Jak sazet fazolky?

Jak daleko od sebe sadit fazole

Sázíme 3 – 6 fazolí pnoucích, zhruba 7 cm hluboko a 80 cm od sebe. Keříčkové sázíme po 3 – 4 kusech zhruba 35 cm od sebe. Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů.
Archiv

Jak sázet fazolky

Semínka se vysévají buďto do hnízdeček, vzájemně vzdálených tak 50 cm, kam vždy umísíme kolem 5 semen. Nebo vždy po dvou s rozmezím 10 cm, do řádků od sebe vzdálených 50 cm. V tomto případě poté co fazolky povyrostou, tu slabší rostlinku opatrně odstraníme. Tím že vysejeme víc semínek, předcházíme případným ztrátám.
Archiv

Kdy a jak zasadit fazole

Fazol je teplomilná plodina, která vyžaduje teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu ho zařazujeme až do třetí tratě. Vyséváme, když teplota půdy neklesá pod 10 °C a je dostatečně zásobena vláhou, což bývá od poloviny května do poloviny června.

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.

Co zasadit vedle fazolek

*Vhodnými sousedy jsou jahody, rajčata, špenát, nevhodnými sousedy česnek, cibule, hrách a pórek.

Co potřebují fazole

Fazole potřebují slunné stanoviště, ale snesou i mírný polostín. Stejně jako hrách mají fazole na kořenech nitrofilní bakterie, které na sebe vážou vzdušný dusík a obohacují tak půdu. Přesto zejména na počátku růstu požadují základní zásobu dusíku.

Jak hluboko zasadit fazole

Jak vyséváme

Podlouhlá oválná semínka prstem zatlačíme 2 až 3 cm hluboko do předem zkypřené zahradní zeminy. Vyséváme buď v odstupech 10 cm do řádků vzdálených od sebe asi 40 cm, anebo tzv. do hnízd po pěti rostlinách, která jsou od sebe asi 50 cm.

Jak se starat o fazole

Fazole mají především v období klíčení a při nasazování lusků rády vydatnou a pravidelnou zálivku, nesmíme je nechat žíznit. Jakmile se objeví květy, zaléváme rostliny vydatně jednou týdně, to je lepší než po troškách každý den.

Co Nesnasi fazole

Věnujte pozornost tomu, jaké plodiny vysadíte do půdy po fazolích. Nevhodné jsou bobovité plodiny a cibulová zelenina. Semena fazolí vzejdou po 8 – 14 dnech, kdy je vhodné prokypřit půdu, a pokud je vlhký rok, tak i ošetřit postřikem proti houbovým chorobám.

Jak pěstovat fazol na zahradě

Půda pro pěstování by měla být lehčí až středně těžká, mírně vlhká s neutrální reakcí 6–7 pH. Nejlépe se fazolím bude dařit na stanovišti, kam svítí dopolední slunce, vyhovuje jim i polostín. Nesmíme zapomenout na hojnou pravidelnou zálivku především v období klíčení a při nasazování lusků.

Které fazole jsou jedovaté

Ne každý ale ví, že se můžeme otrávit i špatně uvařenými fazolemi. Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. To však neznamená, že bychom měli fazole ze svého jídelníčku vyloučit nebo se jich obávat.

Kdy jsou fazole jedovaté

Právě tepelná úprava je u fazolí velmi důležitá. Všechny fazole (až na fazole Mungo a Adzuki) jsou totiž za syrova jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. Obsahují jedovatý phasin, jenž může citlivějším lidem způsobit střevní problémy, či dokonce těžkou otravu.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jak sadit velké fazole

Jak správně pěstovat fazol

Obecně platí, že by se fazol měl sít v době, kdy teplota půdy neklesá pod 10 °C (od poloviny května). Semena keříčkového fazolu se sejí na vzdálenost 5–10 cm v řádcích vzdálených 40 cm. Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm.

Jak často zalévat fazole

Fazole mají především v období klíčení a při nasazování lusků rády vydatnou a pravidelnou zálivku. Jakmile se objeví květy, zaléváme rostliny vydatně jednou týdně, to je lepší než po troškách každý den.

Jak rychle roste fazole

Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena. Fazol vzejde do týdne až 14 dnů.

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Co se stane kdyz snim Syrove fazole

Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Co zasadit k rajčatům

Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.

Jak nejlépe zasadit rajčata

Předem připravené rostliny sázíme spíše hlouběji a zahrneme i spodní část stonku. Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenový bal s částí stonku položíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou. Důvodem je to, že rajče bude následně kořenit i ze stonku, čímž se vytvoří silnější a bohatší kořenový systém.

Co zasadit po fazolí

Aktuality

Rostlina Prospěšní sousedé
Fazole ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí
Hlávkový salát mrkev ředkvička okurky rajčata
Hrášek kedlubny mrkev okurky ředkvičky
Jahody salát špenát česnek

Jak casto jíst fazole

Výživová doporučení říkají, že luštěniny by se měly v našem jídelníčku objevit alespoň jednou týdně. Spoustu lidí však odradí jejich složitější příprava nebo to, že citlivější jedince mohou nadýmat.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Kdy dát sazenice rajčat ven

Obvykle po Zmrzlých v druhé polovině května, kdy je riziko posledních jarních mrazíků minimální. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až koncem května, případně počátkem června. Důvodem je citlivost rajčat i ke slabým mrazíkům, které je během jediné noci mohou sežehnout a zničit.