Jak se pece chleba v ošatce?

Jak se peče chleba v ošatce

Také odpadá problém s čistěním ošatky, stačí pouze použitou látku vyklepat a dát vyprat. Pokud se tedy rozhodneme pro tento způsob, stačí pouze pomoučněný bochánek dát do ošatky vyložené látkou, zakrýt ho utěrkou nebo to celé dát do igelitového pytle a nechat kynout. Chleba v ošatce kyne zhruba 4-6 hodin.
Archiv

Jak dlouho nechat kynout chleba v ošatce

Bochánek vložte do ošatky, povrch posypte moukou a přikryjte utěrkou. Těstu dopřejte alespoň 3 hodiny klidu, ale můžete ho nechat kynout i do druhého dne. Je možné zpomalit kynutí v chladničce a nechat chléb dokynout druhý den. Bude ještě chutnější.
Archiv

Jak správně vysypat ošatku na chleba

Ošatku vysypeme moukou Pane nebo kukuřičným škrobem a těsto do něj přendáme tak, aby pěknou stranou bylo dole v ošatce a popřekládaná strana byla nahoře. Po upečení zůstane pěkně hladké. Necháme na teplém místě kynout cca 2–3 hodiny.
Archiv

Jak upéct chleba v elektrické troubě

Na plech umístěte nádobu nebo mísu, na které chcete chléb péct. Troubu rozehřejte také na 230–250 °C a na spodní plech nalijte přibližně 150 ml vody. Po nahřátí trouby umístěte na mísu nebo kámen vytvarované těsto a pečte přibližně 10 minut. Potom vyvětrejte páru, snižte teplotu o 20–30 °C a chléb dopečte do křupava.

Proč praskne při pečení chleba

Pokud praskne chléb zespodu, nejspíš se jedná o málo nahřátou podložku či položení studeného těsta na horký plech. Mně pomohlo pořídit si pečící kámen – venkovní žulovou dlaždici z hobby marketu o síle 2 cm a rozměrech 40×30. Doba náhřevu je 30-35 minut od zapnutí trouby.

Jak dlouho nechat kynout chleba v lednici

Lednicové kynutí – Když nemám dostatek času na pečení, po prvním kynutí chleba přeložím, vložím do ošatky, tu zabalím do igelitového pytle a dám do lednice. Tam chlebík kyne 8-16 hodin. Díky nízké teplotě probíhá kynutí pomaleji, ale zato intenzivněji, takže chleba má pak výraznější chuť.

Jak se starat o ošatku

Ošatky z pedigu čistíme tak, že přebytečnou mouku vyklepneme. Čas od času vezmu čajovou lžičku a jejím koncem projedu drážky v ošatce, aby se zde nekupilo velké množství mouky. Přebytečnou mouku opět vyklepnu.

Jak velkou ošatku na chleba

Na 1 kg mouky si vystačíte s kulatou ošatkou na chleba s průměrem vrchní části do 22 cm nebo s oválnou ošatkou s rozměrem vrchní části přibližně 30 x 15 cm. Pro větší množství mouky sáhněte po větších rozměrech ošatek.

Na jaký program se peče chleba

Troubu na téměř každý chleba zahřejte na 250°C až 270°C horní a dolní ohřev. Každá trouba tento vysoký stupeň nahřátí nemá – nahřejte na nejvyšší stupeň vaší trouby. V troubě je dobré mít vložený 2 cm silný kámen od kameníka – žulu pro lepší výsledek pečení.

Jak se pozná že je chleba upečený

1. Barva a tvar – dobrý chleba by měl mít rovnoměrně zlatohnědou kůrku, na povrchu může být klidně trochu rozpraskaný, ne však nijak výrazně porušený a ani příliš pomoučený.

Čím se potírá chleba při pečení

Chléb potřebuje „dýchat“. Pro lesklejší kůrku ihned po upečení potřete chléb vodou.

Kdy je chleba vykynutý

Správně vykynutý výrobek (chléb) poznáte, když na něj jemně zatlačíte prstem. Když se důlek v těstě zvedne nazpátek (vyskočí nahoru), výrobek ještě není kynutý a může růst dál. Když důlek zůstane nebo jemně padá, je výrobek nakynutý správně.

Co s chlebem po upečení

Pečení trvá zhruba 30 až 45 minut, během kterých se těsto upéká do lahodného chlebu. Když je chléb hotový, vyndá se z trouby a nechá se vychladit na mřížce. Poté může být podáván k jídlu. Je důležité dodržet čas a teplotu, aby byl chléb dokonale upečený a měl krásnou kůrku.

Jak dlouho nechat vychladnout chleba

Pokud nemáte takovou kůrku rádi, můžete chleba nechat pod víkem celých 50 minut, ale teplotu po 30 minutách také snížíte. Po vyndání z trouby nechce cca 45 minut chleba vychladnout než jej poprvé zakrojíte.

Na jakou teplotu péct chleba v troubě

Pečení ve stejné nádobě

Těsto nevykládejte, ale nechte ho vykynout ve vymazané nádobě, a poté vložte do předehřáté trouby. Pečte na teplotu 220-240 °C, až do křupava.

Kdy rozkrojit chleba po upečení

Chleba po upečení nechte vychladnout na mřížce, aby se nezapařil. Krájejte nejdřív vlažný, chleby s nadpolovičním obsahem žita až po vychladnutí a celožitné nechte odpočinout alespoň 12 hodin, jinak mohou být mazlavé.

Jak nakrájet chleba před pečením

Profesionální chleboumělci používají k rytí speciální nástroj „lame“, tedy hůlku s oboustrannou, mírně vypouklou žiletkou, díky které je možné provést tenký a mělký řez. Scoring se dá zvládnout i s obyčejnou žiletkou, filetovacím nožem nebo nůžkami. „Důležité je, aby byl nástroj ostrý. Osvědčil se mi zoubkovaný nůž.

Proč chleba nedrží tvář

Formy se při pečení používají hlavně u žitných chlebů, těsto ze žitné mouky je totiž těžké a nedrží při kynutí tak dobře tvar jako pšeničné. Kvasinky ho tolik „nevyženou“ nahoru a výsledkem by byl placatý bochník. Forma tvar podrží.

Na jaký program péct chleba

Troubu na téměř každý chleba zahřejte na 250°C až 270°C horní a dolní ohřev. Každá trouba tento vysoký stupeň nahřátí nemá – nahřejte na nejvyšší stupeň vaší trouby. V troubě je dobré mít vložený 2 cm silný kámen od kameníka – žulu pro lepší výsledek pečení.

V čem nejlépe uchovat chleba

Aby si chléb zachoval svou přirozenou vlhkost a rychle neztvrdl, volte raději alobal nebo igelitový sáček. Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku. Látkovou utěrku ale nezapomeňte každé 3 dny měnit.

V čem nechat kynout chleba

Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne. Ale pokud pečete povícero chlebů najednou nebo si brousíte zuby na bagety, je vůbec nejlepší koupit hrubé nebělené lněné plátno a pečivo nechat kynout na něm.

Čím mazat chleba před pečením

Na potírání chleba se hodí cukrářský nebo jiný štětec vhodný pro styk s potravinami. Anebo třeba husí brko, pokud vám to s ním půjde. Základní potírací kapalinou je voda. Ale pečivo můžete potírat i rozšlehaným žloutkem, rozšlehaným celým vejcem (bez skořápky) nebo například mlékem.

Proč se dává do chleba ocet

Ocet pomáhá dělat těsto vláčné a "tažné", typicky ho dávám do taženého štrůdlu, to pak z těsta uděláte i papír… Ocot obsahuje kvasinky, ktoré napomáhajú kysnutiu. A druhý důvod je, že díky octu taky nejsou tak cítit kvasnice ve výsledku….

V čem se peče chleba

Litinový tál, pánev nebo hrnec

Pak máte na výběr: Litinový tál jsem kupovala až po grilovací a hluboké litinové pánvi. Oba předměty jsou skvělé na vaření i pečení, ale nenacpu je do trouby najednou, čímž odpadá možnost pečení více bochníků souběžně.

Proč nedávat chleba do ledničky

To, co jsem našel, mě vyvedlo z omylu. Odborníci na výživu i pekaři se shodují, že igelitové nebo mikrotenové tašky jsou tím nejhorším, co můžeme chlebu vyvést, když ho chceme přechovávat delší dobu. Kromě toho, že se chleba zapaří a rychle zplesniví, ztrácí správnou chuť.