Jak rozmnožit cypřiš
Cypřiš, cypřišek, modřín, jalovec, zerav či pazerav nejlépe namnožíte polovyzrálými řízky. Takovými, které zatím jen zčásti dřevnatí, jejich spodní část tmavne. Odebírá se od poloviny léta do počátku podzimu. Abyste podpořili zakořenění, můžeme šikmo seříznout kůru ve spodní části.
Co potřebují jehličnany
Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.
Jak rozeznat jehličnaté stromy
Jehličnaté stromy jsou starší než stromy listnaté. Neopadávají a tak jsou celý rok zelené. Místo listů mají jehličí a jejich plodem jsou šišky, v nichž jsou uložena semena. Dřevo z jehličnatých stromů slouží jako stavební materiál a topivo.
Jak se rozmnožují smrky
Nejpřirozenější způsob rozmnožování smrků (a dřevin vůbec) představuje výsev semen, tedy generativní množení. Používá se u základních druhů, zatímco pro kultivary je vhodné upřednostnit roubování či řízkování – vegetativní množení.
Kdy hnojit cypřišek
(Pře)hnojení
Ideálně 4 až 6 týdnů po výsadbě nebo přečkat do další sezóny. Důležité je dbát na vyzrávání pletiv před zimou pomocí hnojiv s vyšším zastoupením draslíku a fosforu.
Jak často zalévat cypřiš
Nejdůležitější bod pro správné prospívání rostliny je správná zálivka. Ta by měla být vždy prováděna v pravidelných intervalech. V období vegetace by měla být spíše vydatná a naopak v zimních měsících bychom ji měli omezit. Rostlině rozhodně nesvědčí přemokření a ani přílišné sucho.
Proč rezaví smrk
„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.
Co škodí jehličnanům
Největší nebezpečí je, že jehlice stromu ožere nějaký hmyz. Tomu se stromy brání produkcí pryskyřice, která hmyzu nechutná. Co však jehličnanům nejvíce škodí, jsou emise, tedy škodlivé látky vypouštěné do vzduchu továrnami a výfuky aut. Škodliviny smíšené s vodou tvoří ve vzduchu kyselý déšť.
Proč jehličnaté stromy Neopadávají
Zatímco listnaté stromy se brání tak, že shodí své listy, uvnitř jehličnanů koluje rostlinná šťáva, která je plná cukru a podobá se sirupu, a proto nezamrzá tak jednoduše jako voda a dokáže živiny rozvést i při nízkých teplotách.
Jak poznat jedli od smrku
Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.
Jak dlouho žije smrk
V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.
Jak vysévat semena smrku
Výsev semen jehličnanů
Od výsevu až do konce srpna plochu z poloviny zastíníme. Všechny tyto druhy jehličnanů vyséváme do písčité, kypré a humózní půdy, doporučuji smíchat písek s rašelinou v poměru 3 díly rašeliny a 1 díl písku. Vhodný je i agroperlit, který zaléváme dešťovou vodou, aby ho okyselila.
Jak hnojit cypřiše
Hnojení se provádí na začátku a na konci vegetačního období, kdy se stejnoměrně rozhodí a poté zapraví do půdy hnojivo v dávce 0,4 kg až 0,5 kg na 10 m2. Složení: 8% N, 4% P2O5, 11% K2O, 3,5% MgO.
Jak hnojit jehličnany
Během sezóny hnojíme okrasné jehličnany pravidelně, nejlépe jednou za měsíc. Vhodné jsou hnojiva s výraznějším obsahem dusíku (například s močovinou, ledkem, guanem). Nejčastěji se používají granulovaná a listová hnojiva. Granulovaná hnojiva jsou určena pro aplikaci do půdy.
Jak daleko od sebe sázet cypřiše
Cypřiš není náročný na pěstování. Spíše je třeba si uvědomit hned na začátku, jak vysokého živého plotu chcete docílit a podle toho jej i vysadit. Ve vhodných podmínkách dokáže narůst i 0,8m – 1 m za rok. Pokud má být plot vysoký nad 4 m, výsadba musí být alespoň 1m od sebe.
Proč žloutne jehličí
Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.
Kdy se stříhají jehličnany
Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Jak často kvetou jehličnaté stromy
Borovice a smrky mají tři až pětileté periody, kdy kvetou silně. Letos přišla silná sezona.
Jak se liší jehlice smrku a jedle
Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.
Co to je douglaska
Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) je stálezelený jehličnatý strom z čeledi borovicovité (Pinaceae). Před poslední dobou ledovou byla domácí dřevinou jak v Severní Americe, tak i v Evropě. Po ní se však její výskyt uchoval jen v západní části Severní Ameriky.
Jak je vysoký smrk
Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.
Jak pěstovat jehličnany
Pěstování jehličnanů je snadné, pokud jde o lokalitu, jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín.
Kdy plodí smrk
Smrk plodí nejvíce v intervalu sedmi až deseti let, ostatní jehličnaté dřeviny od pěti do osmi let a listnáče obvykle od dvou do tří let.
Jak často hnojit jehličnany
Aby byly jehličnany krásné, je nutné pravidelné hnojení několikrát ročně. Jedná se o stálezelené rostliny, u kterých nesmíme zapomínat na živiny a vodu během všech ročních období.