Jak se dá rozmnožit Bříza?

Jak se množí bříza

Množíme na začátku jara výsevem semen nebo řízkováním.

Jak získat semena břízy

Šištice břízy se k tomu účelu sbírají od léta během podzimu a uchovávají v tenkých vrstvách na vzdušných místech, na půdách apod. Plnost semen se ověřuje namátkovým rozetřením nehtem na listu papíru – plné semeno nechává mastnou skvrnku.

Jak vysévat břízu

Na 100 m2 vyséváme 0,3 kg, na 1 bm pruhu 0,6 g. Na záhony pak položíme rohože. Pro jarní výsev v březnu máčíme suché osivo 48 hodin ve vodě, pak je smícháme s pískem a vysejeme do vlhké půdy bez zásypky, ale ihned je přikryjeme rohožemi. Záhony pak udržujeme stále vlhké, aby klíčící semena nezaschla.

Odkud je bříza

Latinský název: Betula pendula

Výskyt: původní domovinou břízy bělokoré je Evropa a Malá Asie. Na Starém kontinentu je přitom hojně rozšířená od severu k jihu, což má na svědomí její odolnost a nenáročnost. Vyskytuje se tedy na mnoha místech i v České republice. vyššího vzrůstu dosahuje především v nížinách.

Jak dlouho žije bříza

U nás je nejrozšířenější bříza bělokorá, která se může dožívat stáří až 150 let. Její větve jsou zpočátku přímé, později převislé. Bříza je rostlina jednodomá a obojí květy samčí i samičí jsou směstnány do válcovitých jehněd. Tento strom začíná kvést v patnáctém roce života.

Kdy přesazovat břízy

Když už se z nějakých důvodů musí provést, nejlepší čas pro přesazení je v předjaří, kdy se už nalévají pupeny, ale listy ještě nejsou otevřeny. Když už se listy břízy rozvinou, začíná působit další z mnoha efektů.

Kdy Semení bříza

ČERVENEC. Začíná sběr plodů břízy, třešně ptačí, janovce, lupiny či moruše. Bříza se obvykle sbírá sdrháváním šištic i s listy a surovinu je nutné přechovávat ve slabé vrstvě, aby nedošlo k zapaření a znehodnocení semene. K uskladnění je vhodnější semeno sklizené v srpnu.

Kdy zasadit břízy

Z hlediska počasí máte právě teď dobrou příležitost pustit se do sázení stromů. Zahradníci doporučují sázet stromy na podzim či na jaře. Prakticky kdykoli mezi říjnem a březnem, pokud nemrzne. V chladnějším počasí stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou.

Kdy raší bříza

Zajímavým druhem je i bříza Ermanova, původem z Dálného východu. Její kůra má nažloutlý, někdy až mírně oranžový nádech. Je to strom, který zvěstuje jaro, protože raší mezi prvními, ale také se mezi prvními na podzim vybarvuje a opadává.

Jak dlouho vydrží bříza

Existují i dřeviny (např. bříza), které při delším skladování ztrácejí na kvalitě. U březového dřeva se nedoporučuje skladování delší než jeden rok.

Proč hoří mokrá bříza

Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.

Jak se jmenuje plod břízy

Květy jsou uspořádány v jehnědách, zvlášť samčí – převislé, a zvlášť samičí – menší a zpočátku vzpřímené. Plodem je nažka (bříza plodí již v 10–15 letech na volném prostranství, v porostech po 20–30 letech). Plodí téměř každoročně a úroda nažek bývá velmi bohatá.

Kdy raší Bříza

Zajímavým druhem je i bříza Ermanova, původem z Dálného východu. Její kůra má nažloutlý, někdy až mírně oranžový nádech. Je to strom, který zvěstuje jaro, protože raší mezi prvními, ale také se mezi prvními na podzim vybarvuje a opadává.

Jak přesadit borovice

Námi přesazovaná borovice se stane součástí poměrně velké skalky a její stín bude chránit rododendrony před zimním a jarním sluníčkem. Nyní začněte hloubit jámu, do níž budete strom přesazovat. Do předem připravené jámy můžete totiž vyjmutý strom okamžitě usadit, jeho kořenový bal zasypat půdou a bohatě zavlažit.

Jak rychle rostou břízy

Převisající kultivar, s obloukovitými větvemi, dorůstá do výšky 6 m. Roste relativně pomalu, roční přírůstek je kolem 30-40cm.

Jak hluboko zasadit brizu

Vykopejte jámu do země.

Vezměte vhodnou lopatu a pro zasazení stromu vykopejte jámu hlubokou na výšku kořenového balu a 4-5krát širší než je jeho průměr. Takto bude mít strom dost místa pro nové kořeny, které budou moci snadněji růst do půdy. Spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, by měl být po zasazení vidět.

Jakou břízu do zahrady

Jeden z nejznámějších, vhodný i pro menší zahrady je kultivar Youngii, vyznačující se přísně převislým, deštníkovitým růstem. Opakem tohoto tvaru je odrůda Fastigiata, která tvoří velmi úzké, sloupovité, až 15 metrů vysoké stromy.

Jak hoří modřín

Velmi dobře se suší, avšak hodně praská. Jedná se o měkké dřevo, proto velmi vydatně hoří. Dokonce i čerstvé dřevo modřínu dobře plane. Nevýhodou je vysoký obsah pryskyřice, který způsobuje, že při hoření odlétají žhavé uhlíky a vytváří se více sazí.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Jak dlouho musí schnout bříza

Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky. Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky.

Kdy přesazovat borovicí

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Kdy přesazovat modřín

Modříny je nejlepší přesazovat před rašením nebo pak po opadu jehličí. Smrky přesaďte buď nyní na jaře nebo pak na podzim, ne v létě.

Jak hluboko zasadit břízu

Vykopejte jámu do země.

Vezměte vhodnou lopatu a pro zasazení stromu vykopejte jámu hlubokou na výšku kořenového balu a 4-5krát širší než je jeho průměr. Takto bude mít strom dost místa pro nové kořeny, které budou moci snadněji růst do půdy. Spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, by měl být po zasazení vidět.

Jak hoří bříza

Bříza: Bříza je typická tím, že její kůra hoří dobře i mokrá. Ovšem březové dřevo jinak rychle podléhá ve vlhku zkáze. Žádané je pro svou vysokou výhřevnost a též proto, že při hoření nepraská. Dobře přitom proschne již za jeden rok, čili letos na podzim vytěžené březové dřevo nás bude hřát již příští sezónu.

Jaká je teplota hořícího dřeva

Dřevo se vznítí při teplotě 375 – 400 °C, teplota žhnutí se pohybuje kolem 295 – 305°C. Dřevěné pelety naopak hoří pomocí ventilátoru kotle spíše "kovářsky" ostřejším plamenem a teplota spalovací komory dosahuje i 900 C.