Jak se dělá trvalkový záhon?

Jak vytvořit trvalkový záhon

Nízké, drobnější trvalky a druhy s plazivým růstem sázíme vždy k okraji záhonu. Středně vysoké odrůdy pak za ně a nejvyšší rostliny pak doprostřed (pokud záhon pozorujeme ze všech stran) nebo dozadu (pokud je třeba před domem, či nějakou zdí apd.). Optimální doba pro sázení trvalek je jaro nebo časné léto.

Jak udělat nový záhon

vezměte rýč nebo rycí vidle a lopatu a zeminu převraťte – zanořte celou rycí plochu do země, pořádně zatáhněte a obraťte, první brázdu odhoďte třeba do zahradních koleček a pak je použijte na kompost, drny hned po otočení rýčem trochu rozbijte. a takto postupujte po celé délce záhonu.

Jak založit bezúdržbový záhon

Na okrajích budoucího záhonu textilii vyvedeme až na povrch a zajistíme ji vhodným okrajem (dřevěným, kamenným). Vznikne tak vanička, do které plevele nebudou mít přístup. Větrem zavátá semena se uchytí jen výjimečně. Záhon naplníme směsí zeminy obohacené trochou kompostu a hrubým pískem či keramzitem.

Jak zalévat trvalky

Zalévejte méně často, ale opravdu vydatně. Doporučuje se 10 až 15 litrů na m². Každodenní kropení a automatická závlaha rostlinám neprospívají. Trvalkám pak stačí pustit pár kořenů kousek pod povrchem země, kde půda rychleji vysychá, a stanou se na pravidelné zálivce závislé.

Jakou zeminu na trvalky

humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.

Jak osadit záhon

Vyšší rostliny patří spíše do pozadí, před ně se vysazuje střední patro rostlin a nejnižší druhy rostou v popředí. Středně vysoké a nižší rostliny se tak nechávají vyniknout na neutrálním pozadí. Vždy se ale řiďte konkrétní situací, občas je lepší se od pravidel trochu odpoutat.

Jakou zeminu na záhon

Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.

Jak správně rýt

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.

Jak daleko od sebe sázet trvalky

Lepší je ale ranější podzim, protože rostliny mohou do zimy dostatečně zakořenit. Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Kdy vysadit trvalkový záhon

Ideální dobou pro založení trvalkového záhonu a výsadbu je podzim. Nejlepší je osázet záhon v září a říjnu. Alternativně jsou vhodnou dobou pro výsadbu měsíce březen a duben.

Jak daleko od sebe trvalky

Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Čím hnojit květinový záhon

Vhodný je kompost nebo dlouhodobě působící organo-minerální hnojivo. Kompost a organické hnojivo mají tu výhodu, že stimulují oživení půdy, což zvyšuje její schopnost poutat vodu a živiny. Vyzrálý kompost naneste na záhon ve vrstvě silné 2–3 cm a opatrně jej zapracujte do půdy.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Kdy dát kompost na záhon

Přidat kompost k rostlinám bychom měli během vegetační doby, to znamená od jara až do pozdního léta. Od začátku zimy je použití méně vhodné. Zejména bychom neměli hnojit většími dávkami, protože rostliny v chladné roční době téměř nepřijímají živiny a tyto se mohou snadno vyplavovat.

Kdy se má rýt

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu. Písčité půdy je nejlépe rýt a jaře.

Jak správně zasadit trvalky

Rostliny sázejte nejlépe tehdy, když je pod mrakem, vyberte také chladnější část dne. Čerstvě zasazené trvalky nepřehnojujte. Dávky hnojiva doplníte, až se rostliny ujmou. V místech, kde nemůžete zaručit pravidelnou zálivku po výsadbě, přidejte do substrátu přípravek na bázi hydrogelu, který zadrží vodu.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Čím natřít dřevo na vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Jaké hnojivo do záhonů

Nejčastěji se používá kravský nebo koňský. Koňský hnůj je záhřevnější, obsahuje rohovinu a hodí se zejména do těžších půd a pařenišť. Kravský hnůj se zase pomaleji rozkládá. Pokud budete záhony hnojit hnojem, nepoužívejte již vápno, zničili byste dusík.

Co je to NPK

NPK je směs minerálních látek složená převážně ze tří primárních živin potřebných pro zdravý růst rostlin. Chemická hnojiva a organická hnojiva ukazují svůj obsah živin třemi tučnými čísly na obalu. Tato čísla představují tři různé sloučeniny: dusík, fosfor a draslík, které můžeme také popsat písmeny N-P-K.

Jaké hnojivo do záhonu

Nejčastěji se používá kravský nebo koňský. Koňský hnůj je záhřevnější, obsahuje rohovinu a hodí se zejména do těžších půd a pařenišť. Kravský hnůj se zase pomaleji rozkládá. Pokud budete záhony hnojit hnojem, nepoužívejte již vápno, zničili byste dusík.

Jak se správně ryje

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.