Jak se říká šeříku?

Jak se stříhá šeřík

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.

Jak vyuzit šeřík

Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů. Vonné silice šeříku se přidávají do aromatických svíček nebo aroma lampových vonných olejů.

Který šeřík je jedlý

U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.

Jaký je rozdíl mezi šeříkem a bezem

Ačkoliv se někdy v lidovém jazyce šeříku říká bez, jedná se o naprosto odlišný keř. Zatímco bez (zvláště bez černý) známe jako léčivku, která roste prakticky všude kolem cest, na okrajích lesů apod., šeřík pěstujeme spíš uměle v zahradách a parcích, a to hlavně pro jeho vůni.
Archiv

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.

Kdy se střihá šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Co znamená šeřík

Stejně jako ostatní květy má taktéž symbolický význam. Bílý šeřík odkazuje na první, nevinnou, platonickou lásku. Purpurový odstín symbolizuje vášeň a fialový a růžový šeřík znázorňuje lásku obecně. Jeho vůně má uklidňující schopnosti a příznivě působí na lidskou psychiku.

Kdy sbirat šeřík

Šeřík obecný, latinsky sfyring vulgaris, je keř z čeledi olivníkovitých, který může být až několik metrů vysoký. Rozkvétá zpravidla na začátku května, kdy nás do té doby snadno přehlédnutelné keře začínají okouzlovat záplavou překrásných kvítků.

Kdy sbírat šeřík

Šeřík obecný sbírejte od května, tedy v době, kdy je plně rozkvetlý. Poznáte ho snadno. Jedná se o keře nebo menší stromy, které jsou plně obsypané nejprve bílými a poté fialovými květy, které jsou uspořádané v květenství dlouhých až 20 cm.

Jak vypadá šeřík

Šeříky jsou opadavé keře či stromy, které dorůstají podle druhu a kultivaru do výšky od několika desítek centimetrů až po více metrů. Větve mají dlouhé, kůra na mladých výhonech je nejprve tmavozelená, později šedohnědá. Listy šeříků jsou vstřícné, nejčastěji celokrajné.

Co to je šeřík

Šeřík obecný je keř nebo menší strom z čeledi olivovníkovitých. Dorůstá do výšky šesti metrů. Listy šeříku jsou vstřícné, řapíkaté, hladké a sytě zelené. Mají srdčitý tvar.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Kdy přesazovat šeřík

Pokud budou mít malý kořeny, tak dát do květináče a zalilvat a zalívat. Lepší by bylo je přesazovat brzo na jaře.

Jak zakořenit šeřík

Šeříky lze množit řízkováním ve skleníku. Množit je ale můžeme také hřížením, odkopky, roubováním, očkováním a nebo výsevem. Po výsadbě sazenic na stanoviště je třeba vyštípat první květní pupeny, z čehož též plyne, že šeřík vysazujeme na zahradu na začátku jara, ještě před květem.

Jak se řekne slovensky šeřík

Slovenské pojmenování šeříku orgován vzniklo z maďarského výrazu pro označení šeříku orgona, které do maďarštiny a podobně i například do bulharštiny mělo proniknout z turečtiny. Lidově se též (mylně pro podobnost) nazývá střemcha.

Co se dá udělat z šeříku

Co lze vyrobit ze šeříku

Šeříkové květy je možné použít i v kuchyni na výrobu nejrůznějších sirupů a šťáv, známý je i šeříkový cukr – omyté a okapané květy smícháme s třtinovým cukrem a používáme třeba na zdobení dezertů.

Co posiluje keř šeříku

Účinky šeříku na zdraví

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti.

Proč mi nekvete šeřík

Jedním z důvodů může být řez provedený nevhodným způsobem a v nevhodnou dobu. Kvetení v dalším roce totiž podpoříme řezem hned po odkvětu květenství, ale řežeme jen odkvétající květenství, nikoli nové výhony. Respektive postupně a nebo naráz odstraňujeme již nevzhledná květenství.

Kde najdu šeřík

V ČR pěstován více než 150 let, v parcích, zahradách a prvcích okrasné zeleně. Často býval vysazován na sídlištích. Někdy se používal také při výsadbách větrolamů nebo k ozelenění kamenitých svahů a pustých míst. Nezřídka zplaňuje, zvláště v teplejších oblastech, na křovinatých stráních, lesních okrajích nebo pasekách.

Jak voní šeřík

Vyznačují se intenzivní květinovou vůní. Původní oblastí výskytu šeříku obecného je Malá Asie a jihovýchodní Evropa, odkud byl jako okrasná rostlina přivezen i do střední a západní Evropy. Šeřík obecný a jeho kultivary se pro silně vonící a dekorativní květy často vysazují v parcích či zahradách jako okrasná dřevina.

Jak dlouho vydrží šeřík

Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny. Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici. Sází se na jaře a první květní pupeny je nutno dokonale uštípnout.

Jak uchovat šeřík

Naše babičky přidávaly do vázy s vodou cukr a ocet. To skutečně může pomoct udržet květiny ve váze v dobré kondici, ale nesmí se to přehnat. Ocet lehce okyselí a desinfikuje, cukr pomáhá rostlinu vyživovat.

Jak se Řízkuje šeřík

Množení řízkováním provádíme ještě před květem šeříku, tedy na konci března až na počátku května. Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu. Řízky rychle vzejdou především v teple skleníku či pařeniště.

Na co je dobrý Šeříkový sirup

Sirup nebo čaj

Šeřík ulevuje od bolesti hlavy a je skvělý na migrény. Je úžasným pomocníkem i při žaludeční nevolnosti. Má ale i další skvělé účinky. Pomáhá od bolesti v krku, ulevuje zduřelým mandlím při angínách a také urychluje metabolismus, čímž napomáhá při hubnutí.

Kdy se má stříhat šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.