Jak se píše moje?

Kdy píšeme mi my

Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.

Kde se píše mi

Pravidla psaní my / mi

slovo kdy se píše
MY 1. osoba množného čísla (kdo => Zlobit se budeme my!)
MI 3. osoba jednotného čísla (komu => Odpusť mi!)

Jak se píše mim

přivlastňovacího zájmena můj byla mým (mejm). Tvar mým je kodifikován i pro spis. jazyk. V nářečích jsou jednak tvary delších forem (mojim, mojím), jednak forem kratších (mím, mim, mém, mejm).

Jak poznat mě mně

Pomůcka pro psaní mě a mně

Máte-li tedy pochybnosti, stačí si místo zájmena já dosadit právě zájmeno ty. Pokud tvar druhé osoby bude tobě, pak píšeme mně. Je-li tvar tebe, použije se mě.
Archiv

Co je to my

U zájmena „mi“ (tedy tvaru zájmena „já“) se oproti předchozímu výrazu objevuje hned několik variant, ve kterých je možné jej užít. Ve 2. a 4. pádě mohou být užívány rovnocenné tvary mě/mne.

Kde se píše Amy

Pokud nejde o párový tělesný orgán, ale o nohy u stolu, případně o ručičky u hodin je zakončením koncovka –ami, která odpovídá vzoru žena.

Jak se píše mými

skloňováníEditovat

číslo jednotné množné
pád \ rod mužský životný mužský neživotný
vokativ můj moje / mé
lokál mém mých
instrumentál mým mými

Jak se píše mým

skloňováníEditovat

číslo jednotné množné
pád \ rod mužský životný ženský
dativ mému mým
akuzativ mého moje / mé
vokativ můj moje / mé

Kdy se píše ES háčkem

Po písmenech p a f se píše vždy pouze ě, nikdy je, např. pěna, pěst, napětí, na lípě, fěrtoch, ve strofě. Po písmenech b a v se většinou píše ě, např. běh, bělmo, chybět, oběd, oběť, příběh, sběratel, hrabě, na svatbě, hrubě; věc, věda, dřívější, hvězda, povědět, svět, zvěř, v dopravě, dvě, zajímavě.

Kdy se učí mě mně

Naopak mi je spojeno s třetím pádem – k čemu mi jste. Dobrou pomůckou, jak si určit, zdali se píše mě/mně, je si v duchu nahradit pády zájmena já pády zájmena ty. Jeho druhý a čtvrtý pád je tebe/tě (jsem bez tebe/mě, vidím tebe/mě), zatímco třetí a šestý pád je tobě (jdu k tobě/mně, mluvím o tobě/mně).

Jak se píše byly

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Kdy se píše mě a mně

Tam, kde řeknete tě, patří kratší mě, tam, kde můžete říct tobě, je správný delší tvar mně. Případné tebe lze nahrazovat méně obvyklým mne.

Kdy se píše Ovi a ovy

Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.

Jak určit přídavná jména přivlastňovací

Přídavná jména individuálně přivlastňovací se tvoří: příponou ‑ův/‑ov‑ od podstatných jmen mužského rodu, a to od vlastních nebo obecných jmen osob, řidčeji od jmen zvířat: Novákův otec, Petrovo auto, Paridův soud, Priamův hrad, Herkulovy skutky, Wolk(e)rův Prostějov, Šemíkův skok, poslancův mandát, pejskův dort.

Jaké i se píše ve slově mým

Měkké Í píšeme jen ve tvaru sví, který je v 1. a 5. pádu slova svůj pro mužský životný rod. Stejné pravidlo platí i pro slova můj (mým, mých apod.)

Kde se píše Be A kde BJE

Základní pravidla: V kořenu slova píšeme vždy bě. Skupinu bje píšeme pouze tehdy, když b je součástí předpony. Příklady slov, kde ě je součástí kořenu slova: oběd.

Jak psát mě a mně

Nahraďte v každé větě zájmeno já zájmenem ty.

Tam, kde řeknete tě, patří kratší mě, tam, kde můžete říct tobě, je správný delší tvar mně. Případné tebe lze nahrazovat méně obvyklým mne.

Jak se správně píše Pomněnka

Pojmenování pomněnka vzniklo z ruského názvu „nezabudka“ (zabudnout – zapomenout), v květomluvě též darování pomněnky znamenalo „nezapomeň na mě“. Slovo je tedy i významově spjato se zmíněnou skupinou. Je tedy nutné psát vždy pomněnka. Stejně píšeme i slova příbuzná, např.: pomněnkový, pomněnkově, pomněnečka apod.

Jak se píše beze mě

Pokud nám do věty pasuje tvar Vaška, píšeme mě/mne. Pokud tvar Vaškovi, píšeme mně. Napsali to i bez Vaška (beze mě/mne).

Jaký rod je my

U podstatného jména rodu ženského je v 7. p. vždy měkká koncovka -emi, -ami, -mi, kdežto v rodě mužském neživotném píšeme -my (př. drahokamy).

Jak se píše děti

Pozn.: Podstatné jméno dítě je v čísle jednotném rodu středního, v množném čísle však ženského, a v přísudku proto píšeme tvrdé ‑y: Děti seděly v koutě a ani nedutaly.

Koho co jí

Ji ni X jí ní

1. pád (kdo, co) ona
3. pád (komu, čemu) jí, ní
4. pád (koho, co) ji, ni
5. pád (oslovujeme, voláme)
6. pád (o kom, o čem)

Jaké i se píše v příjmeních

Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád. Oznamujeme totiž, kdo (co) v tomto bytě či domě bydlí. Stejně píšeme i příjmení na adresu dopisu, protože říkáme, kdo (co) je příjemcem pošty.

Jaké i se píše pánovi

Je-li koncovka u podstatného jména dle vzoru pán a muž ve 3. a 6. pádě, píšeme v ní vždycky měkké i -ovi.

Co to je skloňování přídavných jmen

Přídavná jména jsou řazena mezi tzv. ohebné slovní druhy, to znamená, že mění svůj tvar dle potřeby (mají jiný tvar v závislosti na jmenném rodě, čísle i pádu), a to změnou koncovky. U přídavných jmen tomuto jevu říkáme skloňování (stejné je to u podstatných jmen, zájmen a číslovek), u sloves časování.