Jaké právní předpisy mohou vydávat obce?

Jaké jsou právní předpisy

Mezi právní předpisy pak řadíme ústavní zákona, zákony, zákonná opatření Senátu, nařízení vlády, vyhlášky ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy, nařízení obcí a nařízení krajů. Dále mohou zastupitelstva obcí a kraji vydávat v rámci své samostatné působnosti obecně závazné vyhlášky.

Jaké druhy právních předpisů vydávají obce kraje a hlavní město Praha

Ústavní a zákonné základy

(2) Obce, hlavní město Praha a kraje mohou při výkonu samostatné působnosti vydávat obecně závazné vyhlášky. 4/ Při vydávání obecně závazných vyhlášek se řídí zákonem.
Archiv

Co vydava obec

Obce mohou vydávat vlastní právní předpisy. Právní předpisy vydané v samostatné působnosti obce se nazývají obecně závazné vyhlášky (dále též „OZV“) a právní předpisy vydané v rámci přenesené působnosti se nazývají nařízení. Místní působnost OZV je vymezena územím obce1, která ji vydala.

Jak se nazývají právní předpisy vydávané obcemi a kraji

Právní předpisy obce se označují pořadovými čísly.
Archiv

Kdo vydává nařízení obce

Nařízení obcí jsou na rozdíl od obecně závazných vyhlášek vydávány radou obce, avšak s jednou výjimkou, kdy v obci vykonává působnost rady obce starosta, tehdy nařízení vydává zastupitelstvo obce.

Kdo vydává právní předpisy

Zákony jsou vydávány parlamentem České republiky, tedy mocí zákonodárnou. Zákonná opatření jsou vydávána senátem, a to v případech, kdy je rozpuštěná poslanecká sněmovna. Vyhlášky vydávají jednotlivá ministerstva jako prováděcí právní předpisy k zákonům.

Co vydává kraj

Vedle obecně závazných vyhlášek vydávají kraje ve své přenesené působnosti (státní správa přenesená na orgány územní samosprávy) také nařízení, která schvaluje rada kraje. Vyhlášky a nařízení kraje nabývají platnosti dnem zveřejnění ve věstníku právních předpisů kraje.

Co je orgán obce

Orgány obce:zastupitelstvo obce;rada obce (není volena v obcích pod 15 členů zastupitelstva);starosta obce (primátor statutárního města);obecní úřad (magistrát statutárního města);obecní policie;zvláštní orgány obce – např. komise rady obce, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Jak se vyznat v právních předpisech

Nejvyšší právní sílu mají ústavní zákony. V hierarchii dále následují zákony a nej- nižší právní sílu mají právní předpisy, které jsou od zákonů odvozené a tyto zákony provádějí; tedy – prováděcí právní předpisy či podzákonné normy. Specifické právní normy co do tvorby představují obecně závazné vyhlášky měst a obcí.

Jaký je rozdíl mezi zákonem a vyhláškou

Vyhláška je druh podzákonného právního předpisu. Vyhlášku ve smyslu právní terminologie smí vydat jako prováděcí předpis k zákonu ústřední orgán státní správy (například ministerstvo) nebo i jiný úřad, který k tomu zákon zmocní.

Kdo ruší nařízení obce

Nařízení obcí jsou na rozdíl od obecně závazných vyhlášek vydávány radou obce, avšak s jednou výjimkou, kdy v obci vykonává působnost rady obce starosta, tehdy nařízení vydává zastupitelstvo obce. Radě městské části nepřísluší vydávat nařízení (§ 94 odst.

Jaké právní normy vydává vláda

Vyhlášky vydávají jednotlivá ministerstva jako prováděcí právní předpisy k zákonům. Nařízení vlády jsou vydávána vládou, opět jako prováděcí právní předpisy k zákonům. Zmocnění k tvorbě legislativy vyplývá z ústavy.

Jaké právní předpisy vydává kraj

Na základě a v mezích zákona rada vydává právní předpisy v přenesené působnosti, je-li k tomu kraj zákonem zmocněn; tyto právní předpisy se nazývají nařízení kraje.

Kdo zastupuje obec

Starosta zastupuje obec navenek

Starosta je stejně jako zastupitelstvo, rada či obecní úřad orgánem obce. Pravomoci jednotlivých obecních orgánů v základu upravuje zákon o obcích. Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost.

Kdo je zřizovatelem obce

Školy jsou obcemi zřizovány jako samostatné právnické osoby. Jak již bylo uvedeno výše, obec je zřizovatelem a na úseku školství vykonává samosprávu. Úkoly spojené se zřizováním školy vykonává rada obce. Pokud v obci rada není zřízena, vykonává její pravomoc na úseku zřizování škol starosta.

Jaké právní normy vydává Vláďa

Vyhlášky vydávají jednotlivá ministerstva jako prováděcí právní předpisy k zákonům. Nařízení vlády jsou vydávána vládou, opět jako prováděcí právní předpisy k zákonům. Zmocnění k tvorbě legislativy vyplývá z ústavy.

Jak zrušit nařízení obce

Pokud podle právního názoru místně příslušného krajského úřadu odporuje nařízení obce zákonu nebo jinému právnímu předpisu a obec na vyzvání nezjedná nápravu, podá ředitel krajského úřadu návrh na zrušení takového nařízení obce k Ústavnímu soudu. Zajímavostí je, že Ústavní soud má podle čl. 87 odst.

Kdo rozhoduje v obcí

Rada obce nebo kraje je výkonným orgánem v oblasti samostatné působnosti. Rozhoduje tedy v individuálních záležitostech samosprávy obce či kraje. Rada například rozděluje pravomocí v obecním úřadu, stanovuje celkový počet jeho zaměstnanců nebo stanovuje pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností.

Kdo spravuje obec

Zákon o obcích vymezuje celkem čtyři základní orgány obce. Nejdůležitějším je zastupitelstvo obce, jediný obecní orgán, o němž se Ústava ČR přímo zmiňuje. Dále je to rada obce (pokud je volena), starosta a obecní úřad. Orgánem obce je též komise, jestliže jí byl svěřen výkon přenesené působnosti.

Kdo má pravomoc zrušit nařízení obcí

Nařízení obcí jsou na rozdíl od obecně závazných vyhlášek vydávány radou obce, avšak s jednou výjimkou, kdy v obci vykonává působnost rady obce starosta, tehdy nařízení vydává zastupitelstvo obce. Radě městské části nepřísluší vydávat nařízení (§ 94 odst.

Kdy končí rada obce

V souladu s ustanovením § 99 odst. 4 zákona o obcích, pokud se starosta či místostarosta vzdá své funkce (míněno funkce starosty či místostarosty) nebo z ní je odvolán, přestává být i členem rady obce.

Kdo jedna jménem obce

Podle § 103 odst. 1 zákona o obcích zastupuje obec navenek starosta, který je proto oprávněn jménem obce jednat a uzavřít smlouvu. K tomuto jednání nepotřebuje žádné další výslovné zmocnění nebo pověření, neboť takové oprávnění mu plyne přímo ze zákona (tj.

Kdo stojí v čele obce

Orgány obce. Orgánem obce je zastupitelstvo obce a rada obce. Navenek obec reprezentuje starosta, který stojí v čele obecního úřadu.

Kdy je obecně závazná vyhláška vydaná

Vyhlášení se (dle § 12 zákona o obcích) provede tak, že se právní předpis obce vyhlásí ve Sbírce právních předpisů obcí a krajů [[úřední deska|úřední desce] po dobu 15 dnů.

Co dělá rada obce

Činnost rady obce

Rada připravuje návrhy pro zasedání zastupitelstva obce a zákonem o obcích je jí vyhrazeno například: zabezpečovat hospodaření obce podle schváleného rozpočtu. vydávat nařízení obce. stanovit rozdělení pravomocí v obecním úřadu, rozhodovat o počtu zaměstnanců OÚ