Jak Rozmnozit Jehlicnany?

Co potřebují jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak pěstovat jehličnany

Pěstování jehličnanů je snadné, pokud jde o lokalitu, jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín.

Jak rozeznat jehličnaté stromy

Jehličnaté stromy jsou starší než stromy listnaté. Neopadávají a tak jsou celý rok zelené. Místo listů mají jehličí a jejich plodem jsou šišky, v nichž jsou uložena semena. Dřevo z jehličnatých stromů slouží jako stavební materiál a topivo.

Jak rozmnožit modřín

Cypřiš, cypřišek, modřín, jalovec, zerav či pazerav nejlépe namnožíte polovyzrálými řízky. Takovými, které zatím jen zčásti dřevnatí, jejich spodní část tmavne. Odebírá se od poloviny léta do počátku podzimu. Abyste podpořili zakořenění, můžeme šikmo seříznout kůru ve spodní části.

Jak zalévat jehličnany

Hned po výsadbě nezapomeňte stromy vydatněji zalít a jejich okolí mulčovat drcenou kůrou (stačí pěticentimetrová vrstva). Rok po výsadbě a v dalších letech v obdobích sucha zalévejte jehličnany pravidelně. Mladé jedince se dokonce doporučuje zalévat i v zimě, když nemrzne.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Kdy se stříhají jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Proč jehličnaté stromy Neopadávají

Zatímco listnaté stromy se brání tak, že shodí své listy, uvnitř jehličnanů koluje rostlinná šťáva, která je plná cukru a podobá se sirupu, a proto nezamrzá tak jednoduše jako voda a dokáže živiny rozvést i při nízkých teplotách.

Jak poznat jedli od smrku

Rozpoznáte smrk od jedle Mnozí to nedokážou, a přitom je to tak jednoduché – na smrku rostou šišky dolů, na jedli stojí jako svíčky. Smrkové jehličky jsou kulaté a špičaté, jedle je má ploché a na rubu jsou dva světlé proužky.

Jak rychle roste modřín

V mládí roste velmi rychle, ale po 20 letech růst zpomaluje, v 60 letech ve výškovém růstu značně ochabuje, asi ve 100 končí. Tloušťkový růst však pokračuje neomezeně dál. Výborně se mu daří ve směsi s dřevinami stinnými, zvláště s bukem, který modřínu vytváří krycí etáž.

Kdy se stříhá modřín

Modřín patří mezi ty jehličnany, které se dají velice dobře tvarovat, takže se řezu nebojte. Hrubší zásah bych nechal na srpen, jinak větvičky je možné skoro kdykoliv.

Kdy upravovat jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna.

Jak často hnojit jehličnany

Aby byly jehličnany krásné, je nutné pravidelné hnojení několikrát ročně. Jedná se o stálezelené rostliny, u kterých nesmíme zapomínat na živiny a vodu během všech ročních období.

Proč žloutne jehličí

Stejně jako lidé, i stromy potřebují ke svému životu a dobrému růstu kromě vody také dostatek důležitých prvků. Jedná se hlavně o draslík, vápník nebo fosfor. Nedostatek živin je jednou z příčin žloutnutí jehličnanů, hlavně smrků, které postihuje porosty napříč celou Českou republikou.

Jak se rozmnožuje smrk

Nejpřirozenější způsob rozmnožování smrků (a dřevin vůbec) představuje výsev semen, tedy generativní množení. Používá se u základních druhů, zatímco pro kultivary je vhodné upřednostnit roubování či řízkování – vegetativní množení.

Kdy plodí smrk

Smrk plodí nejvíce v intervalu sedmi až deseti let, ostatní jehličnaté dřeviny od pěti do osmi let a listnáče obvykle od dvou do tří let.

Jak stříhat jehličnany

Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil. Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem.

Jak Zaštipovat jehličnany

Zaštipujte rukou

Platí přímá úměra. Čím více výhonek zaštípneme, tím pomaleji bude strom přirůstat, a o to více se zahustí. Narašené výhony bývají měkké a ohebné, snadno je poznáte podle jasně zelené barvy. Výhonky uštipujte rukou, ne nůžkami, protože byste snadno mohli poškodit jehlice.

Jak často kvetou jehličnaté stromy

Borovice a smrky mají tři až pětileté periody, kdy kvetou silně. Letos přišla silná sezona.

Jak se liší jehlice smrku a jedle

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Co to je douglaska

Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) je stálezelený jehličnatý strom z čeledi borovicovité (Pinaceae). Před poslední dobou ledovou byla domácí dřevinou jak v Severní Americe, tak i v Evropě. Po ní se však její výskyt uchoval jen v západní části Severní Ameriky.

Proč se modřín vysazuje na okraje lesů

"Velkou výhodou modřínu je každoroční opad jehlic, díky kterému modřín lépe snáší i znečištěný vzduch a při vhodném způsobu pěstování se doposud jeví jako odolný vůči chorobám a škůdcům," uvedl Jiří Novák z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Proč opadává modřín

Všichni živočichové i rostliny se vyvíjejí a jsou přírodou obdařeni schopnostmi, aby se přizpůsobili na změnu ročních období a podmínkám prostředí, ve kterém žijí. Modříny se tedy chrání opadáváním jehlic před vyčerpáním z nadměrného vypařování vody.

Jak se starat o modřín

Modřínům prospívá slunné nebo polostinné místo. Sází se do mírně kyselé, propustné půdy s dostatkem živin. Modříny nesnáší dlouhodobé přemokření, proto je lepší volit stanoviště, kde se nedrží dlouhodobě voda. Rostlina je plně mrazuvzdorná (cca do -30°C).