Jak se dělá sušené ovoce?

Jak si udělat sušené ovoce

Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.

Jak vyrobit sušičku na ovoce

Na výrobu se hodí laťovka nebo překližka. Část, která má absorbovat sluneční energii by měla být z odolného černého materiálu. Vnější krytí z čirého plastu, plexiskla nebo jiného podobného materiálu. Na síta na ovoce pak užijete jemnou síťovinu napnutou v dřevěných rámech.

Jak se dělají sušená jablka

Postup přípravy. Jablíčka oloupeme, zbavíme jádřinců a krájíme na tenoučké plátky, pak je skládáme na plech, zasypeme skořicí a zakapeme citronovou šťávou. Sušíme v troubě asi hodinu, můžeme použít i domácí sušičku.

Jak sušit jablka aby Nezhnědla

Sušičku zapneme na stupeň 3 a sušíme 4 hodiny. Potom sušičku vypneme a plata asi na hodinu rozložíme, aby z ovoce vyšla pára. Před každým dalším zapnutím sušičky je důležité ovoce lehce nadzvednout například dřevěnou špachtličku, případně přerovnat od středu k okrajům a naopak.

Jaké ovoce se dá sušit

K sušení si můžete zvolit prakticky jakékoliv ovoce, největší oblibě se těší švestky, jablka, meruňky nebo hrušky. Vůbec se však nemusíte omezovat jen na svou úrodu, usušte si do zásoby klidně třeba ananas a mango.

Jak se suší jablka

Na plech položíme pečící papír a na něj plátky jablek či hrušek pokládáme jeden vedle druhého, nikoliv ve vrstvách. Nejprve nastavíme teplotu na 50 – 60 oC a když plátky ovoce začínají sesychat, zvýšíme ji na 70 oC. Následně ovoce otočíme a dosoušíme při 60 oC.

Jak vyrobit síto na sušení

Síta na sušení hub

Z latěk z měkkého dřeva o profilu 2 x 4 cm si sestavíme obdélník asi 1 x 0,5 m. V rozích ho zpevníme plechovými úhelníky. Přes tento rám natáhneme silonové síto (na ochranu proti hmyzu) a přes ně přibijeme laťky 2 x 1cm.

Jak silné plátky jablek na sušení

Každé jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké plátky (asi 2 až 3 mm). Jablka dáme na plech vystlaný pečicím papírem a sušíme v elektrické troubě rozehřáté na 50 až 60 °C. Jablka sušíme s pootevřenými dvířky trouby, aby mohla unikat pára.

Jak krájet ovoce do sušičky

Jak nakrájet potraviny na sušeníOvoce s peckou před sušením rozpulte a vypeckujte. U menšího ovoce sušte celé půlky (např. nektarinky).Větší kusy ovoce, zeleninu, houby a maso nakrájejte na plátky o velikosti přibližně 1,5 cm.

Jak dlouho vydrží sušené ovoce

Jak dlouho vydrží správně uskladněné sušené ovoce Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.

Jak dlouho sušit jablka

Jak křížaly sušímeDříve se plátky jablek sušily na slunci, v obecních sušárnách nebo nad kamny.Začínáme sušit na nejnižší teplotu 50–60 °C.Po hodině až dvou plátky otočíme a dosušíme při 60 °C za občasného otáčení nebo promíchání.Celkově trvá sušení přibližně 6–8 hodin.

Jak dlouho se suší ovoce

V elektrické sušičce lze proces sušení zkrátit na hodiny. Některé plody ale i tak vyžadují až kolem 50 hodin — třeba plátky ananasu. Zkušení „sušiči“ proto doporučují u těchto druhů ovoce sušičku na noc vypnout a pokračovat opět ráno, tedy tzv. kontinuální sušení.

Jak se suší maliny

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Jak vyrobit sušák na houby

V prodejně jízdních kol koupíme dráty do výpletu kol. Zahnutý konec každého drátu ponecháme. Z opačné strany, kde je závit, ho zkrátíme na délku 20 až 25 cm a konec zabrousíme do špičky. Když chceme sušit houby, dráty provlékneme do otvorů v trubce až nadoraz k zahnutému a rozšířenému konci.

Jak se suší hrušky

Sušte ovoce pomalu, teplota vyšší než 85 °C by už zničila vitamíny, barvu a vůni. Pokud se chystáte sušit větší množství a pravidelně, pořiďte si sušičku na ovoce. Jablka i hrušky zde usušíte za osm až deset hodin. K chuti vám v zimě přijdou i sušené švestky, můžete i nemusíte je vypeckovat.

Jak krájet jablka na sušení

Správně usušené plody jsou tuhé. Jablka oloupejte (není nezbytné), odstraňte jádřinec a nakrájejte na 5mm plátky nebo kroužky. Pokud chcete, můžete posypat skořicí. Správně usušené plody jsou měkké.

Na jakou teplotu sušit ovoce

K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin:35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.50–55 °C je doporučená teplota pro sušení hub, ovoce i zeleninu.68 °C je perfektní teplota pro sušení masa.

Jak sušit maliny v sušičce

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Jak uchovat maliny na zimu

Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.

Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.

Jak sušit houby bez sušičky

Sušení hub v troubě

Stačí na plech dát plátky hub (můžete pod ně dát i pečicí papír, aby se nelepily) v jedné vrstvě a sušit zhruba až 12 hodin. Troubu nastavte na 30-40 °C a ke konci sušení teplotu zvyšte na 70 °C. Ideální je nechat pootevřená dvířka, aby mohla vlhkost unikat.

Jak se suší banány

Stačí plátky banánu před sušením posolit. Nastavte teplotu sušení na cca 57 stupňů (při RAW sušení na 45 °C). Zpočátku můžete sušit i na vyšší stupeň okolo 65 °C a po dvou hodinách teplotu zmírnit na cca 55 °C. Banány se usuší za 6 až 12 hodin dle typu sušičky.

Jak sušit ovoce mrazem doma

Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Co se dá sušit v sušičce na ovoce

Sušení ovoce, zeleniny a hub v sušičce. Sušit lze prakticky jakékoli ovoce a zeleninu. K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. Nebojte se sušit ani kyselé nebo málo sladké plody (například kyselá jablka), právě naopak!

Jak nakrájet jablka do sušičky

Čím tenčí plátky jablka nakrájíme, tím budou křížaly z jablek křupavější. Naopak čím větší plátky budou, tím více budou křížaly šťavnatější. Jablka vložíme do sušičky. Sušička je nejideálnějším způsobem sušení křížal, protože zaručí kvalitní usušení ovoce.

Jak nejlépe zpracovat maliny

Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod. Často je přidáváme pro vylepšení chuti k méně výrazným druhům ovoce.