se pere fleece

Nejlepších výsledků dosáhnete při praní v teplé vodě se šetrným pracím prostředkem a bez použití aviváže. Flís výborně absorbuje vodu, proto doporučujeme nastavit intenzivnější máchání s přídavnou fází máchání, aby se důkladně odstranily veškeré zbytky pracího prostředku.