Jak se jmenuje střecha ze slámy?

Co je to Dosek

Došek je další tradiční střešní krytina. Je to snopek, zhotovený nejčastěji z rovné slámy, ale může být i z rákosí či orobince. Tradičně to u nás bývala sláma ze žita, to ale nesmělo být ještě dozrálé a sláma se sklízela ručně. Došky se přehazovaly přes latě na střeše a utahovaly.

Jakou krytinu na malý sklon

Strmá je dobrá

Druh střešní krytiny Minimální sklon střechy
hliníková
plechová
betonová 10°
pálená 12°

Co je to došková střecha

Došková střecha a došky

Došky byly tradičně vyráběny ze slámy, rákosí nebo orobince. Jednotlivá stébla se svazovala do snopů dlouhých asi 110 až 140 centimetrů. Na pokrytí jednoho metru čtverečního střechy bylo zapotřebí asi 15 došků. Výrobu došků a pokrývání střech zajišťovali specializovaní řemeslníci – tzv.

Jak dlouho vydrží střecha ze slámy

Slaměná došková střecha vydrží při správné údržbě minimálně 30 let; a to ta střecha, u které se došky vážou klasem dolů. Došky vázané obráceně, klasem nahoru (tato metoda se používá na Slovensku), mají životnost dokonce až 50 let.

Jak vyrobit došky

Došky se vyrábí ze žitné slámy, která má dlouhá a pevná stébla. Sláma se na železném hřebeni nejprve vyčeše, tím se zbaví kratších stébel a stonků plevele. Obvykle se vyrábí dva základní typy došků – hlaváky, svázané v dolní části stébla, a čičáky, svázané zhruba uprostřed.

Jak vypadá došková střecha

Za doškovou střechu se obecně považuje střecha ze slámy, ale lze tak označit i střechu rákosovou, výrazně rozšířenější v místech bohatého výskytu rákosu, například v deltách velkých evropských řek. Pro představu o zatížení střešní konstrukce lze říct, že došek má hmotnost od 3,5 do 5 kg.

Jaké jsou typy střech

Jaké jsou druhy střechŠikmá střecha. Sedlová střecha je historicky nejběžnějším typem střechy používaným stovky let až dodnes po celém světě.Plochá střecha.Valbová a polovalbová střecha.

Jak vypadá pultová střecha

Jak vůbec vypadá pultová střecha Pultová střecha je typ střechy, která má nakloněnou pouze jednu stranu, kterou je odváděna dešťová voda. Někdy může být zaměňována za plochou střechu, ovšem na rozdíl od ní má ta pultová sklon někde mezi 15 až 45 stupni.

Jak se dělá došková střecha

Snopy vymlácené slámy se převázaly provazcem z kroucené slámy (povříslem) a následně se rozdělily do dvou pramenů, z nichž jeden se pak otočil o 180°, čímž se došek převázaný povříslem pevně utáhl. Došky se pak „pošívaly“ na kulaté nepřitesané střešní latě o rozteči přibližně 40 – 50 cm klasem dolů.

Jak udělat doškovou střechu

Došky se začínají klást od spodu a každý zvlášť se přichytává povříslem k jednotlivým latím. Hřeben se musí dodatečně zpevnit. Dřív se zpevňovaly a zatěžovaly pomocí drnů nebo hliněných mazanin a prostupy kolem komína a okraje střech se zpevňovaly dřevěnými šindeli. Na 1m2 střechy je zapotřebí 12-15 snopů slámy.

Co je to Valba

Valba (C) je sklonitá střešní plocha na kratší straně střechy, zabírá místo štítu.

Co to je valbová střecha

Valbová střecha je novou střešní rovinou v místě původního štítu, a to v úrovni střešního pláště. Rovina je kolmá vzhledem ke zbylým střešním rovinám. Dvě strany střechy mají tvar lichoběžníku a zbylé tvar trojúhelníku. Vzniká zde pološtít, který má lichoběžníkový tvar, čímž se liší od valbové střechy.

Jak se dělá šindelová střecha

Pokládka šindelů

Pro startovací řadu můžeme použít prakticky libovolný šindel. Spodní část této řady podlepíme bitumenovým tmelem. Startovací řada se přibije rovně na okraj střechy, nejlépe přes oplechování. Každá šablona se přibíjí nerezovými pozinkovanými nebo měděnými hřebíky s větší hlavičkou.

Jak se dělá úžlabí

Podklad úžlabí musí být úplně zabedněný nebo je třeba zhustit laťování tak, aby tvořilo pevný podklad pro pás úžlabí. Tvar pásu úžlabí se před uložením upraví podle potřeby a osadí se na pevný podklad tak, aby v oblasti okapu lícoval s okapovými taškami. Pás úžlabí se připevní k střešním latím pomocí příchytek a hřebů.

Co je to valbová střecha

Valbová střecha je novou střešní rovinou v místě původního štítu, a to v úrovni střešního pláště. Rovina je kolmá vzhledem ke zbylým střešním rovinám. Dvě strany střechy mají tvar lichoběžníku a zbylé tvar trojúhelníku. Vzniká zde pološtít, který má lichoběžníkový tvar, čímž se liší od valbové střechy.

Co je plochá střecha

Plochá střecha je stavební konstrukce nad vnitřním prostředím, vystavená přímému působení atmosférických vlivů a podílející se na zabezpečení požadovaného stavu v podstřeší. Plochá střecha je ta, která nemá sklon střešní roviny větší jak 5°. Min. sklon pro ploché střechy se doporučuje 2 % v ploše a 1 % v úžlabí.

Co dát na střechu zahradního domku

S kvalitní střešní krytinou je zahradní domek chráněn před deštěm i sněhem. Vybrat si můžete střešní lepenku, asfaltové šindele nebo střešní tašky. Střešní lepenka tvoří první pokrytí a domek lze při montáži izolovat i proti dešti. Na další krytí se dávají asfaltové šindele.

Čím řezat šindel

U šindelů pro počáteční řadu odřízněte tabule a řadu o polovinu jedné tabule zkraťte. Pro řezání lze použít např. nůž Cutter (podlahářský nůž). Počáteční řada zkrácená o tabuli slouží jako podklad pro výřezy mezi tabulemi první řady, kterou položíte podél okapu.

Jak spravne Latovat strechu

Vzdálenost mezi latěmi musí být stejná a řady vodorovné. Horizontální označení zajišťuje rovnoběžnost laťování – používáme při něm šňůru s barvou. Dobře vyznačené šňůrování znamená poloviční práci s montáží latí. Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli.

Jak řezat tašky v úžlabí

Všechny tašky v úžlabí musí být přichyceny k latím. Malé zlomky tašek se přichytávají speciální příchytkou nebo drátem, který se připevní hřebíkem k lati. Po uložení tašek v místě úžlabí se tašky zřežou okružní pilou. Řez musí být rovný a rovnoběžný s osou úžlabí.

Co to je Mansarda

Mansarda je obytný prostor nebo malý byt v podkroví, v užším významu („pravá mansarda“) jen v domě s mansardovou střechou. Naopak v širším smyslu může mansarda znamenat i celé obyvatelné podkroví vůbec.

Co je pochozí střecha

Většinou jde o použití trapézového plechu na nosné dřevěné či kovové konstrukci, nad kterým je izolační skladba. Pochozí střecha – střecha, kde se předpokládá pohyb osoby, musí tedy splňovat i požadavky na zátěž, minimálně na místech k tomu určených.

Která střešní krytina je nejlevnější

Typy střešní krytiny – jaký je nejlevnější typ krytinyPálené tašky – od 300 Kč za m2.Betonová taška – od 200 Kč za m2 .Vláknocementová krytina – od 200 Kč za m2 .Hliníková střešní krytina – od 230 Kč za m2 .Asfaltový šindel – od 200 Kč za m2 .Bitumenové krytiny – od 180 Kč za m2 .

Která střešní krytina je nejlepší

Průsečíkem všech ideálních vlastností střechy je betonová střešní krytina. Tento druh střechy je pevný, odolný, stálobarevný a odráží sluneční záření. Betonová střešní krytina je navíc relativně lehká a snadno se pokládá. Je tedy nejlepší střešní krytinou pro většinu domů.

Jak řezat IPU

Nůž na řezání asfaltových pásů a lepenek je speciální nůž.

Na trhu naleznete modely s pevnou čepelí i s čepelemi výměnnými, které lze pomocí jednoduchého mechanismu měnit podobně, jako se mění čepele na tzv. „zalamovacích nožích“. Z bezpečnostních důvodů bývají čepele nožů na asfaltové lepenky také vysouvací.